Rovněž duchové lákají na cyklotrasách

Přes léto výletníci zřejmě nejvíce ocení cyklotrasu s číslem 6005, která cyklisty dovede za koupáním k Žermanické přehradě. Trasa je středně náročná a vede po udržovaných asfaltových okresních cestách. Začíná u frýdeckého hřbitova a vede přes Sedliště, kde si zájemci mohou vychutnat pohled na město z Bezručovy vyhlídky nebo si prohlédnout dřevěný kostelík ze 17. století, na Lučinu k Žermanické přehradě. Po okoupání je pak možné se vydat směrem na Soběšovice, Domaslavice, Vyšní Lhoty, Raškovice, Skalici a Dobrou zpět do Frýdku-Místku. Celá trasa je dlouhá 46 kilometrů a, stejně jako na ostatních, i na ní je dostatek příležitostí k občerstvení.

Romantikům se asi bude líbit cyklotrasa označená číslem 6004. Vede do moravskoslezských Beskyd za legendami a pověstmi. Na této trase je možné navštívit zajímavá místa, na která se vážou různé báje a pověsti. Náladu na projetí této trasy ideálně navodí některá z knih místních bájí a pověstí Jiřiny a Jaromíra Poláškových. V nich je možné se dočíst o prapodivné zahalené postavě, která v podvečer chodívala Místkem, o záhadné studně v parku frýdeckého zámku, o duchovi zemních draků skalickém ťmokovi, o zbojnících Ondráši a Jurášovi nebo o záhadách Lysé hory. Sedmatřicet kilometrů dlouhá cyklotrasa po stopách legend a pověstí pak začíná na místecké přehradě Olešná kolem frýdeckého hřbitova do Dobré, Skalice, Janovic, Malenovic, Frýdlantu nad Ostravicí, Metylovic, Palkovic zpátky k Olešné. Středně náročná trasa vede převážně po vedlejších silnicích.

Na méně náročné trasy je možné na kolech vyrazit po značených okruzích například i za historií hukvaldského panství na 37 kilometrů dlouhý okruh z Olešné přes Palkovice, Hukvaldy a Staříč zpátky na Olešnou. Ze stejného startovního místa vede také 40 kilometrů dlouhý okruh Okolím Frýdku-Místku přes Bašku, Skalici Dobrou, Sviadnov, Staříč zpátky do Místku. Naproti tomu ve Frýdlantu nad Ostravicí startuje 31 kilometrů dlouhá trasa Okolo Ondřejníka přes Metylovice, Lhotku, Kozlovice, Tichou, Kunčice, Ostravici a Novou Ves.

V okolí se však nabízejí i náročnější trasy, které je vhodnější zdolat na horských kolech. Například Beskydský okruh číslo 6007 z Frýdlantu nad Ostravicí přes Čeladnou, Pod Smrčkem, Ostravici a Novou Ves zpátky do Frýdlantu. Náročnější cyklisté si pak mohou vybrat z celé řady tras a okruhů přes okolní kopce a horské masivy. Podrobné mapy, tipy a informace je možné získat například v informačních centrech BIC.


Bezpečnost na stezkách budou střežit cyklohlídky

Provoz na cyklostezkách i v některých dalších městských lokalitách přes léto ohlídají policejní cyklohlídky. Od loňského roku hlídají během sezóny pořádek na cyklostezkách ve městě uniformované cyklohlídky. Strážníci frýdecko-místecké městské policie na kolech během letní sezóny objíždějí trasu dlouhou pětadvacet kilometrů, která vede například ulicemi Míru nebo U Splavu, jezdí ale také po cyklostezce na přehradu Olešná a neminou ani samotné centrum města. Strážci pořádku na kolech mají dovoleno jezdit i po chodnících, což je ovšem ostatním obyvatelům města zakázáno. „Pro potřeby městské policie město zakoupilo dvě jízdní kola, která splňují požadavky na výkon služby, a k tomu patřičné vybavení pro dvě dvoučlenné cyklohlídky. Ty vyjíždějí na kontrolu provozu na cyklostezkách v dopoledních i odpoledních hodinách, sedmkrát v týdnu,“ vysvětlila vloni tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. „Týmy cyklohlídek tvoří smíšené dvojice, tedy dva strážníci a dvě strážnice. Jejich výběr nepředstavoval žádné problémy, čtveřice se přihlásila dobrovolně,“ prozradila mluvčí.


Město křižuje třináct kilometrů cyklostezek

Koncem loňského roku se cyklisté dočkali zrekonstruované cyklostezky vedoucí souběžně s městským průtahem po Hlavní ulici.
V úseku od Rubikovy křižovatky na třídě T.G. Masaryka až po most u víceúčelové sportovní haly byl v obou směrech položen nový asfaltový koberec. Cyklisté už tak na tomto úseku nemusejí mít obavy, že skončí obličejem v některém z četných výmolů. „Povrch byl vyměněn po celé šířce chodníku, což jistě ocenili i chodci,“ připomenula tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly téměř k jedenácti milionům korun. Velkou část z této sumy uhradil stát z fondu dopravní infrastruktury.
Město počítá i s úpravou další částí cyklostezky za podjezdem pod Beskydskou ulicí ve směru na ulici Palkovickou. Po této trase cyklisté mohou dojet k přehradě Olešná anebo se napojit na dálkové cyklistické trasy, které jsou součástí trasy Brána Beskyd.

Mimo těchto dvou stezek křižuje město ještě cyklostezka podél levého břehu řeky Ostravice od Sviadnova až na Starou Rivieru. Po pravém břehu řeky Ostravice a od soutoku pak po pravém břehu řeky Morávky pak vede další trasa. Po ní cyklisté pohodlně a bezpečně dojedou od sadů Bedřicha Smetany do Starého Města a odbočit mohou i na sídliště Slezská. Celková délka cyklostezek na území města měří okolo třinácti kilometrů.

Pokračování stezky už má konkrétní podobu

Čím dál konkrétnější kontury dostává i cyklostezka mezi obcemi Baška a Ostravice s odbočkou do Čeladné.
Tato stezka naváže na stávající úsek ve Frýdku–Místku a bude součástí cyklotrasy, která by v budoucnu měla propojit Beskydy s Ostravou. V současné době už je vyřešena trasa, kudy tento úsek stezky povede, včetně majetkových vyrovnání. Obcím, kterými nová cyklostezka povede, nyní krajský úřad poskytl sedmi set tisícikorunovou dotaci na spolufinancování přípravy projektové dokumentace na její výstavbu. Celý projekt bude stát přes jeden a tři čtvrtě milionu korun. Příjemcem dotace za všechny zúčastněné obce je Frýdlant nad Ostravicí, o zbytek nákladů na projekt se ale podělí všechny obce. Cyklostezka povede převážně po hrázi řeky Ostravice, jen místy odbočí po bočních cestách dále do centra Frýdlantu. U lávky směrem na Novou Dědinu se pak rozdvojí do směrů na Ostravici a Čeladnou.

Cyklostezku lemují i rekreační přístřešky

Okolo řek Ostravice a Morávky podél cyklistických stezek předloni vzniklo několik rekreačních přístřešků s ohništi pro venkovní posezení. Cyklisté se tu mají možnost ukrýt před deštěm nebo si odpočinout a obyvatelé města si tu mají příležitost užít piknik nebo grilování v přírodě se vším pohodlím. Stanoviště pro rekreaci výletníci najdou na devíti místech podél řek, z toho na čtyřech místech jsou postaveny bytelnější rekreační přístřešky a na ostatních stanovištích najdou upravenou plochu s menšími stavbami. „Než město přístřešky postavilo, nebylo v této oblasti kde posedět, lidé tudy procházeli, ale nezdrželi se tu. Myslím si, že možnost posezení v kulturním prostředí může přinést radost mnoha obyvatelům města,“ zhodnotila výstavbu přístřešků tehdejší tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Kateřina Piechowicz. Vybudování těchto odpočinkových míst stálo okolo 2,3 milionu korun.