Frýdecko-místecký unikát, festival výhradně místních hudebních a divadelních skupin Sweetsen fest, letos nedostane od města ani jedinou korunu podpory. Pořadatel festivalu Petr Korč je přesvědčen, že jde o politickou vendetu radního Petra Rafaje (ČSSD) za to, že během loňského ročníku známý frýdecko-místecký muzikant Tomáš Kočko vyjádřil své výhrady k výstavbě severní varianty obchvatu města. Občanské sdružení Pod svícnem na podporu festivalu žádalo o sto tisíc korun z městského fondu reprezentace a propagace. Tato částka odpovídá asi jedné pětině nákladů na akci.

Nutno dodat, že Sweetsen fest letos čeká už šestý ročník, na festivalu účinkují pouze frýdecko-místecké skupiny a interpreti, kterých bývá okolo čtyřiceti a v průběhu dvou dnů vystupují na dvou scénách, všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář, po celou dobu konání festivalu se nevybírá žádné vstupné a během akce probíhají dobrovolné sbírky pro humanitární organizace ADRA a Podané ruce, v nichž se jen vloni podařilo vybrat více než 35 tisíc korun. Na minulý ročník festivalu se přišlo podívat na deset tisíc občanů města.

„Petr Rafaj se prý už vloni nechal slyšet, že na akci nebude hrát Tomáš Kočko, který si dovolil veřejně nesouhlasit s jedním z jeho politických názorů, a pokud prý vystoupí a bude z pódia šířit svůj názor – představte si tu nehoráznost – vlastní názor, tak že v budoucnu už Sweetsen fest nedostane ani korunu. A tak se i stalo. Mimo zrušení podpory města dostalo pokyny i Beskydské informační centrum, které bylo loňským spolupořadatelem, aby dalo od Sweetsen festu ruce pryč,“ uvedl pořadatel festivalu Petr Korč. „Vše zapadá do scénáře ročníku cca 1975. Rozdělují se peníze daňových poplatníků a politici se chovají, jako by rozdělovali peníze vlastní, za které požadují adekvátní lokajství a servilitu,“ míní.

Z dění kolem „Sweetsnu“ je zděšen i samotný Tomáš Kočko. „Skutečnost, že za mé osobní názory mají pykat desítky frýdecko-místeckých souborů, mi připadá naprosto neuvěřitelná. Je to jako závan normalizace v tom nejhorším slova smyslu,“ kroutil hlavou Tomáš Kočko. Za festival se postavili i další lidé z branže. „Hudební klub Stoun se na pořádání Sweetsen festu podílí delší dobu a mohu říct, že tato akce je bez pochyby nejdůležitější roční akcí pro celou frýdecko-místeckou hudební scénu,“ konstatoval dramaturg frýdecko-místeckého hudebního klubu Stoun Kamil Rudolf.

Tvrzení, že jde o politickou perzekuci, však Petr Rafaj ostře popírá. „Není to pravda, odvolal bych se na to, co už jsem říkal v minulosti: Kočko o dotaci nežádá a já tyto dvě věci nespojuji a ani nebudu spojovat. Reakci na nepřidělení dotace považuji za výmysl těch dvou hochů, kteří tak chtějí poškodit mou osobu,“ vyjádři se radní Petr Rafaj.

Návrh nulové dotace pro Sweetsen fest předložili zastupitelům ke schválení radní města (KSČM a ČSSD), přičemž tyto dvě radniční strany mají v zastupitelstvu nadpoloviční převahu hlasů. Radní nezměnili názor ani po vystoupení organizátora festivalu Petra Korče, který na zasedání zastupitelstva přišel situaci vysvětlit. „Proč se rada města rozhodla nepodpořit Sweetsen fest?“ ptala se zastupitelka Martina Konečná (ODS) a stejný dotaz pak zopakovali i další zastupitelé.

„K akci Pod svícnem se já vyjadřovat nebudu, děkuji,“ odpověděla primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). Dodala, že zdůvodnění zastupitelé najdou ve svých materiálech, tam však uvedeno není. „Není to dotaz na mě, ale na radu města, ona to také projedná a odpoví písemně. Odpovědi nelze střílet jen tak od boku,“ odvolala se ještě na kolektivní zodpovědnost primátorka. Radní však nebyli ochotni sdělit ani svůj soukromý názor mimo zastupitelstvo: „Ctím rozhodnutí rady a komentovat je nechci a nebudu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD). Jak a proč hlasoval on sám a jaký je jeho osobní názor, odmítl prozradit. „Jednání rady je neveřejné a každý radní hlasuje, jak chce a jak uzná za vhodné,“ sdělil pouze náměstek primátorky.

„Když na radě někdo něco odhlasuje a pak nemá odvahu se ke svému rozhodnutí přihlásit, je podle mě zbabělec,“ prohlásil zastupitel Petr Konůpka (ODS), který se nedočkal ani odpovědi, podle jakých kritérií rozdělování peněz probíhalo. „Jestli rozdělování peněz z městského fondu reprezentace probíhá podle toho, jak je který žadatel městu sympatický nebo blízký radnici, tak nám to prosím sdělte a nedělejte z nás pitomce,“ přidal se zastupitel Igor Svoják (ODS). „Ještě minule byla určitá část sociální demokracie ochotna některé rozumné věci podpořit, ale zdá se, že letos už jsou tito lidé umlčeni druhou mocenskou skupinou,“ podotkl Svoják.