Léto uvede potápěč i go-go tanečnice

„Pokud bude venkovní teplota vyšší než 17 stupňů Celsia, letní část aquaparku otevřeme už v sobotu 23. května. Oficiální zahájení letní sezony s bohatým programem ale připravujeme až na následující sobotu 30. května,“ vysvětlil ředitel společnosti Sportplex, která Aquapark Olešná provozuje, Petr Slunský.

„Ke slavnostnímu zahájení sezony jsme připravili bohatý program. Na své si přijdou úplně všichni od dětí, až po dospělé,“ lákal návštěvníky Petr Slunský. Připraven bude Dětský den se spoustou soutěží, her a hlavně odměn. Děti se dočkají také překvapení – bude na ně dohlížet samotný Maxi Pes Fík.

Sportovní atmosféru v aquaparku podtrhne bohatý doprovodný program. „Vystoupí v něm například Klub dětského aerobiku Flash TJ VP, mažoretky SMT trenérky Jaroslavy Kriglerové, svá bojová umění předvede klub Taekwon-do Frýdek-Místek a v rytmu disko zatančí taneční skupina Aktiv,“ vyjmenoval ředitel.

K zahájení sezony v aquaparku neodmyslitelně patří i zkouška potápění. „Stejně jako v minulých letech si i letos návštěvníci budou moci vyzkoušet potápění s Josefem Chmelou,“ ujistil Petr Slunský. Celý program už jen doplní cvičení aquaaerobic, spinning open air a soutěž na veslovém trenažéru se sportovním klubem Fitpoint.

Na své si přijdou i pánové a obdivovatelé ženské krásy. „Své půvaby totiž rozvlní břišní tanečnice ze skupiny Azhar,“ prozradil Petr Slunský. Hip-hopové taneční umění pak předvede formace pod vedením Kristýny Blahutové. Pozdní odpolední hodiny budou na pódiu patřit mladé frýdecko-místecké kapele The Cornflakes, která by návštěvníky měla naladit na večerní taneční Kiss party. „Aby toho všeho nebylo málo, dětem se v průběhu celého dne předvedou záchranné složky města Frýdku-Místku v zastoupení policie a hasičů,“ konstatoval ředitel.

„Celý program proběhne pod pomyslnou taktovkou moderátora Vítka Goršanova. Program bude opravdu nabitý a myslím, že se návštěvníci opravdu mají na co těšit,“ dodal. Celý slavnostní program pak od 20 hodin zakončí taneční Video-Kissmise s Pájou a Dejvem, laserovou show a sexy go-go tanečnicemi. Tančit se bude až do rána.

Dále už bude letní aguapark v provozu v případě příznivého počasí denně od 10 do 19 hodin. Základní vstupné bude pro dospělé 80 korun, pro děti, studenty, důchodce a zdravotně postižené 55 korun a rodinné vstupné bude stát 190 korun. Dospělí abonenti zaplatí za vstupné 70 korun a zlevněné abonentky budou za 45 korun.

Aquapark kromě toho ale nabízí i celou řadu dalších slev na vstupném. „Na hlavní sezonu o prázdninách připravujeme i několik vylepšení. V areálu by měl například přibýt koktailový bar, nabídku bychom rádi rozšířili také o grilované speciality a ve dnech s velkou návštěvností by lidem měli zpříjemňovat pobyt v aquaparku i mobilní nosiči občerstvení, kteří by procházeli přímo mezi lehátky,“ popsal připravované novinky Petr Slunský.

Frýdlantský bazén má zbrusu nový kabátek

Velké přípravy na zahájení koupací sezony v těchto dnech finišují i na frýdlantském letním koupališti TJ Ferrum. Ještě zjara přitom vůbec nebylo jasné, jestli koupaliště vůbec letos své brány otevře.

Frýdlantské koupaliště je už v provozu úctyhodných šestatřicet let. Už před rokem však jeho dosavadní provozovatel TJ Ferrum oznámil, že areál, který je v provozu od roku 1972, už dále provozovat nehodlá. Zástupci tělovýchovné jednoty proto chtěli, aby koupaliště převzalo město. „Tělovýchovná jednota nemá prostředky na provoz koupaliště ani kapitál na nutnou finanční spoluúčast k případným dotacím,“ vysvětlil předseda frýdlantské TJ Ferrum Svatopluk Dorda. „Když však zůstane koupaliště uzavřené, nejenže rychle zchátrá, ale také odejde klientela,“ podotkl. „Je ovšem třeba počítat s tím, že koupaliště není výdělečný podnik,“ upozornil. V rámci majetkoprávního vypořádání pak městu TJ Ferrum nabídla, že mu některé nemovitosti na koupališti daruje a některé prodá. „Když ovšem město areál převezme, bude do něj muset také investovat,“ upozornil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL). Zastupitelé města vloni na tento způsob vyrovnání nepřistoupili. Koupališti však přece jen ještě dali šanci a souhlasili s tím, že město ze svého rozpočtu pokryje provozní ztráty areálu.

Další kolo vyjednávání nastalo po skončení loňské sezony. Situace se však letos ještě zkomplikovala tím, že aby bazén dokázal vyhovět hygienickým předpisům, nutně potřeboval opravu. Zatímco vloni město financovalo koupaliště částkou přesahující 375 tisíc korun bez DPH, letos, pokud má bazén fungovat, mělo by kromě běžné provozní ztráty uhradit také nutnou opravu povrchu bazénové nádrže zhruba za 230 tisíc korun. Konečná částka se tedy vyšplhá odhadem přibližně na 650 tisíc korun. Bez opravy už by bazén nesplňoval hygienické předpisy; měl totiž popraskaný povrch a v prasklinách se usazovala nečistota a řasy.

Potíž je však v tom, že město s TJ Ferrum stále nemá vyřešeny majetkové vztahy k areálu a zastupitelům se nelíbí, že by město mělo investovat do koupaliště, které není jeho vlastnictvím. Přes množství výhrad se však nakonec zastupitelé na svém posledním dubnovém zasedání rozhodli, že ještě aspoň pro tento rok provoz koupaliště podpoří. „Za deset tisíc návštěvníků, kteří na koupaliště během léta přicházejí, bych za to chtěl městu poděkovat,“ kvitoval toto rozhodnutí Svatopluk Dorda.

Oprava bazénu už v těchto dnech finišuje. Povrch nádrže byl odfrézován, přebroušen, očištěn a zarovnán, trhliny ošetřeny a nyní bazén dostává zbrusu nový nátěr. „Kromě toho provádíme i úpravy terénu, aby bylo koupaliště na návštěvníky připraveno v plné parádě,“ ujistil Svatopluk Dorda. Dodal, že pokud bude příznivé počasí, koupaliště poprvé otevře své brány v sobotu 20. června. Provoz pak bude probíhat v režimu, na jaký už jsou návštěvníci zvyklí. Otevřeno by mělo být denně od 9 do 18 hodin, ceny vstupného se nemění a zdarma bude i parkoviště vedle areálu. „Návštěvníci budou moci v rámci vstupného využívat tobogán. V areálu koupaliště bude v provozu bufet, antukový kutr, hřiště na volejbal a nohejbal, k dispozici jsou tu i dva pingpongové stoly, kuželky a petanque,“ vyjmenoval Svatopluk Dorda. „Nezbývá než si přát, abychom letos měli co nejvíce krásných slunečných dnů,“ pousmál se.

Brouzdaliště už dokončují

V hutnickém městě finišují se stavbou, která potěší děti, a chtějí si minimálně zopakovat loňský rok, kdy počet plavců překročil pětadvacet tisíc.
„Třinecké koupaliště pod Javorovým se bude otevírat v červnu - po dokončení stavby brouzdaliště pro nejmenší návštěvníky,“ konstatoval minulý týden Radek Kyselý z příspěvkové organizace STaRS.

Dodal, že návštěvníci areálu na Lesní ulici se mohou tradičně těšit na několik atrakcí. „K aktivnímu odpočinku lze na koupališti využít beach volejbalová hřiště, tenisové kurty s antukovým povrchem nebo třeba hřiště pro nohejbal. Samozřejmostí je velké množství občerstvovacích stánků,“ připomněl Kyselý. „A v přímé blízkosti letního koupaliště leží minigolf, kde se lze pobavit při hře na nově zrekonstruovaných 18 jamkách.“

Přestože počasí loni koupalištím moc nepřálo, v Třinci během sezony napočítali hned 25 252 malých a velkých plavců. Rozmary počasí částečně vykompenzoval fakt, že sezona 2008 v Třinci začala již na konci května. Zvýšený zájem lidí si Kyselý vysvětloval kvalitně připravenou vodou, ale také nabídkou sportovišť. „Velmi oblíbený byl vodní fotbal, tato atrakce byla neustále obsazena,“ všiml si.

Řídí se létem v kalendáři

Koupaliště Amerika se podle tradice otevře krátce před letními prázdninami. Městská firma se tak chce vyhnout případnému finančnímu průšvihu.
„Otevřeme v sobotu 20. června,“ uvedl ve čtvrtek Tomáš Hanzlík, vedoucí provozu společnosti TS-technické služby Jablunkov, která se o koupaliště stará. Načasování souvisí s prvním letním dnem, takže ve městě začíná sezona vždy později než na jiných místech regionu.

Podle Hanzlíka tak není provoz areálu ztrátový, což by si městská firma prý ani nemohla dovolit. „Je to tím úsporným režimem. Kdybychom otevřeli 1. června, tak určitě ve ztrátě budeme. Sezonu také zbytečně neprodlužujeme, když se v srpnu začne horšit počasí, zavíráme,“ pravil. Otevírací doba i cena vstupného se oproti minulosti nemění. Radnice nedávno za milion korun prodala budovu restaurace Amerika, která s koupalištěm sousedí. Podnikatel, který objekt získal, chce v místě vybudovat ubytovací kapacity a solnou jeskyni, hovoří se dokonce o solárních kolektorech, které by dobu koupání prodloužily. „Je to jedna z možností,“ potvrdil Hanzlík. Upozornil, že jde o soukromou investici, návštěvníci areálu se navíc změn dočkají nejdříve v roce 2010.

Místo, které se před časem vrátilo ke svému starému názvu Amerika, loni navštívilo 14,5 tisíce lidí. Slabý byl zejména srpen. „To nikdy dopředu nevíte,“ uvedl k počasí Hanzlík. Areál v roce 2007 převzali zástupci Institutu Euroschola (IE). Vzdělávací organizace se s městem dohodla na desetiletém pronájmu, místo dostalo název Země zábavy Ameryka a IE výrazně investoval do jeho propagace.

Jenže po roce zástupci institutu zjistili, že finanční ztráty sportovišť jsou vyšší, než předpokládali, a smlouva byla zrušena. Koupaliště tak znovu převzaly technické služby, kterým se původní název zamlouvá víc.

Sezonu startují radovánky

Miniaquapark pod školou v Mostech u Jablunkova ožije už tento měsíc. „V případě dobrého počasí bychom měli otevírat v sobotu 30. května, kdy jsou v obci dětské radovánky,“ sdělil redakci Tomáš Kohut z mosteckého hasičského sboru, který má areál na starosti. „Děti budou mít vstup zdarma,“ dodal s tím, že v dalších dnech už aquapark najede na běžný provoz. Cena vstupného se pravděpodobně nezvýší. „Neměla by tam být žádná změna, radní o tom zatím nejednali, ani nevím, jestli vůbec budou,“ poznamenal Tomáš Kohut.

Aquapark v loňském roce fungoval 53 dnů, ale přišlo „jen“ asi čtyři a půl tisíce lidí. Průměrná denní návštěvnost tak klesla vůbec poprvé pod sto osob. Vůbec největší zájem o koupání v Mostech byl naopak v létě 2006 při zahájení provozu sportoviště. Vzhledem ke generální opravě starého koupaliště pod základní školou byla tehdy sezona velmi krátká, za 16 dní provozu nicméně přišlo hned 3077 lidí.

Lidé: Nejlepší je aquapark

Upřednostňujete koupání ve volné přírodě, nebo raději vyrazíte do aquaparku? S touto otázkou jsme náhodně oslovili několik lidí ve Frýdku-Místku.
„Dávám přednost aquaparku. Koupaní je tam pestřejší. Však někdy si vyrazím i na přehradu, to když si chci pouze zaplavat,“ svěřil se Martin Takoš a dodal: „V aquaparcích má člověk navíc jistotu, že se koupe v nezávadné vodě, v přehradách je voda během léta horší.“ Podobný názor měl i jeho kamarád. „V aquaparcích se více vydovádíte, protože tam jsou atrakce. Navíc tam člověk potká spoustu lidí a může si pokecat,“ svěřil se Filip Poláček.
„Máme malé děti, proto bych s nimi na přehradu nikdy nešla, protože vodám v přírodních nádržích moc nevěřím, myslím z hygienického hlediska. Ze začátku letní sezony tam sice bývá voda dobrá, ale během pár dnů se tam objeví sinice,“ prozradil Markéta Kratochvílová.

„U přehrad je také minimum možností se po koupání osprchovat čistou vodou, ač i to se v posledních letech zlepšuje. Ale teď jsou v módě aquaparky a chodíme tam,“ doplnil její manžel Jiří. „Kdy jsem se naposledy veřejně kopala, to si ani nevzpomenu. Však za mého mládí jsme se koupávali běžně v potocích a rybnících a nic nám nebylo,“ uzavřela důchodkyně Anežka H.

JANA RUMIANOVÁ, MAREK CHOLEWA, TOMÁŠ MACHÁLEK