„Zájem o canisterapii se zvyšuje, po canisterapeutech je hlad. Je to totiž prospěšné, ti lidé se na pejsky těší," řekla Hana Radovesnická, která se svými fenkami navštěvuje handicapované děti nebo dlouhodobě nemocné pacienty ve frýdecko- -místecké nemocnici. Canisterapii využívá i Oáza pokoje středisko Charity, které je určeno lidem s duševními nemocemi. Canisterapeuty tam posílá organizace Podané ruce, která sídlí ve Frýdku-Místku.

Mluvčí Jana Marková zvýšený zájem potvrdila. „Neustále hledáme nové posily, jelikož o službu je veliký zájem, který nedokážeme uspokojit. Canisterapii provádí vždy celý tým, což je proškolený člověk a jeho speciálně vedený a testovaný pes. Týmy jsou dobrovolnické a navštěvují různá sociální zařízení a akce ve svém volném čase," uvedla dříve mluvčí. Canisterapeuti musejí projít se svými čtyřnohými mazlíčky školením a testy, které zjišťují povahu psů. „Dá se vycvičit každý pes, ale ne každý se ke canisterapii hodí musí být vyrovnaný, nesmí být agresivní nebo příliš bojácný a musí mít rád lidi," vysvětlila canisterapeutka Hana Radovesnická, která se zabývá také sportovní kynologií.

Zástupci institucí, které psi navštěvují, se v kladných účincích shodují. Oáza pokoje Charity Frýdek-Místek službu využívá už od roku 2010. Klienti mohou se psy trávit čas pravidelně ve čtrnáctidenních intervalech. „První reakce obyvatel byla rozdílná, ukázalo se, že pozitivněji reagovali obyvatelé, kteří již v minulosti pejska vlastnili. Dnes se téměř všichni těší na pravidelné návštěvy psího přítele, kterého si mohou pohladit, dát mu pamlsek za splněný příkaz, užít si přímý kontakt s pejskem při polohování a uschování a následném vyhledávání míčku," řekla Ivana Kiková z Oázy pokoje. Zkušenosti podle ní ukazují, že canisterapie má pozitivní vliv téměř na všechny. „U většiny klientů způsobí psí návštěva zlepšení nálady, úsměv na tváři, oboustrannou komunikaci mezi pejskem i jeho majitelem. Je to jedna z příjemných alternativ trávení volného času," dodala Kiková.

Psí návštěva v nemocnici. Zdroj: Nemocnice Frýdek-Místek

Ve frýdecko-místecké nemocnici využívají „terapii psem" teprve od září minulého roku, a to na oddělení následné péče a dlouhodobé následné péče. Hana Radovesnická se speciálně vycvičenou fenkou stafordšírského teriéra Nanou prochází pokoje vytipované po domluvě s lékařem. Další pacienti na ni čekají v tělocvičně při skupinové terapii. S fenkou si povídají, hladí ji nebo hází míček, čímž si procvičují například jemnou či hrubou motoriku.

Podle mluvčí nemocnice Jolany Filipové se díky Naně pacienti více usmívají, jsou optimističtější a někteří se více rozmluví. „Nana je velmi přítulná a laskavá, u našich pacientů vyvolává úsměv na tváři. Zvláště polohování pacientům opravdu svědčí a napomáhá k lepší psychické pohodě. Každé pondělí se pacienti na svou novou čtyřnohou kamarádku a její paní těší, někteří pro ni mají nachystané vlastní pamlsky. Canisterapie se nám za uplynulých pět měsíců velmi osvědčila a chceme ji poskytovat našim pacientům i nadále," řekla vrchní sestra oddělení Dagmar Luknárová a vysvětlila, co polohování znamená pes nahrazuje polštář, jeho teplota na klienta působí kladně a předává mu energii. „Díky dýchání psa se většinou zklidní i dech pacienta. Největší výsledky jsou vidět u lidí trpících svalovými křečemi nebo třesem," uzavřela vrchní sestra.