„Budova tělocvičny je v havarijním stavu. Technický stav haly je natolik špatný, že bude prakticky rozebrána, tedy demolována, a bude se stavět nová. Ze statického hlediska už nevyhovuje normám. V současné době je před dokončením projektová dokumentace a s pracemi se počítá na podzim letošního roku – v závislosti na výběrovém řízení," řekla redakci mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. Naznačila, že předpokládaná cena stavby je 20 až 30 milionů korun.

ZŠ Dany a Emila Zátopkových v Třinci využívá tělocvičnu z roku 1979. Statik už před osmi lety prohlásil, že je za hranicí životnosti. Hala bude letos rozebrána. Na snímku Magda Nogová, která je řízením 4.ZŠ pověřena.

Mluvčí připomněla, že když v roce 2005 budovu posuzoval statik, už tehdy konstatoval, že je za hranicí životnosti. „Tělocvična je celá postavena křivě, podpěrné sloupy jsou napadeny houbou. Loni vichřice odnesla střechu, přičemž natekla voda dovnitř i do dřevěné konstrukce, a v nevyhovujícím stavu je i sociální zařízení," shrnula Šárka Szlaurová.

„Velká tělocvična byla postavena v roce 1979. Vzhledem k tomu, že jsme škola zaměřená na sport, mají i naši žáci více hodin tělocviku, a to minimálně tři hodiny týdně a ve sportovních třídách až pět hodin týdně. Z toho vyplývá, že tělocvična je během vyučování dosti vytížená," uvedla Magda Nogová, která je řízením 4. ZŠ v Třinci pověřena.

Zdůraznila, že odpoledne jsou tréninky a po 17. hodině tělocvičnu využívá také veřejnost, a to i o víkendech. Škola zde pořádá každoročně Vánoční laťku, mezinárodní závody žactva ve skoku vysokém, letos byl již 26. ročník. "Jinak prostory tělocvičny využíváme pro školní akce typu divadlo, koncert nebo jenom pro setkání se všemi žáky školy najednou, když chceme například vyhlásit výsledky soutěží," přiblížila Magda Nogová. „Když jsme po zničení střechy v prosinci 2011 byli půl roku bez tělocvičny, zvládli jsme to, ale bylo to složité. Cvičilo se na chodbě, v jedné třídě jsme měli alespoň žíněnky na gymnastiku, chodilo se na bazén a na vycházky. Pomohla nám hala STaRS zapůjčením prostor během dopoledne, ale zase přesuny žáků přes celou Terasu nebyly jednoduché a narušovaly výuku. Velký výpadek byl v příjmech školy z pronájmů, což zase potom chybí v prostředcích, které můžeme využít pro zlepšení školního prostředí," zdůraznila.

Doufá, že všechny peripetie letos skončí. „Věříme, že tělocvična bude postavena rychle a na zimu 2013–2014 již budeme v nové," sdělila včera Magda Nogová. 4. základní škola v Třinci se chlubí řadou bývalých žáků – svou kariéru zde odstartoval třeba překážkář Stanislav Sajdok, účastník olympiády v Pekingu v roce 2008.

O tom, že se peníze z prodeje městských bytů budou investovat do škol, rozhodli v prosinci třinečtí zastupitelé. Stavbaři se téměř jistě objeví i v Základní škole Slezská (6. ZŠ). „V této chvíli se ale ještě nedá nic konkrétního říct, dělá se analýza," řekla Deníku ředitelka Halina Franková. Naznačila, že vůbec nejhůř jsou na tom pavilony B a D1, avšak klíčové bude, s jakými nabídkami „od jednoho až po všechny" pavilony přijdou firmy.

„Je otázka, za kolik se to vysoutěží," konstatovala Halina Franková.

POKUD VÁS COKOLIV ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DĚNÍM V REGIONU, NAPIŠTE NÁM SVŮJ DOTAZ. RÁDI SE ZEPTÁME ODBORNÍKŮ A ZODPOVĚDNÝCH OSOB ZA VÁS.

Své dotazy nám můžete do redakce doručit prostřednictvím formuláře v horní části webových stránek, naší stránky na Facebooku nebo zasílat na redakční e-mail tomas.machalek@denik.cz.