Velký úspěch zaznamenali uplynulou sezonu pořadatelé projektu Veseléto ve Frýdku-Místku. Třetího ročníku se zúčastnilo téměř třicet tisíc lidí. Proto chtějí i v příštím roce zachovat stejnou kvalitu, aby návštěvnost byla nejméně stejně tak vysoká. Organizátoři už nyní přemýšlejí o novinkách.

Sdružení Region Beskydy a Beskydské informační centrum s podporou hudebního klubu Stoun letos v rámci Beskydského Veseléta připravilo hned pět akcí – Jazz ve městě, Beskydy Sound, Indiáni ve Frýdku, Odpoledne s dechovkou a Sweetsen Fest. Poslední uvedenou myšlenkově i pořadatelsky z velké části zaštiťovalo občanské sdružení Pod Svícnem. Tyto akce , které se konaly v celkem v sedmi dnech v průběhu celého léta, navštívilo neuvěřitelných 27 tisíc diváků. Součástí Veseléta byl také Mezinárodní folklórní festival, Frýdecké historické slavnosti, Zpívání pod lípou a Muzikantské žně, které proběhly v režii jiných pořadatelů. Všechny akce Beskydského Veseléta významně podpořilo i město Frýdek-Místek.

„Mám skutečně velkou radost, že akce, které jsme letos pořádali, byly tak hojně navštěvované. Na druhou stranu je to pro nás i zavazující, aby tak dopadly i příští ročníky,“ sdělil ve čtvrtek hlavní pořadatel Milan Anděl. Proto se budou organizátoři snažit i příští rok do Frýdku-Místku dotáhnout nějakou zahraniční hvězdu. „Po úspěchu Alphaville, kterým jsme nasadili laťku hodně vysoko, to ovšem nebude lehké. Přesto už máme v plánu jednu star, jejíž název bych raději dopředu nechtěl zveřejňovat. Třeba by to potom nemuselo vyjít. Až bude jednání v takovém stádiu, kdy bude vše jisté, ihned dáme přes média a naše internetové stránky vědět,“ vysvětloval Milan Anděl.

Sweetsen Fest podpořil charitu
Dva frýdecko-místecké festivaly, které představují mainstream – první se zaměřuje výhradně na ten městský, druhý se snaží hledat za hranicemi města – se letos proměnily v davové události. „Především druhý den Sweetsen Festu zůstane dlouho ve vzpomínkách návštěvníků, protože se jednalo o skutečně prvotřídní mejdan. Málokterá česká kapela se může pochlubit sedmitisícovým publikem pod pódiem, ve Frýdku-Místku se toto daří i domácím začínajícím kapelám,“ konstatoval pořadatel Beskydského Veseléta Milan Anděl. „Letošní heslo festivalu, Frýdek-Místek sobě, bylo naplněna beze zbytku a jedinečně vystihlo myšlenku zakladatele Petra Korče: Udělat festival z toho, co je doma a pro domácí publikum,“ dodal Milan Anděl. I přes nepřízeň počasí si po oba dny si do areálu stadionu Slezan našel cestu rekordní počet návštěvníků. Diváci na Sweetsen festu tradičně neplatili vstupné, ušetřené koruny však mohli věnovat organizacím Adra a Podané ruce. Celkem návštěvníci věnovali částku 35 000 korun. Letošní Sweetsen fest a další akci Veseléta Indiáni ve Frýdku, které probíhaly během jednoho víkendu, dohromady navštívilo na 15 tisíc diváků.

Alphaville zahrál při zatmění měsíce
Pravým opakem z dramaturgického hlediska je Beskydy Sound, který byl letos postaven na účasti známých kapel, hlavní hvězdou byli Alphaville, německá legenda 80. let. Počasí zklamalo, účinkující a diváci si však zábavu nenechali vzít. Početné publikum rozehnalo déšť i mraky, a tak při tónech nesmrtelné melodie písně Forever Young všichni společně sledovali zatmění měsíce. „Kromě toho, že Beskydy Sound ve Frýdku-Místku poprvé pod širým nebem představil světovou hudební legendu, získal i další primáty. Poprvé se jedna akce odehrála na třech pódiích, poprvé byl o akci konanou ve městě na řece Ostravici zaznamenán zájem širšího okruhu zahraničních fanoušků. Ti cíleně přijeli minimálně ze šesti evropských zemí,“ zhodnotil akci Milan Anděl.

Čtyři tisíce indiánů
„Ruce nahoru! Špinavý!“ Tato slova Michala Nesvadby dlouho nezapomenou čtyři tisícovky dětí, které se vydaly na začátku července do parku pod zámkem. Zámecký amfiteátr se ocitl v naprostém obložení a akce tak opět překonala rekord v návštěvnosti. Zde se uskutečnila akce Indiáni ve Frýdku, která opět ukázala nejmenším obyvatelům města život na divokém západě. Rodiče opět poseděli u piva v saloonech, děti si zasoutěžily o pěkné ceny. Vše však svým příjezdem v dobrém narušil Michal z Kouzelné školky. Jeho charisma zhypnotizovalo všechny děti, které bez hnutí a s výbuchy smíchu sledovaly jeho představení. „Jediná akce Veseléta zaměřená na nejmenší ukázala, že má smysl,“ podotkl Anděl.

Jazz zaplnil náměstí
Plné náměstí lidí na jazz - to není nesmysl, to je Jazz ve městě. Festival, který v polovině července nahrnul na jedno místo spoustu dobré a pohodové nálady, zaplnil hospůdky i restaurace v celém frýdeckém centru a hlavně opět nadchl. Polko-kubánská jazzová zpěvačka Yvonne Sánchez poprvé představila písně z nové desky My Garden, Peter Lipa předvedl neskutečnou souhru s rozhlasovým orchestrem, Behind the Door ukázali, že Frýdek-Místek má v zásobě kromě skvělého jazzového publika i vynikající jazzové muzikanty. Pro ty, kteří se těší na příští ročník, však připravila překvapení Yvonne Sánchez. V rámci turné k nové desce vystoupí v lednu před publikem, které si zamilovala - před Frýdečany a Místečany.

Zabodoval i Jožka Černý
Odpoledne s dechovkou představilo za tři roky již devatenáct koncertů a stále přitahuje diváky. Během prvního dechovkového dopoledne letos poprvé organizátoři učinili výjimku a místo dechovkové kapely do Frýdku-Místku pozvali cimbálovku v čele s Jožkou Černým. To však divákům vůbec nevadilo a přišli ještě ve větším počtu než obvykle. I to je znamením, že senioři mají chuť ke dramaturgickým odchylkám. „V příštím roce se této teze budeme držet, přičemž naším cílem je opět seniorům představit to, co rádi poslouchají,“ prozradil Milan Anděl. Druhé Odpoledne s dechovkou 21. září v parku pod frýdeckým zámkem bylo zároveň poslední akcí letošního vydařeného frýdecko-místeckého Beskydského Veseléta. Vystoupily během něj slovenské kapely Bučkovanka, Bojnická kapela a Maguranka. Odpoledne provázelo i přes datum v kalendáři typické listopadové počasí. Frýdečané a Místečané však ukázali, že je kultura táhne, na koncerty přišlo na pět set lidí.

JANA RUMIANOVÁ, MARTIN ŠRUBAŘ

Nošovice v polovině září praskaly ve švech

NOŠOVICE (lew) - Radegast Den totiž navštívilo 25 tisíc lidí. Letošní ročník se nesl v hokejovém duchu. Na umělém kluzišti se v exhibičním utkání představil Martin Dejdar s týmem, jehož výkon okomentoval legendární Karol Polák. Velký ohlas na scéně, kterou pořadatelé nazvali Nošovický stadion, měla krasobruslařská exhibice Kouzelný svět (na snímku).

Svým fandům se podepisovali vítkovičtí hokejisté. Na hlavním pódiu se tleskalo Yo Yo bandu, Děda Mládek Ilegal Bandu i Michalu Hrůzovi s kapelou. „Radegast den je tradiční akcí, kterou pořádáme už šest let. Přípravy každého ročníku začínají prakticky se skončením toho minulého. Důležité je zajistit si co nejdříve kapely. Na organizaci se podílí vícero agentur, které pokrývají technickou, organizační a komunikační část. Z programu jen zdůrazním pivovarskou zvláštnost: v pivovaru vaříme speciální pivo Radhost, které se čepuje nefiltrované,“ řekl redakci Jiří Mareček, mluvčí Plzeňského Prazdroje, do jehož skupiny patří i Pivovar Radegast.

„Rozpočet je podobný jako u jiných akcí srovnatelného rozsahu. Jelikož je vstup zdarma, může být rozpočet lehce navýšen právě o částku, která by se jinak vybrala na vstupném,“ naznačil Jiří Mareček. - video z letošního ročníku najdete ZDE

Hradní sezonu i letos uzavře Ondřejská pouť

HUKVALDY (mach) – Hradní sezona skončila jen částečně, správci hradu Hukvaldy však už nyní mohou konstatovat: vydařila se. Na konci listopadu ještě proběhne tradiční Ondřejská pouť a za příznivého počasí je hrad o víkendech ještě stále přístupný.

Návštěvníci hradu si letos mohli užít celé řady stylových akcí. Třebaže počasí vždycky nebylo ideální, sezona se nakonec velmi vydařila. „Sezona je vždycky hodně závislá na počasí. To nám letos zpočátku příliš nepřálo. Na jaře, kdy jsme hrad otevírali, hodně pršelo. Nevlídné počasí se promítlo i v návštěvnosti a jaro bylo oproti loňskému roku o dost slabší. V létě se ale všechno změnilo, počasí se umoudřilo, začalo přicházet mnohem více lidí a prázdniny se nakonec vydařily výborně,“ pochvaloval si hukvaldský kastelán Miroslav Holiš, který na hradě k pobavení návštěvníků organizuje spoustu různých akcí a sám na nich spolu se skupinou historického šermu Rytíři z Hückeswagen i vystupuje.

Nejvíce lidí se podle něj přišlo podívat na Dobývání hradu koncem července. Šlo o druhý ročník rekonstrukce gotické bitvy o hrad, tedy o jednu z největších akcí letošní sezony na hradě Hukvaldy.

Lidé viděli rytíře, krásné dámy, vojenská ležení a dobová tržiště. Samotnou bitvu předvedli účinkující hned třikrát během dne. „Protože se jedná o gotickou bitvu, vystupovali zde rytíři v plátových zbrojích,“ prozradil kastelán hradu Miroslav Holiš. Vystupujících se sjelo přes sto padesát a dorazili z celé republiky. „Rytíři byli z Prahy, Hradce Králové, Liberce, Plzně a dalších míst České republiky. Pochopitelně nechybějí vystupující z našeho regionu,“ vypočetl Holiš.

Rytíři vystupující na hradě jsou členové šermujících spolků. „Vždy na začátku turistické sezony tyto spolky oslovím s pozváním na bitvu. Ti kteří mají zájem dorazí. Já je pak seznámím se scénářem bitvy, který se musí dodržovat,“ vysvětlil kastelán Holiš. Rytíři pak absolvují nácvik bitvy. „Samotný boj si pak řídí velitelé, kteří si své rytíře dirigují podle potřeby. Věřím, že tyto bitvy se na Hukvaldech stanou tradicí,“ uzavřel Holiš.

Úspěšné bylo i otevírání a zavírání hradu nebo Oživlá historie hradu. „Tyto osvědčené akce bychom samozřejmě v příštích letech chtěli zachovat. Kromě toho už teď na příští rok připravujeme i další novinky. V plánu máme Středověké hry pro malé i velké, kde ani tak nepůjde o šerm, jako spíše o to, aby si lidé mohli v rytířském duchu vyzkoušet různé dobové středověké dovednosti. Na podzim bychom chtěli také připravit Hukvaldské vinobraní,“ prozradil novinky kastelán. Návštěvníci ovšem příští rok nepřijdou ani o své oblíbené strašidla na hradě, středověké rytířské hry, oživlou historii hradu s noční ohňovou show, pálení čarodějnic o Filipo-Jakubské noci nebo slavnosti k otevírání a zavírání hradu.

Kdo nestihnul na hrad Hukvaldy zajít během léta, má to ještě možnost napravit. V listopadu bude hrad za příznivého počasí otevřen o víkendech vždy od 9 do 16 hodin, přičemž poslední vstup do hradu je půl hodiny před koncem otevírací doby.

V neděli 30. listopadu tu také od 8 do 13 hodin proběhne tradiční Ondřejská pouť. Bohoslužba v kapli svatého Ondřeje začne v 9 hodin. Stejně jako v minulých letech bude pro návštěvníky připraveno občerstvení v podobě vařených párků přímo z kotle, vařeného vína, nejlepší vařonky na Hukvaldech a jiných dobrot. Pouť se koná se za každého počasí. Příští sezona na hradě začne zase v polovině května příštího roku.

Noc plná hvězd přilákala 13 tisíc fanoušků

TŘINEC (lew) - Šestnáctý ročník festivalu Noc plná hvězd přilákal poslední červnový víkend asi 13 tisíc fanoušků. Přišli i kutilové Pat a Mat. Mezi taháky patřily koncerty kapel Nazareth, Death Angel či Deathstars, z domácích skupin si v na třineckém Borku zahráli například Divokej Bill, Cocotte Minute, Wohnout, Doga, Kreyson a Argema. Organizaci v areálu zajišťovalo sto zaměstnanců bezpečnostní agentury, na veřejný pořádek dbalo přesně 252 policistů. Během akce zjistili dva přestupky a tři trestné činy. Všechny pachatele se podařilo zadržet. Festival se stal osudným jednomu muži, jenž se vyhýbal nástupu do vězení. - video z letošního ročníku si můžete prohlédnout ZDE

Bitva u hradu nalákala rodiče s malými dětmi

FRÝDEK-MÍSTEK (sru) – Nejméně tři sta lidí přilákala historická bitva z období třicetileté války, která se na konci června uskutečnila na poli před penzionem Hrad Dona Quijotte ve Frýdku.

Zajímavou akci si nenechali zejména ujít rodiče s malými dětmi, které se mohly zúčastnit i různých historických soutěží. Předváděly se dobové zbraně, k vidění byla i střelba z děla a mušket. Když se navíc organizátorům podařilo vyřešit problémy s výpadky elektřiny, následovala výpravná bitva odbojných Valachů proti císařským vojákům, která trvala téměř hodinu.

Provozní penzionu Irena Kubská byla s průběhem akce velice spokojena. „I když jsme na přípravu měli jen tři týdny, všechno nakonec dobře dopadlo. Účinkující z Oder jsme následně pozvali na velkou hostinu. Po takovém úspěchu bychom rádi něco podobného zase někdy zopakovali,“ plánovala Irena Kubská.