„Na tuto událost jsme se připravovali dá se říci od června, s tím že máme pro každý obor vyčleněnou učebnu v které probíhá prezentace. Dnešní slavnostní událost je zároveň spojena se dnem otevřených dveří.Zapojili se všichni učitelé odborného výcviku, vedení školy i žáci,“ prozradila Jitka Filipcová, statutární zástupkyně orgánu pověřena vedením školy.

Tato škola jako jedna z mála v tomto kraji i přes pokles populace hlásí nárůst žáků. Zájem je nejen o obor agropodnikání, které je zaměřeno na chov koní a hlásí se převážně děvčata, ale i obor zahradník, lesní mechanizátor, opravář zemědělských strojů, zemědělec-farmář a mechanizace a služby se zaměřením na provoz dopravní techniky. V letošním roce byl otevřen nový obor podkovář a zemědělský kovář.

„Zájem je obrovský, dnes není nikdo, kdo by koval koně. Tady se žák naučí vše od výroby kladívka a veškerého nářadí až po kalení samotného výrobku. Získá zde veškerý základ na strojního kováře, uměleckého, průmyslového a další. Naučí se vykovat celou sekyru, celou motyku, prostě vše,“ řekl učitel Milan Petrželka, který jak sám říká – narodil se v kovárně. „Kovařina je dřina. Každý výrobek je unikát, v životě kovář nevyková dvě stejné věci. Základní výrobek vás stojí minimálně sto ran. Neznám nikoho, kdo by udělal sto stejných ran,“ dodal.

Návštěvníci si tak mohli prohlédnout všechny učebny daných oborů, ve kterých byli obeznámeni s podrobnou prací a charakteristikou. Měli možnost projít si dílny i kovárnu. K nahlédnutí byly rovněž školní kroniky s momentkami a průběhy školních ročníků.

K příjemnému poslechu hrála cimbálová muzika Fojt a ve školní jídelně byl pro hosty připraven srnčí guláš. Celá slavnostní akce byla zakončena společenským večírkem v hotelu Centrum, na který byli pozváni bývalí zaměstnanci, bývalí absolventi a firmy, které se školou spolupracují.