Protože krabička cigaret dnes vyjde až o osm korun dráž než na konci ledna, v česko-polském příhraničí to znamená, že řada lidí směřuje své nákupy tabákových výrobků výhradně do Polska. V tamních trafikách pořídí krabičku cigaret minimálně o 30 korun levněji než v těch českých.

Davy zákazníků

Prodavačka v trafice na tržišti v Horních Marklovicích, jen pár set metrů za hranicí (Petrovice u Karviné), zatím prý žádný výraznější nárůst zákazníků nezaznamenala. „Je pátek, takže lidí je tu před víkendem hodně. Češi u nás berou cigarety po kartonech, ale tak tomu je už dlouho, několik let vlastně. Možná přijede více lidí zítra, v sobotu bývá tržiště plné od rána,“ říká nám žena.

V Havířově začíná v pondělí 12. února 2024 demolice mostu přes ulici Ostravská na výpadovce z Havířova na Ostravu.
Dopravní komplikace v Havířově začínají. Potrvají rok, bude se stavět nový most

Nicméně ani v pátek dopoledne se dveře této trafiky „netrhnou“. Starší muž ukládá do kufru svého auta hned dva kartony rothmansek. „Je úplně jedno, jakou značku kupujete. Já v Polsku cigarety nakupuju už dlouho, všechny jsou levnější a teď po zdražení tabáku u nás ještě víc. Však si to spočítejte – tady je krabička až o třetinu levnější než v Česku,“ zdůrazňuje.

Lidé kupují cigarety, i když zdražily

Rozdíl v cenách cigaret a tabáku v Česku a Polsku není nic nového, trafikanti to samozřejmě vědí. „Cigarety nějaké prodáme, zrovna teď v pátek odbyt je. Někdo bere i karton na víkend. Polsko je ale samozřejmě konkurence, jenže s tím my nic nenaděláme,“ krčí rameny prodavačka v karvinské trafice u Zvonku. Nejlevnější marlborky tady stojí 136 až 154 korun, kdežto v Polsku 120.

V závodě Organic Technology v Horní Suché umějí ze zbytků jídla vyrobit biometan anebo organické hnojivo.
Na Karvinsku řeší, kam se zbytky jídla. Dá se z nich vyrábět bioplyn i hnojivo

Zatímco v předchozí trafice doprodávají za ceny ze zásob, v jednom z karvinských hypermarketů už mají ceny o desetikorunu vyšší. „Lidi kupují, ale většinou po krabičkách. Já moc nekouřím, ale když už, tak taky jezdím za hranici pro zásoby a tady si koupím, jen když mi zrovna dojdou,“ přiznává prodavačka.

I v Polsku cigarety podražily

Rozdíl v cenách cigaret v Česku a Polsku je zase o něco větší, a to přesto, že i v Polsku cigarety zdražily. „Vím, že u vás zvýšili daň, lidi to říkali. Ale i u nás tabák podražil. Některá značka o zlotý, jiná ale hned o čtyři zloté za krabičku,“ upozorňuje prodavačka v trafice v polské částí Těšína, jen kousek za hraničním mostem.

V Dolní Lutyni na Karvinsku se 24. ledna 2024 střetl na přejezdu vlak s nákladním vozidlem. Nehodu nepřežil strojvedoucí.
Přejezd na Karvinsku, kde došlo ke srážce s kamionem, bude uzavřen

„Dva kartony marlborek, dva rothmansek. Jo a dvoje winstonky, slimky,“ objednává si žena středního věku. „Ještě vezmeme dvoje eldečka,“ doplňuje objednávku její kamarádka.

Větší nákup cigaret zdůvodňují tím, že nejsou místní. „Bereme do zásoby. Jsme z Valašska, ale v Těšíně máme rodinu, takže vždycky, když jsme tady na návštěvě, koupíme si kartony do zásoby. Kolik ušetříme? Hodně!“ usmívá se blondýnka Vlasta.

Náklady kuřáků v Česku budou rok od roku stoupat. Do roku 2027 má daň každoročně zvyšovat o 5 procent a u zahřívaného tabáku o 15 procent. Od roku 2024 platí nová daň také u e-cigaret (2,50 Kč/ml) a nikotinových sáčků (0,40 Kč/g).

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto.
VIDEO: Noví zubaři na Karvinsku. Kde přibudou, kde naopak zubař schází

Orientační srovnávací ceny cigaret v Česku a v Polsku:

Česko
Chesterfiled 136 Kč
Marlboro 154 Kč
Camel 140 Kč
LM 136 Kč

Polsko
Chestefield 16,50 zl (97 Kč)
Marlboro 20,50 zl (125 Kč)
Camel 18,99 zl (111 Kč)
LM 15,99 zl (94 Kč)