Na festivalu, který každoročně navštíví tisíce lidí, vystupují pouze umělci s vazbou na Frýdek-Místek, vstupné se neplatí. Zájemci můžou v dobrovolných sbírkách pomoci dobročinným organizacím. „Vedení města je konzistentní, jasně jsme deklarovali, že Sweetsen fest podporujeme,“ odmítl kritiku náměstek primátora Pavel Machala z ČSSD.

V loňském roce dostal spolek Pod Svícnem dotaci 300 tisíc korun, dalších 1,15 milionu korun ale putovalo na pořádání festivalu prostřednictvím Národního domu, který je příspěvkovou organizací města. Duchovním otcem a šéfem festivalu je Petr Korč, který loni v komunálních volbách stál v čele kandidátky hnutí Naše město F-M. Hnutí sice získalo ve volbách druhé místo za vítěznou ČSSD, přesto skončilo v opozici.

„Původně jsme předpokládali, že spolupráce bude probíhat tak jako v minulých letech,“ řekl Petr Korč s tím, k navyšování příspěvků města na festival docházelo v minulých letech prostřednictvím Národního domu. „Od roku 2015 je město spolupořadatelem festivalu. Částka 300 tisíc korun, která byla v původní žádosti na spolek, je už delší dobu konstantní,“ podotkl Korč s tím, že v rozpočtu Národního domu byly peníze škrtnuty.

Loni podpořilo město festival vyšší částkou i kvůli velkolepému zahajovacímu koncertu na přehradě Olešná. Letošní šestnáctý ročník festivalu opět potrvá pět dní, a to od 19. do 23. června na devíti scénách. Festival bude mít podle Petra Korče opět rozpočet, který se bude blížit hranici dvou milionů korun.

Bohaté trhy byly dříve nedílnou součástí dění na místeckém náměstí. Na jejich tradici v posledních letech navazují Beskydské farmářské trhy.
SERIÁL DENÍKU: Jak jsme žili na Frýdecko-Místecku. Náměstí Svobody v Místku