„Uvažuju o nějaké dopravní škole," poznamenala dívka poté, co obešla všechny vystavovatele. „Ještě se rozhoduje. Ale i z pohledu rodiče je to zajímavá akce," shrnula její maminka Kateřina.

V třinecké Trisii se představily desítky středních škol nejen z Frýdecko-Místecka. K vidění byly zajímavé prezentace, rozdávaly se letáčky a debatovalo se prakticky o všem, co školy nabízejí.

„Ano, bojujeme o studenty – zatím úspěšně," pravila Marcela Kantorová, výchovná poradkyně na Gymnáziu Třinec. Zdůrazňovala, že škola nabízí třeba široký výběr cizích jazyků i různé zahraniční zájezdy, takže studenti se mohou podívat do Anglie, Švédska či do Pobaltí. Podle Marcely Kantorové jsou žáci, kteří chtějí studovat gymnázium, většinou už dávno rozhodnutí. Podle ní ale přehlídka rozhodně mohla pomoci žákům, kteří uvažují o učňovských oborech, avšak zatím nemají konkrétní představu.

„Já bych řekla, že o ně bojují všechny školy," potvrdila Ivana Míčková ze Střední odborné školy Frýdek-Místek. Zájemce upozorňovala, že v rámci oborů mohou získat řidičské a svářečské průkazy zdarma, a připomněla, že na trhu práce je velice žádaný obor mechanik seřizovač. „Pro nás je nejlepší, když se k nám rodiče i s těmi dětmi přijedou podívat," konstatovala.

Na Trh vzdělávání 2013, který zorganizoval úřad práce, se přijel podívat také Zdeněk Byrtus z Jablunkova. „Některé děti se v tom umí brzy zorientovat. Vidím to u svého syna, on už tu představu má," pravil. „Půjdu buď na chemickou školu do Ostravy, nebo na strojírenství ve Frýdku-Místku," prohlásil v Trisii 14letý Benjamín Byrtus.

Jablunkovský senátor Petr Gawlas na akci vyzdvihl důležitost technických oborů. „Každý chce být manažer, prakticky každý druhý má ekonomické vzdělání, ale pokud začnou děti studovat technické obory, tak se v regionu sníží nezaměstnanost," je přesvědčen Petr Gawlas. „Ideální stav je, když je k tomu dítě i za pomoci rodičů nasměrováno," do­dal.