Turisté mohou vyrazit na Noční přechod

Lysá hora, Velký Javorník - Ze soboty 18. na neděli 19. června se uskuteční tradiční Noční přechod. Trasa povede z Lysé hory, přes Ostravici, Horní Čeladnou, Čertův mlýn, Pustevny, Radhošť a Pindulu na Velký Javorník. Délka trasy je 53 km a převýšení 2290 metrů. Prezentace účastníků bude probíhat od 18 do 19 hodin na Lysé hoře (Šantán, tel. 739 514 624) v Beskydech. Startovné je 50 korun. Zájemci se mohoupřihlásit také předem na www.pohorskajednota.cz/prihlaska/, jan.srubar@centrum.cz. Informace lze získat u Jiřího Sváka, tel.: 571 655 578, 608 955 779, jsvak@seznam.cz.

Hasiči budou soutěžit

Paskov – V Oprechticích, části Paskova, se v sobotu 18. června uskuteční soutěž hasičských družstev z Moravy, ale také ze Slovenska. Desátý ročník pohárové soutěže a zároveň třetí kolo Moravskoslezské ligy 2011 začne ve 13 hodin. Soutěže budou pokračovat také v neděli 19. června od 10 hodin soutěžemi mladých hasičů v kategoriích mini, mladší a starší žáci. Během sobotního programu hasičských soutěží bude připraven také kulturní program v režii žáků ZŠ Paskov a ZUŠ Vratimov. Domácí občerstvení zajištěno.

Frýdek-Místek si užívá folkloru

Frýdek-Místek – Až do neděle se koná ve Frýdku-Místku Mezinárodní folklorní festival (MFF). Představuje divákům „kus“ dědictví našich předků, uchovávaného v písních a tancích, zvycích, zapomenutých řemeslech, krojích. Na 17. ročníku festivalu dostanou opět prostor dětské i dospělé soubory. Dnes budou soubory vystupovat v obcích Řepiště, Stará Ves nad Ondřejnicí, Baška, Hukvaldy, Frýdlant nad Ostravicí, Pražmo. Program na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku bude probíhat od 18 hodin do 22.30 hodin. Zítra (18. června) začne program brzy ráno koncertem Velkého dechového orchestru u kina Petra Bezruče (8.15). Festivalový průvod od kina na náměstí Svobody vyjde v 9 hodin. Zde pak bude probíhat celodenní program, který skončí ve 22 hodin. Neděle 19. června bude kromě zpěvu a tence patřit i sportu, kdy se v tělocvičně 7. ZŠ uskuteční festivalový volejbalový turnaj. N náměstí Svobody začne program v 8.30 hodin. Festival vyvrcholí ve 20 hodin v Národním domě. Za nepříznivého počasí se všechny venkovní pořady přesouvají do kina Petra Bezruče.

Liga začíná v Údolí hromů

Janovice – Janovice-Bystré zažijí v sobotu 18. června soutěž hasičských družstev. Koná se v areálu „Údolí hromů“ a půjde o 21. ročník Memoriálu Ladislava Gureckého a Karla Hovjackého. „Tato soutěž je úvodním kolem sedmého ročníku Beskydské ligy,“ řekl redakci Jiří Foldyna, člen SDH Bystré. Prezentace odstartuje v 10 hodin, samotná soutěž pak vypukne o půl hodiny později. Údolí hromů nabízí mimo krásnou přírodu i extrémní terén, a pořadatelé tak slibují zajímavou podívanou pro diváky. Více informací lze získat na webu sdhbystre.cz nebo na www.beskydskaliga.info.

TIPY Z OSTATNÍCH OKRESŮ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

OSTRAVA

Balony nad Ostravou
Za příznivého počasí bude možné dnes a zítra (pátek a sobota) vidět na Ostravou horkovzdušné balony. Z travnaté plochy pod Hlavní třídou v Ostravě-Porubě vzlétne patnáct balonu z České republiky, Polska a Slovenska.

„Bude to výjimečná událost, a to nejen pro diváky, ale i pro pasažéry v balónech. Vůbec poprvé ji totiž doplní parašutisté, kteří vyskočí z několika balónů,“ uvedl organizátor akce Karel Špalek.

Návštěvníci akce Balóny nad Ostravou 2011 tak uvidí celý postup potřebný pro start a odlet balónů - od příjezdu aut s přívěsy, přípravy košů a balónů, jejich nafukování a zahřívání plamenem až po samotný hromadný odlet.

Pro ty, kteří si nebudou chtít užívat jen nádherné podívané a doprovodného programu na zemi, bude připraven omezený počet letenek na zhruba hodinový let.

Akce se koná už dnes, v pátek 17. června od 18 do 20 hodin, v sobotu 18. června od 6.30 do 9.00 hodin. Letenky Karel Špalek tel. 603 449 374, karel.spalek@adamain.cz. Více na www.balonynadostravou.cz.

Fauna trhy nabídnou řadu zajímavostí
Na ostravském výstavišti Černá louka se v neděli 19. června uskuteční další Fauna trhy. Ke koupi zde bude vše, co se týká chovatelství a hobby. Například krmný hmyz, umělé líhně, kroužky pro exotické ptactvo a holuby, hlodavci, okrasné ptactvo, štěňata, zakrslí králíci, terária a akvária, plazi, drůbež, odborná literatura, ale i sazenice květin, krmné směsi, veterinární dezinfekce a další. Akce se koná od 8 do 12 hodin, vstup na ni je 30 korun pro dospělé a 15 korun pro děti, seniory a ZTP. Děti do patnácti let mají vstup zdarma, ale pouze v doprovodu rodičů.

Tomio Okamura - Umění vládnout
V Domě knihy Librex na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě se v sobotu 18. června uskuteční beseda Tomiem Okamurou, předsedou V Ostravě ale nebude hovořit o cestování, ale představí svoji novou knihu Umění vládnout, ve které vyjadřuje svůj názor na naší společnost, na současnost, zamýšlí se nad aktuálními problémy z nejrůznějších oblastí a nabízí konkrétní vize, kam by naše země měla v zásadních oblastech směřovat.

Ostrava hostí zumba mataron
V hale mládeže TJ-Mittal (za krajským úřadem v Ostravě-Mariánských Horách, vchod z ulice Na Jízdárně) se v sobotu 18. června uskuteční Zumba maraton fitness. Sál se otevře v devět hodin ráno, od 9.45 do 10.30 hodin proběhne Zumba s Kubou – tedy cvičení s Jakubem Mazůchem. Po čtvrthodinové pauze bude následovat cvičení zumby s Klárou Bártovou.

To potrvá do 11.30 hodin. Opět bude následovat pauza a od 11.45 do 13 hodin si přítomní budou moci zacvičit s mexickým cvičitelem Juanem Manuelem Garcíou. Vstupné je 250 korun a zájemci se mohou na akci zaregistrovat na www.mgdance.cz. Taneční tečku za zumba maratonem obstará Největší taneční karibská party v ostravském klubu Fabric na Plynární ulici v Moravské Ostravě. Od 16 hodin zde bude probíhat workshop kubánské salzy, od 20 hodin pak bude na programu velká bubenická show, brazilská samba, či vystoupení hvězd ze soutěže StarDance.

Lúčnica přijede s novinkou
V Domě kultury města Ostravy se v neděli 19. června uskuteční vystoupení světově uznávaného slovenského souboru Lúčnica. Do Ostravy přijede s výpravnou taneční novinkou. Začátek je v 19 hodin, vstupenky jsou v prodeji v obvyklých předprodejích.

Otcové mohou slavit svůj den v zoo
U příležitosti Dne otců připravila na neděli 19. června ostravská zoo pro tatínky a jejich ratolesti bohatý program. „Tatínci si budou moci vyzkoušet, jak se někteří zvířecí tátové starají o své potomky, například tamaríni, pštrosové či tetry. Tento den bude také komentované krmení speciálně zaměřeno právě na zvířecí táty,“ sdělila mluvčí zoo Šárka Kalousková.
Kromě toho proběhne v areálu zoo i kuličkový turnaj, který bude organizovat Dům dětí a mládeže Vratimov. Program se bude konat mezi 10. a 16. hodinou. Tento den bude navíc možné získat i levnější vstupné pro dospělé a zdarma vstup pro děti. A to pokud s sebou lidé přinesou do zoo vysloužilý elektrospotřebič. Staré elektrospotřebiče, od fénu po ledničku, můžete do zoo přivézt od 9 do 17 hodin. Volná či zlevněná vstupenka je platná pouze v tento den.
KARVINSKO

Havířov v záplavě květin
Havířov – Velkolepá květinová show ovládne v sobotu Havířov. Po dvou předchozích úspěšných ročnících také letošní Havířov v květech nabídne pestrý celodenní kulturní program a zábavu pro všechny generace. Program pod širým nebem se uskuteční na náměstí Republiky, Centrálním parkovišti a v Dětském parku.

Hlavní program začne hodinu před polednem květinovým průvodem městem od magistrátu na náměstí Republiky. Přehlídka květinových vozů, dětí základních a mateřských škol, dechové orchestry, folklorní soubory, sportovní oddíly, havířovské spolky, kočáry s koňmi, mažoretky, kejklíři, klauni a další. Už od devíti dopoledne bude na náměstí probíhat floristická soutěž – tvorba květinových obrazů. Na sousedním Centrálním parkovišti zase bude hrát divadlo a až téměř do půlnoci budou návštěvníky této slavnosti bavit Jožka Černý, Věra Špinarová s kapelou, Dalibor Janda a Jiřina Anna Jandová, Brasil show, Ben Cristovao, Janek Ledecký a Žentour. Představí se i děti z místních základních škol a neziskových organizací.


Svátek tři bratří se bude slavit v obou částech Těšína
Český Těšín, Cisezyn – Již po jednadvacáté dnes ožije legenda o založení města. Obě radnice na obou stranách řeky Olše připravily pro návštěvníky zajímavé akce. Městské slavnosti „Svátek tří bratří“ zahájí tradiční setkání vedení měst Český Těšín a Cieszyn na mostě Družby při štrúdlu. Slavnostní zahájení, které tentokrát připadne na českou stranu, se uskuteční na náměstí, kde ožije tradiční Legenda o založení města.
„Na české straně se návštěvníci mohou těšit např. na hity v podání Věry Špinarové nebo Davida Deyla, na vystoupení kapely Děda Mládek Illegal Band, třinecké kapely Charlie Straight nebo elektrického houslového tria mladých profesionálních houslistek Xplosion,“ informovala Šárka Klimoszová z Kulturního a společenského střediska Střelnice.
NOVOJIČÍNSKO

Kulturní dům v Suchdole bude plný koní
Suchod nad Odrou - Výstava dětských prací, které dorazily do Suchdola nad Odrou na Novojičínsku z celé republiky v rámci druhého ročníku dětské soutěže Western a Koně očima dětí, bude zahájena 19. června v 10 hodin v suchdolském kulturním domě. Výstavu přibližně šesti desítek prací doprovodí zábavný program, kterým bude provázet moderátor Luki. K vidění bude westernová show manželů Rárových, děti se povozí na koních a v bryčce, nebudou chybět ukázky country tanců v podání manželů Steculových a celé slavnostní odpoledne uzavře dětská diskotéka s volnou zábavou.

Bratři budou péct obří ucho
Štramberk - Podaří se bratrům Ladislavu a Lumíru Hezkým překonat loňský rekord a upéct štramberské veleucho větší než 180 centimetrů? Kdo chce být u toho, neměl by v sobotu 18. června chybět ve Štramberku, kde ve 13 hodin na tamním náměstí začíná osmý ročník akce nazvané Štramberský flamendr. Návštěvníky čeká dobrá zábava, soutěže, hudební vystoupení a akce pro děti. A také dobré jídlo, třeba v podobě flamendra. A pokud se mezi návštěvníky najde někdo, komu zábava ani občerstvení nebudou vyhovovat, má možnost projít se po krásném, historickém městě. Návštěva Trúby nebo jeskyně Šipka opravdu stojí za to.

Koncert dechovky
Frenštát pod Radhoštěm – Na Náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm vystoupí v sobotu 18. června Městský dechový orchestr Kopřivnice. Začátek je v 9.30 hodin.