„Dárky prodávají studenti a mladí lidé starší patnácti let. Čistý výtěžek v každém městě, tedy i ve Frýdku-Místku, poputuje na nákup zdravotnického zařízení a přístrojů pro místní dětské oddělení nemocnice,“ Milena Andrejsková z občanského sdružení Život dětem, které sbírku organizuje. Ta má trvat až do konce října.

Nakupující v Tescu se doptávali studentů, na co vlastně vybírají. Několika z ncih se nelíbilo, že nemocnice tímto způsobem získá přístroje. „Chápal bych, kdyby se za takto utržené peníze koupily dětem hračky. Ale přístroje? Ty si musí zařídit nemocnice sama. Jak potom hospodaří, když na tato zařízení musí vybírat peníze studenti,“ podivoval se jeden z nakupujících.

„Výtěžek sbírek je vČeské republice obvyklé věnovat na přístrojové vybavení nemocnic,“ zareagovala na dotaz redakce tisková mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek Inéz Bortoliová. . „Nemocnice nejsou financovány zdotací, ale ztržeb, které obdrží od zdravotních pojišťoven. Bohužel při tvorbě kalkulací, na jejichž základě bylo vypočítáno bodové ohodnocení jednotlivých výkonů, nebyly do těchto kalkulací započítány náklady na odpisy. Proto nemocnice nejsou schopny vsoučasné době financovat investice do přístrojů bez cizí pomoci,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.