Už v listopadu přitom funkci ze zdravotních důvodů opustil Petr Sagitarius. - více ZDE

SVS tvoří osm obcí, které chystají miliardový projekt výstavby kanalizace a čistíren odpadních vod. V posledních měsících čelí problémům, které stavbu, na kterou EU přislíbila 26 milionů eur, ohrožují. „Je to kvůli vytíženosti. Zdá se mi logické, aby to řídil šéf třinecké samosprávy, kde máme takové centrum. Paní Palkovská to přijala,“ řekl redakci Olšar.

Palkovská: Je to přirozený vývoj

Poznamenal, že je starostou menší obce, z níž je složité přípravu obřího projektu koordinovat, ve vedení svazku ale zůstává jako druhý místopředseda. „Je to naprosto přirozený vývoj. Zhruba před třemi měsíci jsem do projektu vstoupila a podílela jsem se na krizovém řešení. Od prosince město ve svazku zastupuji, “ uvedla Palkovská.

Stavby budou tři, šanci mají i menší firmy

Problémy jsou nejen s finančním zajištěním akce, ale rovněž s termíny. Obce doslova tlačí ke zdi čas. Původní výběrové řízení bylo zrušeno, podle Olšara se svazek ve středu dohodl, že je nutné vypsat soutěže na tři stavební celky, a to nejpozději počátkem února.

Půjde o jednotlivé akce Jablunkov-Mosty-Návsí, Bystřice-Vendryně a Třinec-Těrlicko-Český Těšín. Svazek chce rozdělením soutěže dosáhnout co nejvyššího počtu účastníků, protože se budou moci přihlásit i firmy s nižším obratem. „23. ledna by mělo shromáždění starostů schválit finální podobu projektu, první týden v únoru to musí projít všemi zastupitelstvy,“ zdůraznila Palkovská.

Například v Třinci se jednání plánuje na 3. února. „Přizvali jsme k tomu odborníky. Věřím tomu, že projekt má šanci být úspěšný, ale čeká nás zhruba půl roku intenzivní práce. Platí, že každý člen svazku musí dodržovat pravidla hry. Revitalizace Olše teď pro mě znamená absolutní prioritu. Krev, pot a slzy, to myslím doslova,“ tvrdí Palkovská. Za důležité považuje, že se již změnily stanovy svazku.

K dokončení projektu SVS přizval Hospodářskou rozvojovou agenturu Třinecka a Regionální poradenské informační centrum Kazuist.

Kam dál?

Čistá Olše prý vyjde na necelou miliardu

Na záchranu projektu mají měsíc. Ve hře je 700 milionů z EU

Palkovská odmítla Turkovu kritiku