Celkem 301 kilometrů zvládl v čase - čtyřiačtyřicet hodin, čtyři minuty a šestnácti sekund. Svým výkonem předčil třeba výsadkáře české armády.

„Letos oslavím sedmasedmdesát. Běželo se v sedmi dnech po sedmi maratonech, takže samé sedmičky, pro mě šťastná čísla,“ shrnul aktivní senior, který se přihlásil na Moravský UltraMaraton (MUM). Tento nejdelší, nejtěžší etapový běh v tuzemsku se konal po jednatřicáté a jeho účastníkům bylo mezi dvaceti a třiaosmdesáti lety.

Hasiči likvidují požár skládky pneumatik, 9. července 2023, Frýdek-Místek.
Hustý černý dým zahalil modré nebe nad Frýdkem-Místkem, hořely pneumatiky

„Na květnovém loštickém maratonu mi pořadatelé říkali, že mám možná poslední šanci to ve svém věku zvládnout,“ usmíval se hrdě Trombík, který dává přednost cyklistice, ale tíhne také ke maratonským běhům. Trať dlouhou 42 195 metrů (MUM měl etapy ještě o něco delší) absolvoval od května 1982 do července 2023 dohromady 117 krát.

„V poslední době jsem po maratonu tak týden ležel a odpočíval. Ale teď jsem ho zvládl sedmkrát po sobě,“ podotkl senior, jehož nejlepší čas na MUM byl pod šest hodin. Závod to byl těžký – s kopcovitým profilem, s převýšením a vedl náročným terénem. Navíc počasí, které tam panovalo, bylo ještě teplejší, než bývá zvykem.

V Bruzovicích na levandulovém poli odstartoval samosběr. Levandule de Žermanické moře, 7. července 2023.
VIDEO: Fialové moře v podhůří Beskyd. Samosběr levandule u Žermanic odstartoval

„Nejhorší byla úvodní první etapa, nejlehčí pátá se silničními úseky a nejlépe se mi běželo ve čtvrté, když pršelo,“ popsal „synek z Beskyd“, který když trénuje doma, tak je to taky v místech, kde je to stále nahoru a dolů. MUM startoval z Boskovic, Blanska, Tišnova, Olešnice, Bystřice a dvakrát z Lomnice. Trombíka přijela podpořit i manželka.

Kdysi rodinný hotel se změnil na adults only.
Nejde o diskriminaci rodin s dětmi, říká ředitelka hotelu pro dospělé z Beskyd

„Jeden pád a pár šrámů, nějaké puchýře,“ popsal Emil Trombík svůj stav po etapovém ultramaratonu. Troufli si na něj rovněž příslušníci chrudimského výsadkového praporu, ale na rozdíl od Trombíka závod nedokončili – jednoho zradily těsné boty, druhého trable se šlachami. „Synek z Beskyd“ skončil ze 68 účastníků na 62 místě.

Aquapark Olešná ve Frýdku-Místku.
Pět koupališť na Frýdeckomístecku, všechny pojedou, když bude hezky

„Den poté jsem se byl už projet na kole,“ usmíval se Emil Trombík, který pracoval jako dělník v českotěšínské tatrovácké fabrice. S běháním na dlouhé štreky určitě nekončí. Hned v sobotu 22. července se vypraví na sedmý ročník I. Ostravského nočního maratonu, který odstartuje v deset hodin večer a povede okolo univerzity i fakultní nemocnice v Porubě.

Trombíka dobře znají vytrvalci přímo v Beskydech, oblíbil si jejich letní přeběhy či přechody z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm pod názvem B7 a je jedním ze dvou nadšenců, kteří se zúčastnili všech deseti ročníků zimního celodenního zdolávání Lysé Hory, závodu známého jako LH24.