V Plesné vrcholí sochařské sympozium
V sobotu 23. července vyvrcholí v Plesné Mezinárodní sochařské sympozium Plesná 2011. Umělci z Česka, Maďarska, Polska, Slovenska a Hong-kongu zde už od 10. července na prostranství u Domu dětí a mládeže vytvářejí sochařská díla ze dřeva i z kamene. Vystavena budou na slavnostním ukončení a vernisáži sympozia v neděli 24. července v 15 hodin.

Ostrava: Polanský krmáš
V Polance nad Odrou se ve dnech 23. a 24. července koná tradiční Polanský krmáš. „Jeho součástí bude i nedělní zábavné odpoledne, na kterém vystoupí Železný Zekon, ABBA revival , dívčí kapela DX hrající japonský rock a řada dalších účinkujících. Během celého víkendu budou v provozu kolotoče, střelnice a vše, co ke krmáši patří,“ uvedl za organizátory Martin Sýkora. V areálu Českého svazu chovatelů se při této příležitosti uskuteční tradiční výstava drobného zvířectva, kterou zpestří v neděli dopoledne koncert dechové hudby z Polanky nad Odrou. Více informací na www.polanka.cz.

Malá Morávka: Melounová mela
V sobotu 23. července 2011 se na travnatém hřišti u Chaty Ladka v Malé Morávce uskuteční veřejný turnaj rodinných dvojic v pétanque. Hrát se bude od 16:30 hodin systémem supermelle na časový limit. Občerstvení během turnaje zajištěno.

Kunčice pod Ondřejníkem: Vrcholová letecká událost v ČR se světovou účastí

Ve dnech 22. až 30. července 2011 proběhne v Beskydech Mezinárodní mistrovství ČR v přesnosti přistání (PGA Czech Open 2011) a VI. Mistrovství světa FAI v paraglidingu, opět v přesnosti přistání. Obou závodů se zůčastní desítky pilotů z celého světa.
„Ačkoli paraglide nepatří k masovým sportům, zájem o něj si pořadatelé vyzkoušel již vloni na zkušebním předmistrovství. Rádi bychom pozvali širokou veřejnost, pro kterou je připraven doprovodní program. Českou republiku bude reprezentovat mistryně Evropy Markéta Tomášková, vicemistr Evropy Tomáš Lednik a Martin Ondrášek,“ sdělil za organizátory Kamil Konečný ze Studentské školy paraglidingu. Startovat by se mělo na Ondřejníku, místo mistrovství se však může změnit podle proudění větru. Přistání pak bude na hřišti Základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem. Druhou variantou bude start z Velkého Javorníku s přistáním ve Veřovicích.

Program soutěže
22. července 2011 / 19 hodin
Zahajovací ceremoniál, představení soutěžních týmů, oficiální zahájení MS, koncert kapel Peer a Neo Chess Sunny RnR Band.
Kunčice pod Ondřejníkem – hřiště ZŠ

23. až 30. července / Soutěžní dny a finále
Kunčice pod Ondřejníkem – hřiště ZŠ nebo Veřovice

30. července / 16:00 Vyhlášení vítězů
Kunčice pod Ondřejníkem – hřiště ZŠ

Suchdol nad Odrou: Pony express dorazí v sobotu
Westernu bude patřit areál přehrady Kletné v Suchdole nad Odrou v sobotu 23. července. Od 11 hodin tam začne Westernový den konaný při příležitosti 27. jízdy Pony expresu. Letos se podruhé v rámci této akce uskuteční také dostih na čtvrt míle a rychlostní závody. Kromě příjezdu jezdců Pony expressu a předávky pošty se příchozí mohou těšit i na bohatý program, v němž sehrají svou roli kolty i lasa. K vidění budou country tanečnice, chybět nebudou projížďky na koních či v bryčkách a soutěže. Den zakončí country zábava, která začne v osm hodin večer.

Kozlovice: Immortal shadows fest se koná již počtrnácté
V prostorách areálu hasičárny v Kozlovicích se v sobotu 23. července opět po roce rozezní zvuky tvrdé metalové hudby. Uskuteční se zde již 14. ročník tradičního beskydského festivalu Immortal Shadows. Na akci, která začíná již ve třináct hodin, se představí dvanáct kapel – včetně opět zaručených hlavních večerních tahounů. Mezi ně letos patří uznávaná death-grindová smečka Melancholy Pessimism, která potěší fanoušky od 18 hodin. Hlavní večerní čas obsadí dnes již kultovní a po několika letech absence v našem regionu s nadšením očekávaná death-grindová parta Fleshless.

Palkovice: Sportovním dnem obec oslaví výročí fotbalu
V letošním roce se obec Palkovice rozhodla spojit tradiční dožínky s oslavami 80 let oddílu kopané. Mezinárodní sportovní den obce s názvem Sportujeme a bavíme se spolu – Palkovice a Porabka se bude konat v sobotu 23. července na místním fotbalovém hřišti a v prostorách před tělocvičnou. Pestrý program začne už v devět hodin dopoledne. V odpoledních hodinách proběhne utkání přípravky mezi celky Palkovic a polské družební obce Porabka. Dále zde přivítají Kubina Team, který sehraje zápas se současnými hráči družstva mužů Palkovic. Po skončení utkání bude následovat autogramiáda a kulturní program.

Milíkov: ABBA revival vystoupí na oslavě v Milíkově
Den obce Milíkova se uskuteční v sobotu 23. července v areálu fotbalového hřiště Pila. Připraven je bohatý kulturní i doprovodný program. Dopoledne (začátek je v 8 hodin) nebude chybět soutěž traktorů či závod sekaček. Oficiální zahájení je na programu ve 13 hodin a přítomné následně pobaví divadlo MIMO, po představení se uskuteční vyhodnocení soutěží a prezentace mladých hasičů v požárním sportu. V 16.10 hodin si na své přijdou příznivci dechovky, zahraje Veselka z Klimkovic. Tu v 17.50 hodin vystřídá kapela Horkýže Slíže revival. V 19.25 se přítomní mohou těšit na imitátora Petra Stébnického a poté ohňovou show. Ve 21 hodin bude podium patřit skupině ABBA revival, pak bude hrát až do konce formace Replika.

Sovinec: Setkání řezbářů na Sovinci
Obdivovat řezbáře při práci a dozvědět se něco zajímavého z jejich řemesla mohou o víkendu návštěvníci hradu Sovinec. Uskuteční se zde 12. ročník mezinárodního setkání řezbářů pod názvem Praděd na hradě. Organizátor akce řezbář Jiří Halouzka pozval na hrad nejen své české kolegy, ale také řezbáře z Polska, ze Slovenska, Ruska a z Rakouska. Ti se pochlubí se svými dílky, která na Sovinci vystaví a budou je také přímo před návštěvníky vyrábět. Společným dílem pak bude socha draka. Nebude chybět ani jarmark, hry a soutěže pro děti a také hod oštěpem na medvěda. „Nachystáme také pikantní dračí maso a uděláme pravou živáňskou. Tu děláme skutečně tak, jak se má,“ zve návštěvníky na netradiční občerstvení Halouzka.
Dokončený drak se po ukončení řezbářských dnů přestěhuje do nedaleké Pradědovy galerie U Halouzků v Jiříkově. Rozšíří tak početnou tlupu draků, které vyřezal a pro které připravil ve své galerii zvláštní expozici.

Razová: Den obce v Razové
Obecní oslavy proběhnou v sobotu 23. července v Razové u Slezské Harty. Den obce se uskuteční na místním hřišti půl hodiny po poledni. Na programu bude zábava pro velké i malé, zahraje například Mistříňanka, Abraxas, Petra Janů Revival. Dětským návštěvníkům jistě udělají radost kolotoče, projížďky na koních, lukostřelba či ukázky kovářského umění. V kulturním domě je od 20.30 hodin přichystáno posezení u cimbálu, návštěvníkům zahraje cimbálová muzika Olšava. Předprodej vstupenek je na obecním úřadě.

Hlučín, Kravaře: Léto přeje hudbě „pod širákem“
Sobota nabídne milovníkům hudebních pecek pod širým nebem hned dvě podobné akce. Na hlučínské Štěrkovně se příznivci starších hitů zaposlouchají od 17 hodin do mixu, který jim připraví dýdžej Jiří X. Janda. Chybět nebude ani oblíbené karaoke.
Nádvoří kravařského zámku oživí od 20 hodin Oldies party se skupinou The Hurican. Skupina připomene posluchačům nejznámější hity Pink Fluidů a k nim přidá ještě live program.

Budišov: Do Budišova za jazzem
Sobotní večer vyplní na terase místního kulturního domu jazzový koncert v podání vítkovského 5 – Bandu. Tvoří ho Vladimír Vlk (basa), Martin Šrubař (kytara, saxofon), Jiří Bučánek (bicí a Jana Víchová (piano, zpěv). Začátek je v 19 hodin.

Štítina: Dvoudenní posvícení zakončí vyhlášená Mládenecká
Víkend bude v obci Štítina probíhat ve znamení posvícenecké zábavy. V sobotu ve 14 hodin zahájí průvod s dechovkou 31. ročník Osvíceneckého hasiče, pořádaného místním hasičským sborem. Průvod projde trasu od Benátky na hřiště, kde budou návštěvníky bavit jednotlivé zájmové spolky. Tečku udělá od 20 hodin taneční zábava pro všechny generace. Nedělní oslavy zahájí dopolední mše a pokračovat budou v obci klasickou zábavou, která vyvrcholí od 20 hodin na hřišti. Účastníci budou šetřit síly ještě na široko daleko vyhlášenou pondělní Mládeneckou. Budíček postaví účastníky na nohy už v 7 hodin a po ranní mši začne 161. ročník přijímání chlapců do Cechu štítenských mládenců. Tato tradice je ojedinělou akcí i v rámci republiky. Pět sedmnáctiletých hochů postoupí právo útrpné a po jeho zvládnutí se stanou právoplatnými cechovními mládenci. Do akce budou zapojeni též místní ženáči a všechno uzavře od 20 hodin večerní zábava s tancem.

ZA HRANICEMI KRAJE

Rožnov pod Radhoštěm: Romská píseň a Anenská pouť ve skanzenu
V rožnovském skanzenu bude o nadcházejícím víkendu rušno. V sobotu 23. července se v Dřevěném městečku uskuteční 17. ročník mezinárodního folklorního festivalu Romská píseň. V neděli 24. července zamíří do skanzenu věřící na Anenskou pouť. Začne v 9.30 hodin v kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm, odkud se pak vydá tradiční krojované procesí do kostela svaté Anny ve Valašském muzeu v přírodě. Zde se pak od 14 hodin uskuteční varhanní koncert Lindy Čechové Sítkové. Návštěvníci se mohou těšit také na lidovou slavnost se stánky a pouťovými atrakcemi. Ve 13 hodin zahraje na pódiu u rybníčku dechová hudba Rožnovanka a v komorním amfiteátru proběhne od 15 hodin vystoupení Valašského souboru Troják z Valašské Bystřice.
NEDĚLE

Andělská Hora: Pouť ke svaté Anně
Tradiční pouť křížovou cestou ke kostelu svaté Anny na Annabergu v Andělské Hoře na Bruntálsku se uskuteční v neděli 24. července. Zahájení poutě je v 10 hodin u prvního kříže v aleji vedoucí na Annaberg. Mše proběhne v kostele sv. Anny v 11 hodin, v poledne se zde pak uskuteční koncert. Poutníci si také mohou prohlédnout kostel a renovované varhany, které město Andělská Hora nechalo opravit díky finančnímu příspěvku 372 tisíc korun od Nadace OKD.

TIPY NA VÍKENDNAJDETE PRAVIDELNĚ V KAŽDÉMPÁTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU.