Obecně prospěšné práce soudy v republice vyměřují a tento trest je podle oslovených lidí ve Frýdku-Místku správný. „Pokud někdo provede něco menšího, je podle mě správné, že mu soud vyměří prospěšné práce. Ve vězení musí společnost trestance živit, při prospěšných pracích je společnosti naopak užitečný,“ zamyslel se Jaromír Krhonek. Ten si také myslí, že soudy by měly v tomto směru úzce spolupracovat s městskými nebo obecními úřady.

„Bylo by dobré, kdyby se tyto tresty nemusely vykonávat hned, ale v určitém časovém horizontu. Úřady by si pak mohly naplánovat, kde a kdy odsouzeného zapojí do prospěšných prací, určí si, kdy je pro ně nejvíce potřebný. Také by bylo dobré využívat profesního umu odsouzeného. Město a obec by pak nemusely najímat na práci firmy, ale zvládl by ji odsouzený člověk,“ doplnil Krhonek.

„Přiznám se, že neznám nikoho, kdo by byl odsouzen k prospěšným pracím. Ale určitě je to dobrý druh trestu. Rozhodně je to lepší, než by se odsouzený někde válel ve vězení. Také si myslím, že při pracích pro společnost by se více měli zapojovat i nezaměstnaní,“ řekla svůj postřeh Naděžda Dostálková, která hned uvedla možnosti, kde by odsouzení mohli pracovat. „Hlavně po zimě potřebuje město uklidit. Vím, že místní technické služby ve Frýdku- Místku najímají brigádníky, ale odsouzení by se také mohli využívat. Nebo při údržbě zeleně, úklidu kolem kontejnerů na odpadky, ale také v rekreačních oblastech, jako je například Olešná,“ vypočetla Dostálková.

„Já si třeba nedokážu představit, že bych v případě odsouzení ve městě musel uklízet. Asi bych se moc styděl a pevně věřím, že nikdy neudělám něco, za co by mě soud musel odsoudit. Ovšem odsouzeným se můžete stát, aniž se o to sami přičiníte. Stanete se například spoluviníkem dopravní nehody a už jste před soudem. Člověk nikdy neví,“ prozradil student Martin Vozniak.

Okresní soud ve Frýdku- Místku také vyměřuje tresty obecně prospěšných prací. Trest 225 hodin obecně prospěšných prací dostala před časem u tohoto soudu jednadvacetiletá dívka, která v opilosti zdemolovala dveře Obvodního oddělení Policie České republiky v Třinci-Starém Městě. Výtržností údajně reagovala na postup třineckých policistů v případu, který s její osobou souvisel. Podle obžaloby třemi kusy zámkové dlažby rozbila skleněné výplně vstupních dveří policejního oddělení, které sídlí na ulici 1. máje. Škoda přesáhla pět tisíc korun. Dívka, která již dříve strávila nějaký čas ve vězení, svého činu litovala. Soudkyně rozhodla, že rozbití dveří si odpracuje.