„Nejvyšší soud rozhodl o vyklizení nemovitostí a určení vlastnického práva k nemovitostem. Dovolání manželů Čmielových se odmítá. Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek. Prakticky to znamená, že kulturní dům je definitivně majetkem města, po nabytí právní moci může město se svým majetkem konečně po letech sporů volně nakládat,“ uvedl jablunkovský starosta Petr Sagitarius.

Bedřich Čmiel v úterý redakci potvrdil, že manželé ve sporu s městem neuspěli. Poslední verdikt si ale vyložil tak, že Nejvyšší soud „nerozhodl nic“, pouze odmítl jejich dovolání. Město už dříve uspělo u okresního i krajského soudu. Podle katastru Čmielovým nemovitosti oficiálně patřily více než deset let. Jablunkov se ale rozhodl napadnout platnost kupní smlouvy z roku 1993. Zjistilo se totiž, že úředníci tehdy nedodrželi třicetidenní lhůtu pro oznámení záměru na úřední desce. Bedřich Čmiel tvrdí, že dlouhých soudních tahanic s městem nelituje.

Žádné obstrukce nebudou, říká Čmiel

„Není proč,“ říká. „Je to o lidské hlouposti. Ty spory se táhnou od roku 2002. Kdyby to nebylo město, ale jiný podnikatelský subjekt, tak bychom se už dávno domluvili. V každém případě je ten stav hloupý,“ prohlásil. K vyklizení nemovitostí poznamenal: „Já si myslím, že to bude naprosto bezproblémové. Mě a manželku to absolutně netrápí, jestli si někdo myslí, že tam vykopeme vodní příkopy a dáme snajpry na střechu, tak to určitě ne. V žádném případě nebudou obstrukce. Určitě se kvůli tomu nebudeme věšet, máme svou představu, co budeme dělat dál. Já jsem i docela rád.“

Podle něj jde jen o to, kdo a jak hotel Horal převezme. Čmiel naznačil, že pokud by se muselo vynášet veškeré vybavení, nemuselo by to dopadnout dobře. „Sposuta těch věcí byla dělána na míru. Když to zdemontuju, tak se sedmdesát procent z nich znehodnotí,“ upozornil Bedřich Čmiel.

O investicích soud rozhoduje pět let

U frýdecko–místeckého soudu se stále řeší dvě žaloby, v nichž manželé požadují navrácení svých investic. Deník z veřejně dostupných zdrojů na internetu zjistil, že Čmielovi po městě požadují 11,61 a 9,55 milionu korun. Tyto spory se táhnou od roku 2005. „Jestli vysoudím pět korun nebo pět milionů, tím se dneska nezabývám,“ poznamenal Bedřich Čmiel. Je prý předvědčen o tom, že informace, že „Čmiel končí“, ve městě dnes prakticky už nikoho nezajímá.

Město naopak tvrdí, že manželé Jablunkovu dluží více než 26 milionů korun. Odvolává se na půjčku z června 1995, kterou Jablunkov poskytl na zaplacení závazků při dostavbě a rekonstrukci kulturního domu. „Pokud nedojde k požadované úhradě, budeme nuceni uplatňovat tento nárok v soudním řízení,“ upozornil před časem Sagitarius. - více ZDE

Kulturák je kvůli rekonstrukci uzavřen již od dubna 1987.

Přečtěte si také: Soudní spory má vyřešit prodej hotelu Horal