Nejen to, ale i řadu dalších aktivit zaměřených na ochranu životního prostředí mohli na vlastní oči vidět vybraní studenti a pedagogové středních škol z Třince, Českého Těšína, Havířova i Frýdku-Místku, kteří v minulých dnech přijeli do třinecké hutní firmy na speciální exkurzi.

Uvedla to mluvčí Třineckých železáren (TŽ) Petra Jurásková s tím, že během exkurze se třiadvacet návštěvníků mohlo přesvědčit o tom, co výrobní firma v rámci ekologických činností dělá.

„Novinkou pro mne bylo zjištění, že železárny provozují na vlastní náklady stacionární nornou stěnu, která v případě úniku nebezpečných látek kdekoliv výše na vodním toku zabrání dalšímu šíření," uvedl během diskuse jeden z pedagogů. Kromě návštěvy norné stěny v Konské si skupinka studentů s učiteli prohlédla také koncovou čistírnu odpadních vod, absolvovala ukázku běžného měření emisí do ovzduší, prohlédla si také laboratoře vod, centrální sklad maloobjemových odpadů. „Snažíme se vnímat odpady jako materiál, takže pokud se dají využít, zpracováváme je následně v rámci uzavřeného výrobního cyklu," podotkl pak během diskuse odboru Ochrana životního prostředí v TŽ Radim Klimša.

Dodal, že železárny mají od roku 2001 zaveden Environmentální systém řízení, který se promítá do všech procesů výroby, zejména do péče o životní prostředí. Ředitel pro personalistiku a administrativu Ivo Žižka připomněl, že například množství vypouštěných tuhých emisí za poslední období kleslo natolik, že činí pouze jedno procento toho, co bylo vypouštěno třeba v 60. letech. V podobně zaměřených exkurzích budou TŽ pokračovat. „Jejich smyslem je poskytnout pedagogům a mladé generaci dostatečné informace, jak v dnešní době v průmyslovém podniku vypadá péče o životní prostředí a kam jsou snahy o zlepšení podmínek života v regionu směřovány," dodala mluvčí TŽ.