Na děti na hřišti místecké 7. ZŠ v ulici 1. Máje čekalo osm stanovišť: Zdravověda, dvě bojové dráhy (včetně podlézání překážky), silový trojboj, hod granátem, střelba ze vzduchovky, vědomostní test a běh. Nejlépe si počínali školáci z Dobré, jejich dva týmy získaly první i druhé místo, třetí připadlo vrstevníkům z 11. ZŠ Jiřího z Poděbrad z Frýdku.

„V roce 2019 jsme to vyhráli taky, na ročník 2022 jsme se chystali už v rámci našeho branného kroužku,“ řekl učitel tělesné výchovy z Dobré Jiří Šmahlík s tím, že děti do Wolframu nemusel dvakrát nutit, některé už v podobném duchu totiž soutěžily doma u hasičů, jiné lákaly „akční“ disciplíny. Jeden chlapec dokonce vyslovil přání končit školu se zbrojním průkazem…

Vodní nádrž Šance v údolí Beskyd, 22. května 2022, Staré Hamry
OBRAZEM: Český Yellowstone? Opomíjený kout Beskyd nabízí tyto kouzelné výhledy

„Morávka, kde výsadek vyslaný z Anglie s cílem dělat sabotáže a organizovat partyzány proti Němcům přistál, je od nás jen kousek. Je to symbolické,“ uvedl Šmahlík. Sám v dnešní době považuje brannou výchovu za aktuální předmět, prý lepší než zdravověda. Například v sousedním Polsku podle něj dokonce avizovali zahájení povinných kurzů ostrých střeleb z pistolí i pušek pro školáky.

„Jsem založením spíše pacifista. Ale podle toho, jak se kolem nás vyvíjí situace, bude asi lepší mít o takových věcech jisté povědomí a zkusit si přípravu na případné extrémní situace,“ prohlásil Tomáš Tofel, tělocvikář z Frýdku, jehož svěřenci skončili třetí. Upřesnil, že žáky to bavilo a – podobně jako další kolegové kantoři – oceňoval organizaci branné soutěže armádou.

Tradičními jarními pracemi ožila v sobotu 21. května Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci areálu mohli vidět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství na Valašsku
OBRAZEM: Valašská dědina se probudila do jara. Ožily práce kolem hospodářství

„Utažení popruhů je důležité, přilba líp absorbuje nárazy a chrání,“ vysvětloval u stanoviště s granáty praporčík Pavel Pandolarovský, mimochodem veterán stabilizačních vojenských misí Armády ČR v Jugoslávii, Kosovu či Afghánistánu. Na házení gumovými atrapami totiž soutěžící (i někteří pedagogové) nasazovali balistickou helmu a před samotným vrhem volali: „Granát!“

Stanoviště se vzduchovkami bylo doplněno i o laserovou projekční střelnici, obojí dovezl a připravil Marcel Žurovec. Jeho tým kladl velký důraz na bezpečné zacházení se zbraněmi – byť vystřelujícími na terče diabolky či jen neškodný laserový paprsek.

Celníci, Paskov, Nošovice, kontejnerový terminál, 20. 5. 2022.
Konec celníků v Beskydech: z Nošovic se stěhují do Paskova

KVV Ostrava uspořádalo soutěž Wolfram popáté, kdy na květen a červen naplánovalo dvanáct oblastních kol pro žáky základních i studenty středních škol. Nejlepší se utkají ve výcvikovém prostoru Libavé. „Je to i jedna z podpůrných aktivit programu POKOS, tedy Přípravy občanů k obraně státu. Zájem učitelů i dětí nás těší,“ řekl jeho velitel plukovník Jaroslav Medek.