Nikdo se nás nezastal. Tak hodnotí odpůrci chystané rekonstrukce železnice ve Stříteži, Hnojníku a dalších obcích odpovědi úřadů a politiků na petici, kterou podepsalo šest set lidí. A stejný pocit prý mají i po úterní schůzce se zástupci Moravskoslezského kraje, které do obce pozvali střítežští zastupitelé.

Kdo odpoví na petici?

„Odpovědi jsou samozřejmě obecné, ale i v nich jsou rozpory. Alespoň to tak chápeme, když je čteme,“ řekl redakci člen petičního výboru Eduard Siwy. Petiční archy dostal premiér Mirek Topolánek, ministr životního prostředí Martin Bursík a krajský úřad.

„Topolánek odpověděl, že obec je neopomenutelným účastníkem řízení. Kraj odpověděl, že je to nařízení vlády. A k Bursíkovi se petice na stůl vůbec nedostala, jeho podřízení ji šikovně přeposlali na ministerstvo dopravy. Je to prý jeho záležitost,“ uvedl Siwy.

Řešení zřejmě nikdo nezná

Stejný názor má i Jaroslav Heczko z Hnojníku, který se úterní schůzky se zástupci kraje zúčastnil. „Nezdá se mi, že by se kraj za občany jednoznačně postavil a hledal nějaké řešení. Když jsem se zeptal, co konkrétně chtějí pro ty lidi udělat, nedostal jsem odpověď,“ prohlásil osmapadesátiletý Heczko s tím, že po rekonstrukci má obcemi projíždět bezmála sto vlaků.

Zhruba čtyřicet z nich bude nákladních. „Některé budou měřit až šest set metrů,“ připomněl Heczko. Náměstek hejtmana Pavol Lukša Deníku ke schůzce ve Stříteži řekl: „Výsledkem úterního setkání byl návrh Moravskoslezského kraje na další schůzku. Jejím cílem by mělo být vyjasnění stanovisek všech zúčastněných stran, tedy obcí, občanů, kraje, investora, kterým je Správa železniční dopravní cesty, a projektantů.“