Moderně vybavená učebna umožní studentům přiblížit výuková témata co nejrealističtěji a s důrazem na srozumitelnost. Slavnostně byla otevřena v pátek. 

Technologie má pomoci studentům daleko efektivněji poznat jednotlivá témata a zorientovat se v dané problematice. Umožní zobrazit vnitřní části motorů, různých strojů, technologií nebo například lidského těla. Pomáhá také simulovat různé výrobní nebo technologické procesy a postupy ve vybraných oborech a firmách. Studenti tak mohou získat mnoho praktických poznatků a především zkušeností.

Virtuální učebna je součástí unikátního projektu, který realizuje Moravskoslezský kraj a vybrané střední školy. Jeho cílem je zvýšení kvality vzdělávání a zpřístupnění nabídky špičkového vzdělání mladým lidem v celém kraji. Celkové výdaje projektu činí bezmála třicet milionů korun, většinu nákladů pokryje evropská dotace.

Nová moderní učebna si vyžádala pětimilionovou investici, z níž šla větší polovina na technologie, necelé dva miliony stály stavební úpravy a zajištění bezbariérovosti výuky, na 400 tisíc korun přišel nový nábytek.

„Všechny virtuální laboratoře, které školy v rámci projektu získaly, mají kromě moderního vybavení také výukové modely pro výuku jednotlivých oborů. Virtuální realita je teď prostě trendy, a tak by nová laboratoř mohla v Jablunkově ke studiu nalákat více žáků. Bylo by skvělé, kdyby se podařilo zvýšit zájem o studium na této škole, která se nachází na okraji našeho regionu a aktuálně zaznamenává spíše pokles počtu uchazečů. Tímto projektem se Moravskoslezský kraj snaží školu podpořit,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Jablunkovská Střední odborná škola a Střední odborné učiliště podnikání a služeb nabízí žákům maturitní obor Dopravní prostředky a učební obory Opravář zemědělských strojů a Automechanik. Kromě nové laboratoře virtuální reality mají ke studiu žáky devátých tříd nalákat také nové obory, které vedení školy plánuje otevřít. Od příštího školního roku by se měly otevřít maturitní obory Informační technologie a Ekonomika a podnikání, také učební obor kuchař - číšník.

Laboratoře virtuální reality získaly tyto školy zřizované Moravskoslezským krajem:
Střední odborná škola Frýdek-Místek
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště podnikání a služeb, Jablunkov
Střední průmyslová škola Karviná
Střední škola technická, Opava
Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice
Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice