Vybrali jsme pár z nich, o kterých se mnoho a často mluví, abychom vám je alespoň v krátkosti představili. Na závěr jsme připravili i krátkou anketu. Ptali jsme se, kdo podle vás nejvýraznější osobností, která proslavila nebo proslavuje náš region? Je zajímavé sledovat, jak se odpovědi v závislosti na věk oslovených mění.

Václav Svěrkoš začínal v Místku
Frýdek-Místek, Třinec - Fotbalista Václav Svěřkoš, jenž se narodil 1. listopadu 1983 v Třinci, svou kariéru začal ve frýdecko-místeckém Slezanu, odkud ve svých čtrnácti letech přestoupil do Baníku Ostrava.

Tam si jeho talentu všimli i trenéři mládežnických reprezentačních výběrů, které pak později v dorosteneckém věku reprezentoval. Do mužského kádru nakoukl Svěrkoš poprvé v roce 2001, když si jej vytáhl Jozef Jarabinský. V sezoně 2002/2003 se stal se čtrnácti vstřelenými brankami králem ligových střelců, což mu vyneslo angažmá v německé Borussii Mönchengladbach. Ve své premiérové sezoně nastřílel v jednatřiceti zápasech devět gólů, čímž se stal nejlepším střelcem mužstva.

Po dvou odehraných sezonách se šikovnému útočníkovi přestalo dařit. Přišla rodinná tragédie a mladému hráči nepomohlo k návratu do své top formy ani krátké hostování v Herthě Berlín a poté ani v rakouské Austrii Vídeň. V létě roku 2007 se Svěrkoš rozhodl pro změnu prostředí. S Borussií odmítl prodloužit smlouvu a ani zajímavá nabídka pražské Sparty Svěrkoše nezlomila.

Nakonec „Svěrky“ skončil v Baníku Ostrava. A návrat do známého prostředí se ukázalo jako nejlepší řešení. Hned ve své první sezoně po návratu se s patnácti brankami stal nejlepším ligovým kanonýrem, což neušlo pozornosti ani tehdejšímu reprezentačnímu trenérovi Karlu Brücknerovi. Následovala nominace na Euro 2008, kde Svěrkoš nastoupil jako náhradník v úvodním střetnutí s domácím Švýcarskem. A premiéra to byla jako hrom, jelikož ostravský útočník přesnou trefou zařídil jediné vítězství českého týmu na Euru. Škoda jen, že si reprezentační lodivod při svém loučení již na šikovného útočníka nevzpomněl.

Útočník Václav Svěrkoš hrál fotbal i za frýdecko-místecké mládežníky. Trenér Pavel Malinovský na něj dodnes vzpomíná: „Byl velice šikovný. Prakticky od začátku u nás hrál s o rok staršími kluky. A šlo mu to výtečně!“ Jak dále pokračoval, mladý Václav měl do fotbalu obrovskou chuť. Makal na sobě, takže bylo nabíledni, že to někam dotáhne. „Je talentovaný a pilný. Bylo vidět, že má na to stoupat výš a výš. No a když se kolem něj začal motat Baník, bylo to jasné,“ pokračoval kouč.

Doplnil, že Václav byl vynikající kluk do party, nezkazil žádnou legraci. „Takže když pak od nás v čtrnácti odcházel, nešlo tomu zabránit. Ani bych nechtěl,“ doplnil s úsměvem Pavel Malinovský. A jestli svému bývalému svěřenci fandí? „Netřeba se ptát,“ horlivě přikyvuje. (sch)

Fenomén Farna: Wantula není překvapen
Vendryně – V srpnu oslavila patnáct let, přesto se asi nenajde nikdo, kdo by neznal její jméno. Fenomén Ewy Farné funguje v rádiích, v televizi i na internetu.

„Poprvé jsme ji slyšel zpívat někdy v roce 2002,“ vzpomíná Tadeusz Wantula, organizátor legendárního vendryňského festivalu Zlot. Farna si na něm zazpívala v roce 2004. Jedenáctiletá školačka tehdy vyhrála soutěž o nejlepší interpretaci písně Maryly Rodowicz a s polskou hvězdou se setkala na pódiu. Samotná Farna vendryňské vystoupení označuje za zlom, kdy se jí začalo dařit. „Pomohlo to odstartovat její kariéru,“ myslí si i Wantula. „Bylo cítit, že holka na to má. Hlas, kulturu i sebevědomí,“ řekl.

Raketový start Ewy do světa showbyznysu jej nepřekvapil. „Vzali si ji do ruky profesionálové, kteří měli um i peníze. Dalo se předpokládat, že to vyjde. Jen talent nestačí, stejně jako nestačí jen dobrý management, ale tady se to spojení podařilo,“ dodal Wantula.

Farna předloni nazpívala své premiérové album Měls mě vůbec rád?, které ji katapultovalo po bok Lucie Bílé a dalších hvězd. „Dali jsme dohromady tým lidí, od špičkovým muzikantů a textařů přes ty, kteří jsou zodpovědní za fotografie,“ řekl tehdy redakci Lešek Wronka, skladatel a manažer, který na vendryňský talent vsadil.

„Nebylo na co čekat. Ewa tady ve svém věku nemá konkurenci, splňuje všechny parametry pro profesionální desku se vším všudy,“ upozorňoval Wronka. Po dvou letech je Farna všude a prodává neuvěřitelné množství nosičů.

Na internetovém serveru YouTube je vůbec nejsledovanější českou zpěvačkou – jen klip Měls mě vůbec rád? si dosud pustilo 1,2 milionu jejích příznivců. Statisíce návštěv mají i její písně v polštině. „V Polsku je poměrně známá, i když to nedosahuje takové intenzity jako u nás,“ soudí Wantula.

Kde bude Ewa Farna třeba za deset let? „To se všechno uvidí. Holka se neztratí. Zatím se nestala bulvární hvězdičkou a doufám, že ani nestane,“ poznamenal pořadatel festivalu Zlot. „Talent má velký. Pokud se nestane nic mimořádného, myslím si, že ji čeká velká kariéra,“ myslí si vendryňský starosta Rudolf Bilko, jenž zpěvačce v květnu při jejím koncertu v rodné obci na podiu předal kytici.- více zde: Vendryňská star doma zářila

„Nikdy nezapomene zdůraznit, odkud pochází. Nestydí se za to,“ uvedl Bilko. V červnu se Farna rozloučila se Základní školou s polským jazykem vyučovacím ve Vendryni. Zpěvačka měla přes 400 omluvených hodin, přesto na vysvědčení našla jen dvě dvojky. Od pondělí studuje na gymnáziu v Českém Těšíně. (lew)


Zpěvák Martin Ševčík zviditelnil Kozlovice

Kozlovice – Mladý zpěvák Martin Ševčík z Kozlovic se v roce 2006 dostal do povědomí občanů České republiky účastí v pěvecké soutěži SuperStar. Jeho mise byla nakonec úspěšná, neboť se mu podařilo dostat do finálové desítky.

Ševčíkovi se díky SuperStar splnil sen, protože krátce po skončení soutěže založil kapelu, se kterou vydal své debutové album „Můj barevný svět“. Oficiální křest desky proběhl 22. října 2007 v rockovém klubu Kain v Praze. Na první desce se z větší částí i sám autorsky představil. S nahrávkou mu pomohli i baskytarista Pavel Sádlik a kytarista skupiny Arakain Jiří Urban.

Mladého zpěváka k hudbě přivedl jeho otec. „Zpívat ale umí spíše po manželce. Já jsem ho jen zasvětil do rockové a metalové hudby. Mezi jeho oblíbené skupiny patří U2, Scorpions a Pink Floyd. Z českých například Kryštof, Chinaski a Vladimír Mišík. Na kytaru začal syn hrát už v devíti letech,“ vzpomínal na jeho hudební začátky otec Martina.

Kromě rodiny, spolužáků z Obchodní akademie ve Frýdku-Místku držela Martinovi po celou dobu soutěže SuperStar palce i ředitelka Fedd a Fedík Bronislava Brixová Matušková.

„Fedík je sdružení pro rozvoj dovedností dětí a mládeže. Martina samozřejmě dobře znám, protože se zúčastnil všech ročníku našeho festivalu, kde už jako malý klučina sklízel úspěchy,“ zavzpomínala Brixová. (sru)

Na Bezruče se nezapomíná

Frýdek-Místek - Vladimír Vašek, pozdější básník Petr Bezruč, se narodil 15. září 1867 v Opavě, ale jeho život je spjat s Frýdkem-Místkem, kde působil i na místní poště.

Každoročně v půli září uspořádají kulturní zájmové organizace akce k výročí narození tohoto slezského básníka. V pátek 12. a v sobotu 13.září organizuje Klub filmových amatérů 28. ročník soutěže neprofesionálních filmů z celé České republiky zvaný Beskydský ještěr. Akce proběhne v Nové scéně kina Vlast v pátek od 16 hodin a v sobotu od 9 hodin. Budou se promítat filmy autorů z Prahy, Brna, Olomouce, Ostravy a dalších míst.

V sobotu 13.září od 14 hodin připravilo kulturní sdružení Bezručův kraj ve spolupráci s Literárním klubem Petra Bezruče ve srubu v Ostravici besedu se vzácným hostem, bývalou sekretářkou básníka Zdenkou Tomáškovou. V kulturní části bude uvedena divadelní scénka Jeden den Vladimíra Vaška (Petra Bezruče) na místecké poště. Vstup je volný. Srub se nachází v blízkosti vlakové stanice Ostravice-zastávka.

V neděli 14.září připravil Klub českých turistů již tradiční 50. výplaz na Lysou horu k uctění památky Petra Bezruče. Zahájení bude v 9.30 hodin ve srubu besedou o tomto básníkovi i turistovi, pak bude následovat společný výstup na nejvyšší vrchol Beskyd. (vv)

ANKETA:

Kdo je podle vás nejvýraznější osobností, která proslavila nebo proslavuje náš region?
Petr Žilinský, 47 let, zkušební technik, FM:
„Jmenoval bych Petra Bezruče. V Místku je pošta, kde pracoval. Máme tady i gymnázium Petra Bezruče.“

Božena Vycpálková, 61 let, důchodkyně, Palkovice:
„Z minulosti to byl určitě Leoš Janáček. Nedávno jsme byli na Hukvaldech, takže mě teď okamžitě napadl.“

Iveta Štíhlová, 20 let, na mateřské, FM:
„Napadá mě hokejista Pavel Kubina, který teď hraje v NHL, ale občas sem jezdí. Má i svůj Kubina Team.“

Marek Howjacky, 32 let, zaměřovací technik, Frýdlant n. O.:
„Pocházím z Frýdlantu a tam je významnou osobností například malíř Ferdiš Duša. Má ve Frýdlantu svůj památník.“

Tereza Barešová, 13 let, studentka, FM:
„V současné době to bude asi Ewa Farna. Je hodně slavná, bývá i často v televizi.“ (mar)