Hřbitovy se nyní hemží nejen pozůstalými, ale také policisty, kteří se snaží uhlídat hřbitovní zloděje. Blíží se datum 2. listopadu. Pozůstalí obvykle s předstihem přicházejí upravit hroby svým blízkým.

„Dušičkový čas je bohužel opravdu spojován také s krádežemi na hřbitovech. Zloději, kterým není nic svaté, kradou z hrobů drahé věnce a květiny nebo vykrádají auta zaparkovaná v blízkosti pohřebišť. Strážníci městské policie proto budou v tomto období, stejně jako každým rokem, na hřbitovy dohlížet častěji, než je obvyklé,“ pověděla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„Už od minulého pátku 24. října jsme zvýšili dohled nejen v okolí centrálního městského hřbitova na Panských Nových Dvorech, ale také v okolí hřbitovů ve Skalici, Chlebovicích a Lískovci. Zaměříme se nejen na takzvané hřbitovní zloděje, ale i na vykradače aut. Jsme také ve spojení se správcem centrálního hřbitova, který nás v případě jakéhokoli problému nebo podezření na spáchání trestného činu kontaktuje,“ ujistil ředitel frýdecko-místecké městské policie Václav Buček. Strážníci budou mimo jiné dohlížet na správné parkování v okolí hřbitovů a zasáhnou i v případě dopravních komplikací. „Jde o tradiční bezpečnostní opatření v dušičkovém období,“ podotkl Václav Buček.

„Na centrálním hřbitově v Panských Nových Dvorech se staví nová hřbitovní zeď a opravou prochází zděná vstupní brána i kovová vrata. V období Dušiček od soboty 25. října až do neděle 9. listopadu ale budou veškeré práce přerušeny,“ upozornila mluvčí magistrátu. Občané, kteří by viděli v okolí hřbitovů podezřelé osoby, mohou kontaktovat městskou policii na telefonním čísle 156 nebo Policii České republiky na telefonu 158. (jr)

Na hřbitovech by lidé měli mít oči otevřené
Jablunkov - V souvislosti s blížící se památkou na zesnulé by si lidé měli podle Městské policie v Jablunkově na své věci na hřbitovech dávat ještě větší pozor. Dušičky bývají pro zloděje vždy příležitostí k tomu, aby si ze hřbitovů něco cenného odnesli. Proto například Městská policie v Jablunkově už raději s předstihem upozorňuje občany, aby měli během návštěv hrobů své osobní věci pod neustálou kontrolou. „Ze zkušeností lidem doporučujeme, aby na hřbitovech měli příruční tašky vždy u sebe. Velmi nerozumné je nechávat někde odložené. V prodejnách už v současné době evidujeme nárůst krádeží peněženek a jiných cenností z tašek, které si zákazníci zbytečně odkládají do nákupních vozíků,“ varoval velitel Městské policie v Jablunkově Pavel Kufa s tím, že taktéž by si nikdo neměl nechávat hodnotné věci v autech. (sru)


Lidé vandalismus odsuzují
S vandalismem a zloději se na hřbitovech setkáváme stále častěji. Redakci náhodně oslovení lidé ve Frýdku-Místku tyto činy jednohlasně odsuzují.

„Hřbitov je pietní místo, krádeže zde jsou téměř hyenismem,“ nebral si servítky důchodce František Mlčoch. „Já chodívám na hřbitov každý týden, kde upravuji hrob mé zesnulé manželky. Občas zahlédnu skupinky vesměs mladých, kteří podle mého na hřbitov nepřišli za vzpomínkou, ale třeba popíjet a následně tropit výtržnosti,“ doplnil muž. „Já mám své rodiče pochované u Pardubic a na hřbitov tam jezdívám dvakrát do roka. Přiznám se, že vždy trnu, zda hrob najdu neponičený. Nad ukradenou vázou ještě dokážu mávnout rukou, ale kdyby tam někdo poničil náhrobek, nevím, jak bych se zachovala,“ svěřila se Anežka Byrtusová.

Také oslovená mládež vandalismus odsuzuje. „Vím, že někteří spolužáci chodí na hřbitov popíjet alkohol. Tohle se mi ale moc nelíbí, hřbitov je pro mě osobně posvátné místo,“ řekl student, který se představil jako Roman. „Staří lidé si většinou na místo svého posledního odpočinku dlouho šetří a někdo si toho neváží. Nejhorší je, že mrtví se nemohou bránit. Proto tento druh vandalismu odsuzuji,“ doplnil jeho spolužák Marcel. (sru)

Centrální hřbitov se dočká nového oplocení
Frýdek-Místek - Centrální frýdecký hřbitov na Panských Nových Dvorech se brzy dočká nové hřbitovní zdi a oplocení. Její rekonstrukce už začala v září, na období Dušiček však byly práce pozastaveny.
Opravena bude také zděná vstupní brána s kovovými vraty. „Kvůli špatnému stavebně technickému stavu hřbitovní zdi a oplocení areálu město rozhodlo o provedení rekonstrukce. Práce byly zahájeny v září letošního roku a ukončení rekonstrukce předpokládáme ke konci listopadu,“ upřesnila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Dodala, že náklady na rekonstrukci přesáhnou sedm milionů korun. „Nová zděná hřbitovní zeď bude posunuta asi o půl metru směrem ke stávající komunikaci a bude replikou zdi původní. Její vybudování si vyžádá vykácení několika stromů a keřů, které ovšem město po dokončení prací nahradí novými dřevinami,“ podotkla mluvčí. Kromě oplocení vznikne také nové osvětlení z vnitřní strany hřbitovní zdi a proběhne sanace vstupního portálu i jeho přístřešků.
Hřbitov zůstává pro veřejnost otevřen i během stavebních prací. Na období Dušiček od 25. října do 9. listopadu pak jsou veškeré stavební práce přerušeny. „Firma, která rekonstrukci provádí, bude po celou dobu dbát na pietu a důstojnost hřbitova,“ ujistila mluvčí města.
Rekonstrukcí prochází také obřadní síň na frýdeckém hřbitově. Technické služby, které jsou jejím nájemcem, už investovaly do nových chladících boxů a ještě letos by chtěly upravit interiér obřadní síně. Město pak hodlá ještě v letošním roce vyměnit v obřadní síni okna. „Věříme, že všichni návštěvníci hřbitova pochopí dočasná omezení v souvislosti se stavebními pracemi,“ dodala mluvčí města. (jr)
O tržbách v květinářstvích rozhoduje počasí
Třinec - Většina klasických květinářství prý o Dušičkách žádný obrovský „boom“ zákazníků nezažívá. Beata Sikorová, majitelka obchůdku Květinka b.s. v areálu marketu v Třinci-Dolní Líštné, si myslí, že na chování lidí o Dušičkách má velký vliv počasí.
„Řekla bych, že to je hlavní ukazatel. Pokud je mráz, chladno a sníh, tak lidé více kupují umělé a sušené květiny. Když je ale tepleji, tak jako letos, dávají přednost třeba chryzantémám a vůbec květinám v květináčích nebo řezaným,“ uvedla Sikorová. Sama při výrobě věnců a dušičkové vazby používá hlavně přírodní materiály – šišky, větvičky, bodláky, přírodní kokos, ale i sušené květy nebo rafii.
„Chodí za mnou stálí zákazníci, kteří už vědí, co dělám. Většinou je zaujme hotový výrobek a ten koupí. Málokdo má přesnou představu, jak by měl výrobek vypadat, a tu bych pak měla zhmotnit. Lidé mají rádi klasiku, a pokud vidí něco zajímavého, tak si to koupí,“ dodala Sikorová. „Dělám i návrhy - pokud má někdo větší hrob, i z přírodních materiálů se dá něco takového udělat,“ poznamenala. „Vím, že hodně lidí jezdí před Dušičkami nakupovat do Polska,“ připomněla Beata Sikorová. Zákazníci se podle ní dělí na dvě skupiny. „Někdo má rád umělé kýče zabalené v celofánu. Někomu je jedno, jak to vypadá, hlavně aby tam na Dušičky něco dal,“ míní podnikatelka. „A jiní si potrpí na přírodní věci, u kterých nehledí na nějakou tu korunu. S takovými se setkávám,“ tvrdí Beata Sikorová. Obchod v Líštné má šestým rokem. Za tu dobu vypozorovala, že většina běžných květinářství o Dušičkách žádný obrovský „boom“ zákazníků nezažívá. „Jiné je to asi u prodejců umělohmotných kytic přímo u hřbitovů, tam jde o kvantitu,“ prohlásila třinecká živnostnice Beata Sikorová. (lew)
Vandalové nejen kradli věci z kovu, ale zničili i padesát hrobů
Staré Město - Vandalové a zloději řádí na hřbitovech nejen o Dušičkách. Přesvědčili se o tom letos v březnu i občané Starého Města. Poškozeným byl dokonce sám starosta.
Zloději doslova brali všechno z kovu, co jim přišlo pod ruku. Odnesli si lucerny, rámy vitrín, vázy a další ozdoby. „Poničili dohromady asi padesát hrobů, čímž způsobili škodu za desítky tisíc korun. Pachatelé se tím dopustili trestného činu poškozování cizí věci, v úvahu však může přijít i přísnější kvalifikace,“ naznačil tehdy okresní policejní mluvčí Ivan Žurovec.
Starosta Starého Města Josef Mikulec sdělil, že gauneři poničili i hrob, ve kterém má pochované své příbuzné. „Jsem opravdu taky mezi poškozenými. Není to bohužel první případ. Už fakticky nevím, co mám dělat. Když na noc zamkneme bránu, prostříhají se dovnitř přes plot. Ukradené věci pak nejspíš pro pár korun zpeněží v nějaké sběrně. Jsou to hyeny. A jestli to udělal přímo někdo z obce, nebudu raději spekulovat,“ uvažoval po události starosta Starého Města Josef Mikulec.
Podobné řádění hřbitovních zlodějů není v regionu ojedinělé. Například před třemi roky frýdecko-místecký soud potrestal dva recidivisty, kteří kradli kovové předměty na hřbitovech a vloupali se do kostela a dvou kaplí. Dvaatřicetiletý muž z Bruzovic a jeho o rok mladší komplic z Ostravy dostali trest 4,5 roku vězení, po jejich odvolání jim krajský však soud vyměřil 34 a 28 měsíců nepodmíněně. Podle původního rozsudku muži způsobili škodu těsně přesahující půl milionu korun, což je hranice pro přísnější trestní sazbu.
Během odvolání se ale obhájcům podařilo škodu snížit o 26 tisíc korun, a dvojici tak hrozily maximálně tříleté tresty. Odsouzení poškodili téměř 150 hrobů, mimo jiné v Bruzovicích, Paskově a Lískovci. Navíc se vloupali do jednoho kostela a dvou kaplí na Slovensku. Soud je potrestal za krádeže, poškozování cizí věci a výtržnictví.
„Projevili nedostatek piety a úcty,“ řekl tehdy předseda odvolacího senátu. Při první krádeži v roce 2002 mužům asistovala i přítelkyně jednoho z nich. Kauzu krádeží na hřbitovech projednávaly soudy déle než dva a půl roku. Podle předsedy odvolacího senátu sehráli v případu významnou roli i pracovníci sběrny, kteří kradené předměty vykupovali. „Vše nahlásili až v okamžiku, kdy jim teklo do bot a o případ se začala zajímat policie a média. Přitom od začátku muselo být jasné, že se nejedná o nějaké mříže z kanálů či rámy postelí,“ prohlásil soudce. (lew, sru)