Horské městečko Szczyrk leží jižně od města Bielsko-Biala, a z Ostravy přes Český Těšín se sem po dálnici dostanete zhruba za 80 minut. Středisko tvoří tři vrcholy, které jsou v zimě propojené lanovkami. Některé jsou v provozu i v létě a vozí pěší turisty i bikery s jejich stroji.

Ve výřezech snímky z nově vznikajícího kolejiště v Bohumíně, v pozadí již stojící model železnice ve Žďáru nad Sázavou.
Tohle je paráda: takto vzniká v Bohumíně obří železnice, postaví zde i váš dům

Vydat se na nejvyšší zdejší vrchol – Skrzyczne (1257 m.n.m.) můžete sedačkovou lanovkou a z vrcholu se kochat překrásnými výhledy na polské i Kysucké Beskydy. Na vrchol Maleho Skrzyczneho vede od parkoviště ve výšce 590 m. n. m. kabinková lanovka do mezistanice ve výšce rovných 1000 metrů nad mořem.

Odtud se dá šlapat po svých na Zbójnickou kopu ve výšce 1205 m.n.m., kde končí šestisedačka z mezistanice. Odtud už se jde hřebenovkou buď na hlavní vrchol Skrzyczne, který je viditelný díky vysílači, anebo putovat na druhou stranu na vrch Malinowska skala (1152 m.n.n.).

Park Gródek v Jaworzně, Polsko, 7. 5. 2022
Zázrak skrytý kousek za hranicemi! "Polské Maledivy" vyrazí dech, podívejte se

Pokud nejste vyznavači sjezdů na horských kolech, můžete podniknout nenáročnou túru. Ve Szyczrku si také užijete rakouské kvality služeb horských středisek, ovšem za daleko příznivější ceny. Zážitkem je i jízda gondolou či moderní lanovou dráhou, jakou jinde v celých Beskydech nenajdete. To je horský resort Szczyrk, patřící do skupiny Tatra Mountain Resorts slovenského podnikatele Igora Rataje. Firma TMR vlastní také areály ve Vysokých i Nízkých Tatrách, v Krkonoších nebo v Rakousku a jako slevovou platformu využívá GoPass.