Ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma potvrdil, že v současné době hledají vhodné adepty na místo strážníka. „Od 1. ledna příštího roku můžeme přijmout tři nové lidi. Zájemci musejí mít minimálně jednadvacet let, stoprocentní zdravotní stav a dokončené středoškolské vzdělání s maturitou,“ vyjmenoval ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma s tím, že se už jim sice ozvalo několik mladých mužů, kterým se ale nezdála výše nástupního platu.

„Bohužel jsme jim ale museli potvrdit, že skutečně činí 10 750 korun hrubého. Ani se nedivím, že to pak většinu zájemců odradilo. Příplatek za rizikovost pak dělá 1 800 korun. Aby mohli vůbec práci strážníka zastávat, musí ještě předtím udělat zkoušky před komisí Ministerstva vnitra České republiky. Náročný kurz, ve kterém se klade důraz na právo, trvá šest týdnů. Navíc u republikové policie by si mohli vydělat více, stejně tak i v Třineckých železárnách,“ porovnával ředitel Josef Kužma.

Celý problém podle něj spočívá v tom, že jsou odkázáni na rozpočet města, který je omezený. „U státní policie je to jiné, finance mají přímo od státu. Můžeme v tom spatřovat určitou nespravedlnost, jenže ji sami neovlivníme. Kromě toho jsme si všimli i další věci. Mnoho mužů, kteří by u nás nakonec o práci měli zájem, nesplňuje fyzické předpoklady. Je to nejspíš i proto, že už není vojna povinná. Odráží to i dnešní životní styl,“ zamyslel se Josef Kužma.

V sousedním Jablunkově mají zatím strážníků dostatek. „Nyní máme plný stav. Osm strážníků. velitele a sekretářku. Nevím o tom, že bychom měli někoho přijímat,“ dodal jeden ze zaměstnanců, který nechtěl být jmenován.