Tato dříve plošně vyplácená dávka byla zrušena od 1. ledna letošního roku. V jablunkovské pohřební službě po tomto zrušení méně práce nemají. „Na přesnější závěry je ještě brzy, protože tato novinka není v praxi ani měsíc. Prozatím máme zhruba stejně práce, jako tomu bylo v minulosti,“ prozradila zaměstnankyně z Pohřební služby Sadový Jan v Jablunkově.

Zde rovněž téměř nemají zkušenosti s tím, že by si lidé nevyzvedávali urny a ostatky pozůstalých. „To se nám stalo snad před čtyřmi roky, kdy tu zůstala urna, kterou si nevyzvedla rodina z Ostravy,“ doplnila žena.

Problémy mohou nastat, když dojde k úmrtí bezdomovce nebo člověka z Léčebny dlouhodobě nemocných. V takových případech se pohřební služby obracejí na město. „Podle zákona musí obec zajistit pohřeb osoby, která nemá příbuzné nebo o kterou do 96 hodin od smrti neprojevil nikdo zájem. Město Frýdek-Místek v takovém případe vypraví zemřelému nejlevnější pohřeb, jehož cena se nyní pohybuje kolem sedmi tisíc korun. Peníze, které za pohřeb zaplatíme z městského rozpočtu, nárokujeme u Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, které má městům a obcím v těchto situacích pohřeb zpětně proplatit,“ vysvětlila tisková mluvčí Magistrátu ve Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Pohřebné dále náleží jen osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území republiky. Výše pohřebného je stanovena pevnou částkou ve výši 5 000 korun a ve Frýdku-Místku tuto žádost vyřizuje Úřad práce – odbor státní sociální podpory.

Oslovené pohřební služby v regionu se shodly, že každý pohřeb je svým způsobem individuální, ale od 7 500 korun lze zajistit důstojné rozloučení s pozůstalým. Hlavně u straších lidí však zůstává zvykem, že peníze na vlastní pohřeb mají nachystány dlouho předem. „Na pohřeb mám našetřeno, ale každým rokem k této částce něco přidám, protože ceny stoupají. Mé děti také vědí, jaké poslední rozloučení bych si přála. Od hudby až po smuteční hostinu pro ty, kteří přijdou na mé poslední rozloučení. Jméno vám však neprozradím, abych tím svůj konec nepřivolala,“ řekla žena z Frýdku-Místku, která prozradila, že má sedmasedmdesát let a na pohřeb má peníze nachystány od svých šedesáti roků.