Milovníci historie a fandové do vojenských vozidel z Návsí u Jablunkova vyrazili o víkendu do Polska. Na přehlídce vojenské techniky, která se konala na tankodromu u Bielska–Bialé pod názvem Operace Jih, si zahráli německé vojáky. S sebou vezli také čtyři těžká vojenská vozidla – dva tanky a dva obrněné transportéry.

„Bylo to úžasné, počasí nám přálo a odhadem se na tuto akci přišlo podívat kolem pěti tisíc lidí každý den,“ řekl Josef Czudek, který s bratry vlastní sbírku těžké vojenské techniky. Podle něj se na akci Operacja Poludnie sjelo také více než sto historických vojenských vozidel od džípů po těžkou pásovou techniku.

„My jsme do Bielska vezli německý tank Hakl a během rekonstrukce jedné z bitev v Normandii jsme představovali německou osádku tanku,“ popsal Josef Czudek. Kromě německého Haklu vezli Czudkovi do Polska také dva obrněné transportéry a tank T54.

„Spolu s bratry jsme jedni z mála v Česku, a to počítám i vojenská muzea, kteří mají ve své sbírce T54. A předchůdce známého T55 považuji za jedno z nejzajímavějších vozidel. Také se kolem něj diváci stále tlačili, zbylo jich totiž velmi málo,“ dodává Josef Czudek.

Podle jeho bratra roste zájem o podobné akce: přehlídky vojenské techniky nebo rekonstrukce bitev. „Od doby, kdy muži nemusí na vojnu a s vojenskou technikou se nesetkají, je to pro ně jediná možnost prohlédnout si techniku,“ dodává Boguslaw Czudek. Podle něj je v Česku jediná srovnatelná akce v Bahnech na Jihlavsku.