Čtrnáctiletá Nikol Žáčková by jednou chtěla být zdravotní sestrou. Přišla se proto podívat na to, co všechno obor zdravotnický asistent obnáší. Na svém rozhodnutí ani po pátku nic nemění. „Je to moc pěkně připraveno,“ konstatovala i její maminka Marcela.

Zmíněný obor už čtvrtým rokem studuje Edita Měrková. Dívka ze Staříče změřila asi deseti zájemcům tlak, zapojila se i do vtipně pojaté scénky, která měla představit běžný den v nemocnici.

„Na škole se mi líbí, je to fajn. Nejlepší je praxe, jsou to nové zkušenosti. Myslím, že budu dál pokračovat ve zdravotnictví, ať už v nemocnici nebo v ordinaci,“ shrnula Měrková, která má před sebou poslední ročník střední školy. Lidé si mohli vyzkoušet i to, jak se vytahují stehy, v jiných učebnách škola připravila různé testy, třeba k siluetě lidského těla.

Ředitelka Ludmila Pavlátová připomněla, že škola, která sídlí na třídě T. G. Masaryka, funguje pod současným názvem nejméně třicet let.

Zhruba před osmi lety ale zažila stěhování. „Škola samozřejmě procházela změnami. Původně sídlila v ulici Na Půstkách u farního kostela, z těchto historických prostor jsme se přestěhovali sem, kde bylo gymnázium. Pro nás to byla opravdu velká změna, nicméně tyto nové prostory nám přinesly to, že jsme se rozšířili o jeden obor,“ poznamenala Pavlátová s tím, že partnery pro odbornou praxi jsou frýdeckomístecká a třinecká nemocnice, škola však spolupracuje i s dalšími organizacemi.

V tělocvičně probíhala akce s názvem Chci zachránit člověka, při které se lidé naučili, jak poskytovat první pomoc. U kampaně, kterou škola připravila ve spolupráci s městem, se jen v pátek vystřídalo 225 lidí všech věkových kategorií.

U modelu pro resuscitaci se zapotili také studenti třetího ročníku Jan Rzyman a Adam Hrůzek. Lidem opakovaně ukázali, jak má účinná resuscitace vypadat. „Není to vůbec jednoduché, je to i fyzicky náročné. Museli jsme to zkoušet i tři minuty - a to už byla docela makačka,“ řekl Deníku Rzyman.

„Kluci jsou šikovní,“ poznamenala učitelka odborných předmětů Stanislava Mrkvičková. S kolegyněmi se shodla na tom, že v tělocvičně „lidi zajímal defibrilátor“, přičemž podívat se přišli nejen zájemci o studium, ale i starší lidé. Den otevřených dveří přilákal rovněž bývalé žáky střední školy. K šedesátému výročí se večer konal koncert v Národním domě.