„Tři pytle odpadu,“ popisuje Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR výsledek víkendové úklidové akce v lokalitě nad Mazákem pod Lysou Horou. Státní podnik na ni nasazuje vlastní síly a sesbírané „hygienické potřeby“ končí ve sběrném dvoře.

„O celé záležitosti a úklidu jsme informovali Policii ČR,“ pokračuje Jouklová s tím, že další oslovenou institucí bude ještě tento týden Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na tu se obrací rovněž chatař z Ostravy, jenž nevábné místo objevuje.

Pozůstatky zřejmě vypuštěných fekálií pod Lysou horou objevili místní. Ilustrační foto.
Pod Lysou někdo vypustil „hovnocuc“? Fekálie šokovaly chataře v Beskydech

„Mohlo to tam být klidně od podzimu, fekálie se rozložily, ubrousky zůstaly,“ podotýká senior. Přesvědčený, že vedle lesní cesty kdosi vypustil obsah „hovnocucu“; vzhledem k tolika pozůstatkům patrně z větší žumpy, nikoliv od soukromé chalupy.

ČIŽP už na případu pracuje. „V průběhu šetření ale nemůžeme nic komentovat,“ tlumočí republikový mluvčí Jiří Ovečka stanovisko od svých ostravských – místně příslušných – kolegů. Nicméně možná koncem týdne by mohl nějaké informace mít.

„Ojedinělá věc,“ shrnuje za lesáky Jouklová. Neověřené informace kolující v Beskydech hovoří o tom, že fekální záležitost je skutečně staršího data – jen momentálně vytažená na světlo. A její původce bude těžko dohledatelný, pokud se sám nepřizná..