Burzy zvířat v Ostravě hned na několika místech

V pavilonu A ostravského výstaviště Černá louka se v neděli 15. května uskuteční další Fauna trhy. V nabídce budou nejrůznější domácí mazlíčci - rybičky, terarijní zvířata, hmyz, ale také rostliny, chovatelské potřeby nebo krmivo pro zvířata. Akce se koná od 8 do 12 hodin.

Další „zvířecí“ výstavou bude tradiční Aquaburza. ta proběhne v sobotu 14. května od 8 do 12 hodin v menze Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v Porubě. I zde bude ke koupi široký chovatelský sortiment.

Vstupné na obě akce je 30 korun, zlevněné 15 korun. Děti do patnácti let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Dvě interaktivní výstavy na Černé louce

Ostrava – Hned dvě zábavné a interaktivní výstavy pořádá o nadcházejícím víkendu (14 a 15. května) proběhnou v pavilonu C na výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě. První se jmenuje O zvuku a lidech a návštěvníci si budou moci vyzkoušet netradiční hudební nástroje a dozvědí se spoustu zajímavých informací o zvuku či o tom, jak funguje lidské ucho.

Druhá výstava s názvem Doba měst a hradů nabídne zajímavosti ze života a zvyklostí středověku. „Pro návštěvníky budou připraveny repliky, které si budou moci vyzkoušet – například brnění, přilby, kroužkovou košili, dámské gotické klobouky či zbraně nebo písařský pult a vrhcáby,“ sdělila za pořadatele Kateřina Hánová.

Obě výstavy se uskuteční ještě 21. a 22. května, 4. a 5. června a 11. a 12. června od 14 do 18 hodin. Vstupné je 70 korun. Pořadatelem je Centrum pro rodinu a sociální péči – Klub Ámos.

Hradní slavnosti ve znamení dobyvačných Švédů

Ostrava – Zatímco loňské Hradní slavnosti se nesly v duchu husitských válek, letošní sedmé výročí od otevření Slezskoostravského hradu bude na téma Švédové aneb Byla válka třicetiletá.

Hradní slavnosti budou dvoudenní – uskuteční se 14. a 15. května a návštěvníci se mohou těšit na bohatý program. „Po celý den budou probíhat zajímavá taneční a hudební vystoupení, na hradě bude také dobový jarmark, přehlídka uniforem, ohňostroj, ukázky vojenského ležení, nebo kejklíři. Navíc si zájemci budou moci prohlédnout zcela nový prostor na hradě - jeviště dolní arény, kde také bude větší část programu probíhat,“ uvedla za organizátory Petra Filipová.

Program bude v sobotu 14. května probíhat od 10 do 22 hodin, v neděli pak od 10 do 18 hodin.

Akce v dalších okresech Moravskoslezského kraje

Frenštát pod Radhoštěm: Běh na Velký Javorník
Pohorská jednota Radhošť pořádá v neděli 15. května již 23. ročník Běhu na Velký Javorník. Délka trati je 8,9 km. Prezentace závodníků bude probíhat v Hospůdce na Žabárně ve Frenštátu pod Radhoštěm od 7.30 do 9.15 hodin. Na trať se závodníci vydají v 10 hodin. „Startuje patnáct mužských i ženských kategorií, od žákovských po veteránské. Jedná se o veřejný závod, který je určen široké veřejnosti,“ říká za organizátory Dan Jalůvka. Přihlášky mohou zájemci poslat internetem na adrese www.pohorskajednota.cz/prihlaska/ nebo při prezentaci. Propozice jsou umístěny na www.terminovka.cz.

Frýdlant nad Ostravicí: Komentované prohlídky měst
Beskydské informační centrum ve spolupráci s Vyšší odbornou školou Goodwill ve Frýdku-Místku pořádají Dny s průvodcem ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí.

Ve Frýdlantu se akce uskuteční v sobotu 14. května, ve Frýdku v sobotu 28. května a jarní prohlídky uzavře Místek 18. června. „Trasy nejsou fyzicky náročné a zvládnou je děti a senioři,“ sdělila mluvčí Beskydského informačního centra Lucie Talavašková. Prohlídky budou začínat v 10.30 a ve 13 hodin a budou zdarma.

V sobotu 14. května se uskuteční prohlídka Frýdlantu. Sraz zájemců o historii je v Kadlčákové ulici před restaurací Rabaka. „Během dvou hodin seznámí průvodce účastníky akce s historií i současností města, přiblíží jim atraktivity města, které mnohdy míjejí bez povšimnutí a také s místními rodáky, kteří toto podhorské městečko proslavili. Jako zpestření je připraveno ražení mincí,“ přiblížila za organizátory Lucie Talavašková z Beskydského informačního centra. Více na www.beskydy.com.

Pochod Z Bohumína do Bohumína
Klub českých turistů TJ Bohumín pořádá v sobotu 14. května 2011 již 37. ročník cyklojízdy a turistického pochodu Z Bohumína do Bohumína. Start je před nádražím v Bohumíně. Na pěší trasu dlouhou 50 km mohou zájemci vyrazit od šesti hodin ráno, na čtyřicetikilometrovou trasu mezi sedmou a osmou hodinou ranní, na kratší trasy dlouhé 20 km a 15 km pak od 8 do 9.30 hodin. Cyklisté vyjíždějí z téhož místa v době od 7.30 do 9.30 hodin. „Cíl všech tras je v restauraci U Rybníku na pomezí Bohumína a Dolní Lutyně, kde bude pro účastníky připraveno občerstvení a diplom. Rovněž zde proběhnou různé soutěže a hry pro děti i dospělé. Následovat bude společné posezení a zpívání u ohně,“ přiblížila akci za organizátory Jana Molnárová z KČT TJ Bohumín.

Vendryně, Český Těšín: Na Těšínsku vzlétnou k nebi modely raket
Nejlepší raketoví modeláři ze střední Evropy se příští víkend 14. května sejdou v Českém Těšíně a Třinci - Vendryni, kde se poprvé uskuteční závod Světového poháru raketového modelářství Tessin Olza Cup 11. O body se zde utká osm desítek závodníků z šesti zemí. Mezi nimi bude hned několik mistrů světa v této modelářské disciplíně.

„Češi a Poláci patří mezi světové špičky. Přestože neměli a nemají tolik peněz a ani přístup technickým novinkám, skutečně pro ně platí heslo ,zlaté ruce´. Modely, které přivezou, budou opravdu špičkové. Zájem ze strany diváků je vždy o kopie kosmických raketoplánů. Některé modely mají hodnotu roků práce a až statisíců korun,“ sdělil organizátor modelář Piotr Roszak.

Bude se soutěžit ve třech kategoriích. Přihlášených je 75 závodníků, především z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Slovinska.
„V sobotu se bude závodit v kategorii Raketoplán, Streamer a Virník, v neděli se pak předvedou konstruktéři s maketami skutečných raket a s rádiem řízenými kluzáky s raketovým pohonem. Vždy jde o to udržet model co nejdéle ve vzduchu,“ dodává Roszak.

Závody proběhnou od 8.30 do 15 hodin, v sobotu na louce naproti sportovně-společenského areálu ve Vendryni, v neděli na louce za Domem seniorů u Kauflandu.

Bartošovice: Otevírání Poodří bude pestré
Další ročník Otevírání Poodří se uskuteční v sobotu 14. května v Bartošovicích na Novojičínsku. Návštěvníci bartošovického zámku se mohou těšit na bohatý program.

Asi nejoblíbenějším bodem slavností je Pooderské koštování. „Od dvanácti hodin bude možno zhlédnout veřejnou degustaci pálenek,“ lákají pořadatelé. Krátce před třetí budou vyhlášeny výsledky soutěže o krále pálenky Regionu Poodří na rok 2011. Soutěži se bude v kategoriích slivovice, hruškovice a jabkovice.

Cyklisté, kteří by se chtěli projet krásnou krajinou Poodří, se mohou zúčastnit cyklistické vyjížďky. Ta začíná v 9 hodin u železniční stanice v Jistebníku. Cyklisté pojedou trasu do Petřvaldíku, Albrechtiček a Bartošovic, kde trasa končí u zámku. Ti, co kolům nehoví, se mohou od 9 do 13 hodin projet na raftech po Bartošovickém rybníku. Přístupná bude také Záchranná stanice pro volně žijící živočichy a centrum ekologické výchovy v Bartošovicích. Zájemci se mohou podívat do stanice na zvířata a dozvědět se více o fauně i flóře pooderské přírody. Prohlídky jsou v 9.30, 10.30, 11.30, 13.30 a ve 14.30 hodin. Vstupné je 30 korun, skupina s rozšířeným výkladem si připlatí pět korun.

Od půl desáté dopoledne začne něco pro milovníky přírody, a to procházka s průvodcem po Zámecké naučné stezce. Trasa povede od bartošovického zámku do sadu, k rybníku a zpět k zámku. Prezentovat se budou i zahraniční partnerské Místní akční skupiny, jež pro návštěvníky připraví regionální speciality na ohni. „Domluvili jsme, že by každý měl uvařit guláš,“ sdělil Oldřich Usvald, manažer Místní akční skupiny Regionu Poodří. V zámeckém parku se rovněž předvedou kováři. K poslechu zahraje od 14 hodin country skupina Karavana z Opavy. V – zámku bude k vidění výstava fotografií z Poodří a v mlýně vystaví své fotografie členové fotoklubu Příbor.

STRUČNÝ PŘEHLED:

Opava: Děti si vyrobí své loutky
Loutkové divadlo pořádá v sobotu 14. května od 13 do 17 hodin výtvarnou dílnu, během které si děti mohou pod dohledem výtvarnice sami vyrobit jednoduchou loutku. Podle vlastního záměru a fantazie k tomu budou potřebovat papír, sáček, vařečku a podobný předmět. Odpoledne si účastníci mohou ještě prohlédnout výstavu Loutkové divadlo v Opavě. Kdo se akce nyní zúčastnit nemůže, dostane novou příležitost ještě 11. června.
Opava: Jarní prohlídka města
Opava – Městské informační centrum pořádá v sobotu 14. května pro Opavany i návštěvníky města jarní procházku historickým centrem Opavy. Zájemci se sejdou před 11. a 14. hodinou u kašny v parku na náměstí Osvoboditelů a s průvodcem se vydají na zhruba hodinovou trasu. Zastávky budou u jednotlivých pamětihodností, o kterých průvodci účastníkům poskytnou informace. Procházka skončí u kostela sv. Hedviky a účastníci si mohou prohlédnout nejenom jeho interiér, ale z věže i město. Kostel bude k tomuto účelu pro veřejnost zpřístupněný od 10 do 16 hodin.
Stránské: Ve Stránském vítají mláďata
V obci Stránské u Rýmařova pořádá Občanské sdružení Stránské v sobotu 14. května od 14 hodin v Nedělní škole řemesel akci Vítání mláďat. Na farmě ve Stránském se narodilo osm jehňat původní Valašské ovce, jejíž chov má ve Stránském už sedmiletou tradici. Během Vítání jara sudičky nadělí do vínku všem jehňatům svá proroctví a kmotři je pojmenují. K tomu je připraveno jako každý rok spousta soutěží nejen pro děti, se závěrečným opékáním špekáčků.
Karlovice: Motorkáři otvírají šoupátka
Motorkáři se sjíždějí během následujícího víkendu do areálu Pensionu U řeky v Karlovicích na Bruntálsku ke každoročnímu zahájení motorkářské sezóny. Otvírání šoupátek 2011 pořádají od pátku 13. do neděle 15. května už podeváté v řadě. V pátek je plánován koncert kapely Berto a večerní zpěvy u táboráku, v sobotu vyjížďka na Slezskou Hartu, akční útok na bunkr, závod čtyřkolek i večerní vystoupení kapel Helpness, Way Out a Černý Kočky.
Řeka: Ewa Farna vystoupí na Májové veselici
Obec Řeka pořádá Májovou veselici. Ta se uskuteční v sobotu 14. května od 11 hodin na prostranství u zdejšího obecního úřadu. Jedním z lákadel programu je vystoupení Ewy Farne. O úvod této akce se v 11 hodin postará cimbálová muzika Kordulka, po které vystoupí taneční soubor Jaworze z Polska. Po slavnostním zahájení bude ve 12.50 hodin podium patřit vystoupení Staré Bystrice ze Slovenska. Návštěvníci se dále mohou těšit na český taneční soubor Lyceum Řekyň. Zpestřením určitě bude amatérská soutěž dřevorubců s mezinárodní účastí – Forest Man. Soutěžit se bude v sedmi disciplínách. V 15.15 hodin se představí populární formace Maxim Turbulenc a v 17.15 hodin se všichni mohou těšit na zpěvačku Ewu Farnou. Tu v 19 hodin vystřídá skupina Horkýže Slíže revival, od 21 hodin pak bude hrát formace Replika.
Karviná: Karvinští pivaři se pokusí překonat rekord
Zábavné odpoledne plné hudby i „pivní zábavy“ je připraveno na sobotu v Karviné. V amfiteátru letního kina se od 14 hodin uskuteční akce nazvaná Karviná se baví, jejíž součástí bude pokus o překonání rekordu v pití piva na čas.
Frýdek-Místek: Světáky uvidíte ve Vlasti
Divadelní společnost Kozlovice sehraje v pátek 13. května v 19 hodin komedii Vratislava Blažka a Zdeňka Podskalského Světáci. Místem představení je Nová scéna Vlast ve Frýdku-Místku.
Bystřice nad Olší: Bystřický Zlot je tady
Letošní Bystřický zlot se uskuteční v pátek 13. května od 16 hodin v parku PZKO v Bystřici nad Olší. Příznivci spíše rockové hudby se mohou těšit na formace Tublatanka, Doga, TSA, Vypsaná fixa, Elementa či Lokomotywa.
Bukovec: Ander z Košic je v Bukovci
PZKO v Bukovci bude v neděli 15. května v 15 hodin místem zábavného představení, ve kterém se představí populární slovenský bavič Ander z Košic.
Opava: Do Opavy přijede „časácká“ pouť
Zaměstnanci Rádia Čas přivezou v sobotu 14. května k Opavanům opět svou vyhlášenou pouť a její program si návštěvníci vychutnají v Městských sadech. Kolotočové i pouťové atrakce se roztočí už dopoledne a program začíná od 14 hodin. Také letos přijedou nositelé známých jmen, ať už stálice české hudební scény Petra Janů, mistr světa ve sportovním aerobiku David Huf nebo Ruda z Ostravy. Nově přibude věštírna s profesionální čarodějnicí. Program zpestří taneční skupiny i různé zábavné soutěže a návštěvníkům zahraje opavská kapela Špekband.
Bruntál: Muzzyfest v Barbaru
Nadcházející sobota bude v bruntálském hudebním klubu Barbar patřit další přehlídce hudebních skupin. Uskuteční se zde dvanáctý díl Muzzyfestu. Posluchačům se představí brněnská punková kapela Inkorekt, bruntálská punk-rocková skupina Another Chance, ze Zátoru přijede pop-rockové uskupení Bathzone a zahraje i rocková skupina Good People z Bruntálu. Hudební festiválek začíná v sobotu 14. května ve 20 hodin, vstupné činí padesát korun.
Bruntál: Žamboši zahrají v Africa pubu
Netradiční koncert hudební formace Žamboši a jejího hosta Reného Součka se uskuteční v sobotu 14. května od 20 hodin v bruntálském klubu Africa pub na Dukelské ulici v Bruntále. Žamboši jsou širší veřejnosti známi především tím, že převzali za své album Přituhuje z rukou zástupců Akademie populární hudby svou již druhou cenu Anděl 2009. Stali se tak historicky první skupinou, která získala Anděla za všechny své desky, stojí za to ji slyšet a vidět.
Holčovice: Louky sepřemění v bitevní pole
O víkendu se na holčovických loukách nad školou uskuteční vojenské manévry inspirované skutečnými bojovými operacemi během války v bývalé Jugoslávii. Manévry, na které se chystají bitevní nadšenci z military klubů a airsoft skupin, začínají v pátek 13. května v 18 hodin. Ukončení vojenských operací se očekává v sobotu 14. května okolo osmnácté hodiny. Rekonstrukce bojových akcí má být co nejvěrnější historické předloze, a proto se účastníci budou řídit podle scénáře inspirovaného významnými bitvami na Balkáně.
Město Albrechtice:Mezinárodní přehlídka dechovek
Město Albrechtice, Euroregion Praděd a Dechová hudba Město Albrechtice zvou všechny milovníky dechové hudby na velkou mezinárodní akci. V sobotu 14. května se od 14 hodin uskuteční na náměstí ČSA ve Městě Albrechticích mezinárodní přehlídka dechových hudeb. Zahájení se uskuteční ve 13.30 hodin v prostoru areálu Fotbalového klubu Avízo Město Albrechtice, odkud jednotlivé dechové orchestry, za zvuku řízných melodií, napochodují po ulicích Osoblažské, Nádražní na náměstí ČSA, kde ve 14 hodin začne přehlídka společným vystoupením – monster koncertem. Nelehkého úkolu řídit více než 150 hudebníků se ujme dirigent Dechového orchestru mladých, Luděk Tlach. V průběhu odpoledne bude hrát celkem osm dechových hudeb z Jeseníku, Polska i z řad domácích hudebníků. Jejich vystoupení pak obohatí skupina mažoretek pod vedením Dagmar Lapuníkové a Miroslavy Včelné.
Orlová: Malí i velcí rybáři budou závodit
Na rybníku Kozí becírek v Orlové-Lazích se v sobotu 14. května od 7 do 13 hodin konají dětské rybářské závody. Akce je určena příznivcům sportovního rybolovu, rybářům i nerybářům. Podmínkou účasti je věk od 7 do 15 let za doprovodu dospělé osoby. Závody se konají za každého počasí. Soutěžit se bude o hodnotné ceny, a pokud závodníci uloví kapra o délce minimálně 40 centimetrů, mohou si ho odnést domů. Na druhé straně města, u nádrže Vodňora v Orlové-Porubě, proběhnou ve stejný den od 7 hodin májové rybářské závody. Vodní nádrž je bohatě zarybněna, nechybí ani jeseteři.
Slezské Rudoltice: Zámecké muzicírování
Tradiční rudoltické Zámecké muzicírování, které je přehlídkou hudebníků působících v regionu, pokračuje v sobotu 14. května koncertem Cimbálové muziky Krnov. Na zámku ve Slezských Rudolticích od 17 hodin začíná posezení u cimbálu a u sklenky dobrého moravského vína. Degustace vína a lidový folklor bude pokračovat i po dvacáté hodině, kdy krnovskou cimbálovku vystřídá kapela Slezanka.
Nový Jičín: Město zve na veletrh
Zimní stadion v Novém Jičíně a jeho okolí bude tento týden již po dvanácté místem Veletrhu Novojičínska. Organizátoři připravili pestrý program po oba víkendové dny. Akce patří ve městě mezi tradiční a letos dorazí do Nového Jičína dvaapadesát vystavovatelů z různých koutů České republiky. Jejich nabídka bude zaměřena na dům, bydlení, hobby, odívání, vzdělávání, gastronomii a zdraví.