Na Hrčavě tento týden pomalu mizela první bílá pokrývka z poloviny října. Ve středu padal v obci sníh s deštěm. „Doufám, že to ještě vydrží,“ poznamenal starosta Josef Szkandera. S příchodem zimy se totiž dají očekávat zejména dopravní problémy. „Vede k nám krajská komunikace z Mostů u Jablunkova, tu má na starosti správa silnic, konkrétně její středisko v Bystřici. Můžu říct, že se o nás starají dobře, alespoň v poslední době jsem nic špatného nezaznamenal,“ konstatoval Szkandera.

„Zdůraznil bych, že řidiči autobusů to určitě nemají lehké. Málokdo ví, že v extrémních podmínkách, kdy je sněhu opravdu hodně, jsou nuceni si vozit motorové pily – pro případ, že je někde spadlý strom,“ upozornil. „Hrčavu jezdí tři místní kluci, dá se říct, že někteří v minulosti v lese pracovali,“ dodal Szkandera a z hlavy vyjmenoval časy odjezdů a příjezdů všech autobusů. Ty za den čtyřikrát otočí trasu do Třince a jednou do Jablunkova.

Kalamitu řešil s hejmanem

Skutečně krutá zima, při které se život v obci prakticky zastavil, přišla na přelomu století. „Je to šest nebo osm let zpět. Tu otázku jsem řešil s tehdejším hejtmanem Tošenovským. Byli jsme odříznuti od světa, on nabídl pomoc, že by sem poslal nějaké vojsko. Ale nakonec se s pomocí lidí z tehdejšího okresního úřadu sehnala fréza a ta nás vysvobodila,“ líčil Szkandera. Ví, že v té době se stala i jedna velmi nepříjemná záležitost. „Jeden pán dostal infarkt a kluk, který pracuje v lese, ho tehdy vezl těžkým traktorem do Mostů u Jablunkova, kde na celnici čekala sanitka,“ vzpomínal Szkandera. Sám pracuje v železárnách a v ten samý den dojel autobusem ze směny jen do Mostů. „Museli jsme jít pěšky dvanáct kilometrů – a právě po cestě jsme ten traktor potkali,“ doplnil.

Složité je to i ve dvou osadách

V souvislosti se zimní údržbou místních cest Szkandera poznamenal: „Katastrem jsme celkem malá obec, takže se to dá zvládnout. Ale záleží opravdu na tom, jaká ta zima je.“ Obec podle něj na odklízení sněhu vyčleňuje ročně 40 až 50 tisíc korun. „Musíme s tím vystačit. Ale zase to nemusíme řešit nějakými firmami, máme dohodu o provedení práce s lidmi, kteří mají traktory s pluhy. Je to lepší, protože jsou při ruce. Než by tady vyjela firma například z Jablunkova, trvalo by to mnohem déle,“ je přesvědčen starosta.

V extrémních sněhových podmínkách je velmi složité dostat se traktorem do dvou osad – Trojmezí je od centra Hrčavy vzdáleno asi kilometr a půl, osada Komorovský Grůň je ještě o něco dál. „Tam je to těžké,“ naznačil Josef Szkandera.

Tématu se bude v úterý 10. listopadu věnovat příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku