Stavidla v hrázi jsou otevřena už od minulého týdne. Nejdříve se do říčky Stonávky pod přehradou odpouštěly necelé čtyři kubické metry vody za sekundu, v sobotu hrázný o jeden kubík přidal. V neděli bylo stavidlo mírně přiškrceno, ale stále každou sekundu propouštělo více než čtyři kubíky.

Vedoucí dispečer Povodí Odry Jiří Pagáč už před několika dny potvrdil, že přehradu připravují na jarní příval vody z Beskyd. „S povodněmi nepočítáme, protože sněhu není tolik, jako v roce 2006. Přesto si vytváříme dostatečně velký prostor, aby se zvýšené množství vody nevylilo z břehů na dolních tocích,“ řekl Pagáč.

Přehrady na severu Moravy a ve Slezsku významně přispívají k regulaci průtoků v oblasti Ostravy a Bohumína. Plánovanou manipulací na přehradách a správnými propočty očekávaných přívalů vody dokáží vodohospodáři chránit oblasti v nejnižších místech Ostravska. Přehrady zachytí valnou část vody, která se valí z hor všemi přítoky, které se vlévají do Ostravice, Olše a Odry. Z přehrad se voda odpouští v době, kdy jsou koryta řek pod nimi prázdná.

Historie prokázala, že regulování jarního tání je pro vodohospodáře mnohem snazší, než nečekané přívalové deště. Ty dokáží koryta řek rozvodnit během několika málo minut. Před časem se to stalo v Třinci a Českém Těšíně, kde jako v jediném místě mohutně zapršelo a některá místa se ocitla pod vodou.

Prudký déšť dokázal nečekaně několikrát zcela naplnit také koryto řeky Lučiny v Havířově, přestože hráz na Žermanické přehradě byla zavřená.