„Dostupnost naší obce není úplně ideální. Myslím, že to bude přínos nejen pro obyvatele, ale i návštěvníky Bílé, která je turistickou destinací,“ hodnotí Tomáš Kubačák, starosta Bílé na Frýdecko-Místecku. Zdejší úřad spolupracuje už od roku 2017 s Centrem telemedicínských služeb v Ostravě. Obec nechala telemedpoint zřídit v objektu, kde je mateřská škola a knihovna. Registrace i využívání této služby je zdarma.

„Otevřeno máme v úterý od devíti do třinácti a ve čtvrtek od třinácti do sedmnácti hodin,“ říká Deníku koordinátorka projektu Věra Tkáčová. Podotýká, že klientům se nevěnuje běžná zdravotní sestřička, ale terénní asistentka. „Je zaškolená na všechny dostupné přístroje a dokáže člověku vysvětlit, jak má provést samovyšetření,“ vysvětluje.

Sady B. Smetany ve Frýdku-Místku v úterý 17. října po ránu. Bezdomovci tady uklízejí za stravenky.
VIDEO: Bezdomovci uklízí Frýdek-Místek. Odměna? Stravenky za dvě stě

Data pak putují on-line do Centra telemedicínských služeb. Pokud zde zjistí abnormální, alarmující hodnoty, vyzvou uživatele služby, aby provedl opakované měření. "Pokud je výsledek stejný, tak se vygeneruje report z měření a doporučíme mu, aby navštívil lékaře,“ uvádí vedoucí centra Jakub Doležel. Sdílená data jsou přitom zabezpečena a mají k nim přístup jen lidé či instituce s písemným souhlasem pacienta.

Telemedicína je vhodná pro asistované samovyšetření hlavních fyziologických funkcí. „Jsme první kraj v republice, který takto řeší dostupnost lékařské péče v odlehlejších obcích, kde přestal bez zástupu ordinovat praktický lékař,“ zmiňuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Podvodné smsky.
Další podvodné SMS. A místo výhry přišly ženy z Frýdku-Místku o své úspory

"Lidé z Bílé, Bukovce a okolních obcí si mohou hlídat svůj zdravotní stav prostřednictvím vzdáleného monitoringu. Stačí navštívit telemedpointy, vyškolený personál příchozího zaregistruje, vysvětlí mu, jak telemedicína funguje a pomůže dané hodnoty naměřit. Tato metoda může zefektivnit léčbu, případně včas odhalit a podchytit případné potíže,“ popisuje Gebauer.

Telemedpoint cílí zejména na seniory. „Nedávno se mi zhoršil zdravotní stav a k chůzi musím používat hůlky. Možnost změřit si krevní tlak a zkontrolovat cukr v krvi vnímám jako veliké plus. Jsem opravdu ráda, že tuto novinku máme právě v Bílé,“ pochvaluje si jedna z prvních uživatelek služby. Její sousedka připomíná, že doktor ordinuje až ve Starých Hamrech, kam se musí dojíždět.

Telemedpoint v Bílé a v Bukovci doplní v regionu ještě další tři. Konkrétní lokality ještě nejsou dané, ale má jít o odlehlejší části Bruntálska a Opavska, kde je také horší pokrytí praktickými lékaři. Kontaktní místa platí hejtmanství, na čtyři roky má pro tyto účely vyčleněno v rozpočtu asi osm milionů korun.

Hrčava, Frýdecko-Místecko, červenec 2023.
Hrčava má po třetích volbách opět nové vedení. Starostou je Petr Gořalka

Zdravotní pojišťovny se až na jedinou výjimku na financování telemedpointů zatím nepodílejí. Aktivně je zapojená jen RBP, která účastníkům projektu, jež jsou zároveň jejími pojištěnci, nabízí širší spektrum služeb.

TeleMedPointy v kraji

TeleMedPoint Bílá

Budova mateřské školy, Bílá 142

tel: 703 824 580

e-mail: bila@telemedpoint.cz

TeleMedPoint Bukovec

Budova obecního úřadu, Bukovec 270

tel: 703 824 579

e-mail: bukovec@telemedpoint.cz