Samotné klání proběhlo v několika kategoriích – kategorie kreslení ve 2D v AutoCADu 2009, ve 3D v Inventoru 2009 a kategorii učitelské ve 3D v Inventoru 2009. Dále se soutěžilo v kreslení 2D – stavební dokumentace. Zatímco pátek patřil pedagogům, v sobotu k počítačům zasedli studenti. „Studenti na této soutěži ukazují své umění a znalosti v kreslení výkresové dokumentace elektronicky,“ prozradil jeden z pořádajících pedagogů frýdecko-místecké průmyslovky Čestmír Suchoň s tím, že tato soutěž „putuje“ po celé republice a ve Frýdku-Místku je prvně. „Je zde téměř třicet škol, z toho je jedna ze Slovenska,“ vypočetl Suchoň, který popsal i přípravu soutěže. „Musíte zajistit ubytování, stravu a program pro sto lidí. Studenti vlastně soutěží až druhý den, první se seznamují se školou, s prostředím, s městem. Pak mají možnost sportovního či kulturního vyžití. Tímto úkolem jsem byl pověřen, ale vzal jsem si k dispozici tým osmi kantorů, se kterými jsme se společně snažili o zdárný průběh,“ doplnil Suchoň.

Někteří ze studentů už soutěžili, další čekali, až na ně přijde řada. „Vyspaný jsem docela dobře, tak čekám, až pro mě začne soutěž,“ svěřil se Michal Stonawski z pořádající frýdecko-místecké průmyslové školy. „Na soutěž jsem se připravoval během studia, jinak i během jiných soutěží. Ale že bych měl nějaké zkušenosti s podobným kláním, to ne,“ doplnil Stonawski, který samotnou sobotní soutěž znal do jejího začátku pouze z vyprávění. „Bude to docela zajímavé, z naší školy jsme tu celkem dva. Konkurenci z ostatních škol neznám, soustředím se pouze na sebe,“ řekl Stonawski.

Až z Prahy přijel devatenáctiletý David Ryčňák. „Na soutěž se těším a jsem zvědavý, jaká bude konkurence. Bude to složité, je to má soutěžní premiéra,“ prozradil pražský student a dodal: „Ani jsem se moc nepřipravoval, spíše psychicky.“ David Ryčňák dorazil stejně jako ostatní soutěžící už v pátek. „Ve Frýdku-Místku jsem poprvé. Je to pěkné město i průmyslová škola se mi líbí. Zajímavá je i samotná soutěž, navíc jsem soutěživý typ,“ doplnil Ryčňák.

Zatímco někteří ještě měli před soutěží, ostatní už to měli za sebou. „Sebedůvěru ve svůj výsledek zase tak velkou nemám,“ řekl Deníku pár minut po ukončení své soutěžní práce frýdecko-místecký student Martin Ševčík. „Nezastupuji totiž obor strojařů, ale technické lyceum, proto mám praxi v technickém kreslení mnohem menší. Doufám, že to dopadne dobře. Sice jsem doma trénoval, snažil jsem se, však nakonec uvidíme,“ doplnil Ševčík.

V sobotu odpoledne byli vyhlášení ti nejlepší. Výsledky (1. místo) – kategorie 3D: Petr Bouchal (Přerov), 2D: Robert Turinský (Strakonice), 2D – stavební dokumentace: Ondřej Češka (Lipník), 3D – učitelé: Lukáš Procházka (Praha), celkově: Kopřivnice.