„Použitelný dekl ani jiný podezřelý materiál nekoupím,“ prohlásil Tomáš Jerák z výkupny kovového odpadu a barevných kovů v třinecké části Konská. „Dělám to sedmnáct let a nikdo mě nemůže vodit za nos, že mu to vyrostlo na zahradě nebo že mu to zbylo po babičce,“ tvrdí. „Kanály neberu, je to železo,“ řekl Deníku i Rudolf Skoček z frýdecké výkupny na ulici Míru. Pracuje v ní šest let. „Jinak vykupujeme všechno, co nebere magnet,“ dodal.

Skoček připustil, že donedávna od sběračů nevyžadoval ani doklad totožnosti. Ten prý chtěl jen v případě silného podezření, že materiál pochází z krádeže. Skoček tvrdí, že se to změnilo až letos, kdy výkupně hrozila stotisícová pokuta. „Teď už chci občanský průkaz od každého. Pokud mi ho nedáte, tak ahoj. Poslal bych tě k čertu. Ale i v minulosti, pokud tady policie něco našla, jsem vždy viníka odhalil,“ pravil.

Myslí si, že například barevné kovy, o které se sběrači zajímají, si firmy ve svých areálech mnohem více hlídají. Podle něj to jde snadno poznat z množství jím vykoupeného materiálu. „Dnes jsou to tři tuny za měsíc, před třemi lety to bývalo devět, deset tun. To je útlum, ne?“ usmál se Rudolf Skoček. „Lidé, kteří sem přicházejí, mi vytýkají jednu věc: Ty chceš po nás občanku a jinde ji nechtějí,“ řekl Skoček. „A to je mi divné.“

Jeden z nejznámějších případů krádeže, v němž figurovala i výkupna šrotu, se odehrál loni v únoru. Z rampy u nádraží ČD v Třinci tehdy zmizel nákladní vůz Liaz s 26 tunami drátu. Na krádeži se podle policistů podílelo celkem pět mužů. Tři z nich letos potrestal frýdecko-místecký soud. Libor Zamarski z Českého Těšína, který akci vymyslel, dostal roční podmínku.

Stejný trest si podle soudu zaslouží i Vladimír Bocek, jenž byl souzen v nepřítomnosti. Provozovatel výkupny šrotu ve Stonavě na Karvinsku Petr Cagášek, který za materiál mužům zaplatil sto tisíc korun, vyvázl s desetiměsíční podmínkou. Třináct svitků drátu vážilo celkem 26 212 kilogramů. Muži chtěli Cagáškovi prodat i návěs. Když to podnikatel odmítl, vůz odstavili v Havířově. Zamarski před událostí pracoval jako řidič v dopravě Třineckých železáren. Cagáška kontaktoval několik dní před krádeží. Ptal se jej, zda by neměl zájem o dvacet tun železného šrotu.

Podle žalobce muži dokonce prozradil, že to bude „černota.“ S tím Cagášek nesouhlasil. „Původ drátu jsme neřešili. Dohoda byla, že přijedou kolem čtvrté až šesté hodiny odpoledne. Za bílého dne by mi to podezřelé nebylo. Kdybych věděl, že přijedou o půlnoci, tak bych měl pochybnosti,“ řekl soudci. Na otázku, zda v noci běžně vykupuje podobné množství materiálu, u něhož si není jist jeho původem, řekl: „Takový případ jsem měl jeden a stojím tu před vámi.“

AKTUÁLNÍ PŘÍPAD: Sběrači kovů opětovně řádili v Tošanovicích

Horní Tošanovice/ Zloději šrotu znovu řádili v Horních Tošanovicích. Policistům mohou s jejich dopadením pomoci i místní občané.
Takzvaní nelegální sběrači šrotu se v Horních Tošanovicíh objevili 5. května v dopoledních hodinách. „Nejdříve zacouvali svým vozidlem do dvora jednoho domu, kde ubytovanému podnájemníkovi zalhali, že jsou s majitelem domluveni na odvozu volně odloženého kovového materiálu do sběrny, což samozřejmě vůbec nebyla pravda,“ potvrdil vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Hnojníku Martin Sliž. Když se šokovaný majitel vrátil domů a zjistil, co se vlastně stalo, neprodleně případ oznámil na policii. „Rezolutně popřel jakoukoliv předchozí domluvu s neznámými muži. Pachatelům však nechyběla odvaha, jelikož se na stejné místo vrátili ve večerních hodinách znovu. Zde je opět zastihl tentýž svědek, jenž na ně ihned majitele upozornil. Po tomto zjištění nezvaní hosté na další vývoj situace nečekali a urychleně ujeli,“ pokračoval Martin Sliž. Policii ovšem ohlásil, že by se mělo jednat o osobní vozidlo Škoda Favorit, případně Forman světle hnědé barvy. Je ovšem možné, že mohlo mít i světlejší až šedou barvu. „Za sebou měl zapojený i přívěsným vozík. Podle svědka, který je viděl, se mělo jednat o tři muže romské národnosti,“ uzavřel z obvodního oddělení Martin Sliž. (sru)