Soudní spor mezi třemi propuštěnými strážníky frýdecko-místecké městské policie a městem definitivně skončil, verdikt už je pravomocný. Soud dal zapravdu strážníkům: byli propuštěni nezákonně. Propuštění strážníci byli funkcionáři odborové organizace a jako takoví podle zákona požívali zvláštní ochrany. Na to ovšem město nedbalo a policisty propustilo, prý kvůli jejich špatným pracovním výsledkům a organizačním změnám v městské policii. Strážníci se však obrátili na soud a pracovně právní spor nakonec vyhráli.

„Už když tento problém v městské policii vzniknul, obrátili jsme se pro radu na právníky. Ti hned zkraje poukazovali, že právo je na straně strážníků. Proběhlo kvůli tomu i mimořádné zasedání zastupitelstva, kde jsme radní na tento problém upozornili. Marně jsme také žádali kontrolu dodržování právních předpisů v městské policii,“ shrnul anabázi opoziční zastupitel Petr Konůpka (ODS).

Městu vznikla nemalá škoda

„Městu v souvislosti s tímto sporem vznikla škoda přesahující 1,5 milionu korun, a to navíc v době ekonomické krize. Přes 1,1 milionu korun město musí strážníkům vyplatit na ušlých mzdách. Ti přitom nepracovali, ale seděli doma. Dalších 275 tisíc korun město zaplatí za jejich sociální pojištění a 99 tisíc korun za zdravotní pojištění. 78 tisíc korun pak bude stát právní zastoupení protistrany, něco do 70 tisíc korun právní zastoupení města a další částku město zaplatí za soudní řízení,“ vypočítal zastupitel Igor Svoják (ODS). „Žádám, aby byl využit zákoník práce a část této škody byla uhrazena z platu odpovědné osoby,“ dodal.

„Klub ODS proto vyzývá primátorku města k převzetí politické odpovědnosti za škodu, která v souvislosti s tímto prohraným sporem vznikla a zvážení jejího setrvání ve funkci,“ přednesl výzvu zastupitel Rafael Kučík (ODS). „Výzvu zvážím, ale rovnou říkám, že politickou odpovědnost za spor necítím,“ reagovala primátorka města Eva Richtrová (ČSSD), která byla v době propuštění strážníků zároveň i vrchní velitelkou městské policie. „Šlo o pracovně právní spor a nevím, jestli do toho má zastupitelstvo vnášet své aktivity,“ podotkla. „Zásadně se však ohrazuji proti tomu, že městu vznikla škoda,“ konstatovala.

Organizační změnu schválila celá rada

„O změně organizační struktury v městské policii rozhodla rada města. Další postup byl věcí tehdejšího ředitele městské policie a my jsme nemohli vědět, jak se s tím ředitel vyrovná,“ argumentoval náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD). „Zastupitelstvo je tady kvůli jiným věcem,“ podotkl. S tím však opozice ostře nesouhlasí. „Snažíte se to hodit na bývalého ředitele městské policie, protože se chcete zbavit zodpovědnosti,“ kontroval zastupitel Miloslav Merta (ODS). „Když je průšvih hodí se to na úředníka a později se na to zapomene. Tak vysokou částku však není možné jen tak přejít. Navíc je takovýto přístup velmi nefér,“ míní Miloslav Merta.

„Primátorka spor rozpoutala i přesto, že jsme ji předem upozornili, že město v tomto případě jednoznačně porušilo zákon a bude muset škodu platit,“ řekl Igor Svoják. „Organizační změnu v městské policii schválila celá městská rada. Že případ nebyl až tak jednoznačný dokazuje i to, že u okresního soudu nejprve město v jednom ze tří případů vyhrálo, přičemž ve prospěch strážníka rozhodl až odvolací soud,“ upozornila primátorka. „Spoustu jiných sporů jsme vyhráli, tento se holt nepovedl. Za zinscenovanou kauzu ale já odstupovat nebudu,“ konstatovala Eva Richtrová.