Blokové čištění ulic probíhalo od úterka do pátku. „V rozmezí čtyř dnů vyjela do 25 vytipovaných lokalit na území města těžká technika, která se se ctí vypořádala se stovkami tun sněhu. Celkem se podílelo na odklízení šest kolových nakladačů, jejichž práci podle potřeby podporovaly traktory s radlicemi, multikáry a nákladní vozidla. Na řadu ale přišla i ruční práce desítky zaměstnanců, kteří s lopatami odhrnovali sníh od automobilů, jejichž majitelé své miláčky nestačili v požadovaném čase přeparkovat,“ popsal průběh prací ředitel frýdecko-místecké společnosti TS Jaromír Kohut. Dodal, že velkou roli v celé akci sehráli i strážnici městské policie, kteří se často s nasazením vlastní fyzické síly podíleli na dočišťování jednotlivých míst. „Poděkování ovšem patří také samotným občanům města, které jsme po celý týden vyzývali jednak prostřednictvím místního rozhlasu a jednak pomocí přenosného dopravního značení, aby si svá auta z čištěných lokalit přeparkovali a tím očistu města zjednodušili. V drtivé většině lidé výzvu vyslyšeli a parkovací místa disciplinovaně opustili,“ pochválil obyvatele města Jaromír Kohut.

Během čtyř dnů úklidu technické služby od závějí vyčistily kolem 15 kilometrů komunikací, 12 kilometrů chodníků a přibližně 3 500 metrů čtverečních parkovacích míst, což dává dohromady téměř 150 tisíc metrů čtverečních ploch. Většinu sněhu z komunikací technika rozhrunula do zeleně a z některých míst nákladní vozy odvezly sníh na volné prostranství mezi víceúčelovou sportovní halou a ředitelstvím Slezanu. „V rámci mimořádného úklidu jsme splnili, co jsme chtěli. Další postup bude záležet na počasí,“ zhodnotil akci Jaromír Kohut.

„Nejlidnatější sídliště a nejfrekventovanější lokality ve městě nabízejí po nedávné sněhové kalamitě téměř bezproblémové parkování a průjezdnost technice a vozidlům záchranných složek. Podařilo se to díky přístupu místních obyvatel a díky operativnímu jednání technických služeb, které ve městě zajišťují zimní údržbu komunikací,“ konstatovala mluvčí magistrátu Jana Matějíková. „Technické služby zahájily takzvané zimní blokové čištění ulic a parkovišť poprvé v historii, a to i přes prvotní obavy,“ prozradila mluvčí. Díky úspěšné akci se výrazně zlepšilo parkování a navíc technické služby získaly manévrovací prostor pro další zásah v případě opakovaných sněhových srážek. „Nejpřínosnější je ale zkušenost, že v případě dalších kalamitních situací se dokážeme ve spolupráci s občany s těmito problémy vypořádat,“ poukázal Jaromír Kohut.

Pozitivní ohlasy měl úklid i mezi samotnými obyvateli Frýdku-Místku. „Přiznám se, že i já jsem byla ta brblající občanka, když jsem se v pondělí večer dozvěděla, díky přenosné značce a rozhlasu, o úklidu sněhu a že musím vykopat ze sněhu a ledu své auto a odvést ho mimo sídliště. Teď se omlouvám, mělo to opravdu svůj účel. Zaměstnancům technických služeb patří pochvala a velký dík za perfektně provedený úklid sněhu z parkovišť a chodníků,“ uvedla například mimo jiné Gabriela Balková z Frýdku-Místku. „Tak dobře prohrnuté chodníky a cesty snad ve Frýdku-Místku ještě nebyly. I my jsme před domem měli značku, aby řidiči přeparkovali auta, aby technické služby mohly prohrnout i parkovací stání. Silničáři se opravdu činí,“ pověděla Lucie Mikolášová z Frýdku-Místku.