Nedoučený zedník pracoval několik měsíců u stavební, projekční a obchodní firmy Josef Rýpar ve Frýdku-Místku jako dělník na stavbě.

„Na diskotéce jsem potkal známého, takže jsme spolu měli důvod popít. Společně jsme vypili dvě půllitrové láhve vodky a několik piv. Nějaké peníze jsem potom naházel do hracího automatu. Když jsem zjistil, že jsem vlastně propil a prohrál peníze na nájem, byl jsem zoufalý z toho, co jsem to udělal. V depresi jsem proto pil dále. Nakonec jsem se probudil až v nemocnici,“ vzpomínal Marek Petro, který s otravou alkoholem skončil na oddělení ARO.

„Od ošetřujícího personálu jsem se dověděl, že jsem byl dva dny v bezvědomí. Byl jsem v „takém“ stavu, že mi šlo skutečně o život. Museli mi vypumpovat žaludek. Chtěli si mě tam ještě nechat i další dny, jenže já jsem věděl, že musím jít do práce, kde jsem se kvůli tomu několik dnů neobjevil. Proto jsem raději podepsal revers a ze špitálu odešel,“ líčil Marek Petro, kterého vedení firmy, kde pracoval, rozhodně s otevřenou náručí nepřivítalo.

„Šéf mi řekl, že mi už napsal výpověď. Uznávám, že jsem ji čekal, protože to všechno byla moje chyba. S čím se ale nemůžu smířit, je to, jaký posudek a paragraf mi napsal. Kvůli tomu nemám skoro žádnou šanci, abych si našel nějakou novou práci. Kromě toho nemám půl roku žádný nárok na podporu a na dávky ze sociálky,“ postěžoval si Petro, jenž navíc musí platit výživné na své dvě malé děti. „Protože jsem nyní bez koruny, nemůžu přítelkyni nijak finančně pomoci. Naštěstí mi známý půjčil chatu, takže alespoň nemusím spát pod mostem,“ prohlásil Petro.

Oslovený majitel stavební, projekční a obchodní firmy Josef Rýpar má na celou záležitost naprosto jiný názor. „Není pravda, co vám navykládal. Žádný posudek ode mě nedostal. Poslal jsem mu jen výpověď s paragrafem 53 pro neplnění základních pracovních povinností. Do dnešního dne si ale nepřišel pro zápočtový list. Posílal jsem ho i poštou doporučeně, jenže se nám na firmu vrátil zpátky. To se ale považuje za doručené. Ještě mi ani nevrátil pracovní a ochranné pomůcky. Jedná se o problematického člověka, kterému jsem přitom dal šanci už podruhé. I jeho první štace v mé firmě skončila po krátké době kvůli problémům s pitím alkoholu. Do všeho se dostal jen vlastní vinou. Už bych jej nikdy v životě u sebe nezaměstnal. A to mi sliboval, že už bude sekat dobrotu,“ uzavřel podnikatel Josef Rýpar.

Zoufalý muž se rozhodl navštívit i kontaktní pracoviště Frýdek-Místek, které je organizační složkou Úřadu práce České republiky – krajské pobočky v Ostravě. „Zde jsem ale nepochodil. Budu se muset nějakým způsobem o sebe postarat. Snad nakonec nějakou práci přece jen najdu. Když nebudu platit alimenty na děti, můžu se ale dostat k soudu, čemuž chci samozřejmě zabránit. Nemám ani na zaplacení paušálu za mobilní telefon. Do této situace jsem se dodal sám, tak se z ní budu muset i nějak dostat,“ hleděl do budoucnosti Marek Petro, který se nemůže spolehnout ani na pomoc svých příbuzných.

„Vyrůstal jsem celé roky v dětském domově, to je ten důvod, proč jsou mezi námi takové vztahy. Jsem zvyklý se spoléhat jen na sebe,“ řekl Petro .