Zatímco průměrná meziroční míra inflace v loňském roce byla podle údajů Českého statistického úřadu 2,8 procenta, letos v únoru už dosáhla 3,9 procenta. Naproti tomu reálná mzda v Česku vzrostla o 4,4 procenta a průměrná mzda dosáhla 21 692 korun. Platy přitom rychleji rostly v podnikatelské sféře. Tady si zaměstnanci vydělali o 4,6 procenta více a v průměru se v kolonce hrubé mzdy na výplatních páskách objevila částka 21 853 tisíc korun. O několik stovek méně pak dostávali zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. Těm se průměrná mzda vloni zvýšila o 3,8 procenta a průměrný plat se jim vyšplhal na 21 117 korun.

„Statistická čísla by sice napovídala o zvyšování životní úrovně, ve skutečnosti jsou to ale velmi zavádějící údaje. Ze zaměstnanců na průměrnou mzdu dosáhne jen málokdo, hlavně pak u nás na severní Moravě je situace velmi tristní,“ míní předseda Regionálního odborového svazu Rosa Jaroslav Odehnal. „Uváděná míra inflace není vypovídající, protože do spotřebního koše, podle něhož se vypočítává, se nezapočítávají jen pro život skutečně nezbytné věci, ale jsou v něm s trochou přehánění započítány i lokomotivy. Údaje o míře inflace jsou potom zkreslené v neprospěch občanů,“ podotkl Jaroslav Odehnal.

Právě tak růst příjmů podle něj ještě nutně nemusí vypovídat o zvyšující se životní úrovni. Například ve frýdecko-místeckých Válcovnách plechu letos porostou průměrné mzdy zaměstnanců o 6,5 procenta. „Zhruba 570 zaměstnancům naší společnosti to zaručuje kolektivní smlouva, kterou v podniku podepsali zástupci vedení a odborů. Pokud letos firma splní plánované výsledky, tak se mohou mzdy zaměstnanců zvýšit o další 1,8 procenta za hospodářské výsledky a v případě jejich překročení mohou dále vzrůst přes 2,5 procenta. Celkový průměrný výdělek ve společnosti letos přesáhne 24 tisíc korun,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Želazko. Kromě zvýšení mezd jsou dohodnuty v kolektivní smlouvě i další výhody. Každý ze zaměstnanců má například nárok na pětitýdenní dovolenou, dále také na příspěvek na stravování, zvláštní odměny při odchodu do důchodu a pracovním výročí, rekondiční pobyty, zajištění pitného režimu a příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění, který se letos navýší o 100 korun na průměrných 600 korun na zaměstnance. O korunu, na 16 korun za hodinu, také vzroste příplatek za práci v noční směně.

„V regionu jsou však také podniky, a nejsou ojedinělé, kde průměrná mzda zaměstnanců nedosahuje ani dvanácti tisíc korun,“ upozornil Jaroslav Odehnal. „Růst mezd v tom kterém roce navíc také není příliš vypovídající. Mzdy ve firmě sice mohou v jednom roce stoupnout například o šest procent, o rok dříve se ale mohly zvýšit například jen o jedno procento. Tyto údaje je proto nutné sledovat dlouhodobě a vývoj porovnávat,“ vysvětlil odborář. „Obecně si myslím, že rozhodně nemůžeme mluvit o nějakém velkém zvyšování životní úrovně. Z mého pohledu na severní Moravě v posledních letech životní úroveň spíše stagnuje,“ dodal.