Osmnáctiletá Barbara a sedmnáctiletý Vladislav jsou studenty septimy 8letého gymnázia na 1st International School of Ostrava a připravují se na jednu z nejtěžších zkoušek svého života. Příští rok budou maturovat a pak se rádi prosadili na studiích v Americe. „Mým cílem je vystudovat marketing a management na vysoké škole na Floridě,“ říká na první pohled skromná, ale cílevědomá Barbara, která navíc vrcholově hraje tenis ve Frýdlantu nad Ostravicí a doufá, že by ji tato sportovní cesta mohla pomoci třeba ke stipendiu.

Vladislav si také stojí pevně za svým, když dodává: „Amerika má nejlepší výběr universit i studijních programů na světě. Mým přáním je dostat se na práva na Stanford University v San Franciscu.“ O tom, že pro to dělá maximum, svědčí i jeho prázdninová mise v Kalifornii. Právě tam osobně navštívil universitní campus, hovořil s ředitelem školy a zkrátka ví, do čeho půjde. „Tři roky na tom tvrdě makám, vím jak těžké je získat potřebné certifikáty, projít sérií náročných testů, o sto procentní angličtině ani nemluvě, a pak se možná na školu dostat,“ dodává Vladislav.

Je přesvědčen, že studium na gymnáziu dává oběma ty nejlepší předpoklady k úspěchu. „Tuto školu mi doporučila kamarádka. S angličtinou jsem poprvé začala pracovat ve 4. třídě základní školy. Od 6. třídy se jí věnuji naplno. Cesta na Floridu mě pak ujistila v tom, že s tímto hlavním světovým dorozumívacím jazykem dokáži i aktivně pracovat,“ zmínila se Barbara. A Vladislav přitakává: „Já mám zase obrovskou výhodu v tom, že můj otec je Angličan a angličtina tím pádem můj prakticky rodný jazyk. Dlouho jsem pobýval i v Londýně či Německu, což mi také dalo patřičný náskok i sebedůvěru.“

O škole v ostravské Ostrčilově ulici se domnívá, že je náročná, ale k těm, kdo se poctivě připravují, spravedlivá. „Pedagog na začátku roku pevně stanoví klasifikační požadavky, které musíte splnit a hodnotí je body. Nemáme žákovské knížky. Svůj prospěch sledujeme na internetu. Dokonce tady ani nezvoní. Všude se klade důraz na samostatnost studenta a učitelé nás berou jako osobnosti. Na matematiku máme například Řekyni, na fyziku Španěla, sociální vědy vyučuje Izraelec, dějiny Australan a anglickou literaturu Australan a Američan. V březnu odlétáme do Atén na mezinárodní konferenci OSN pro studenty. Bude tam 500 středoškoláků z celého světa. V roli emisarů pak budeme řešit například model nějaké krizové situace. V létě plánujeme školní výlet někam po Evropě. No není to úžasné?, “ sdělují oba své dojmy.

„Ve třídě je nás celkem 16 žáků, jsou mezi námi i cizinci. O přestávkách mezi sebou hovoříme samozřejmě česky a těm ostatním s češtinou a poznáváním naší kultury pomáháme,“ doplnil Vladislav. I při svém náročném studiu si oba mladí lidé najdou čas i na zábavu. Barbara se věnuje hlavně svému bílému sportu, Vladislav relaxuje u hry na klavír a s vervou se vrhl také na golf. Nezbývá, než věřit, že se jim podaří své cíle uskutečnit.