„Přišlo nám hloupé prožít cestu jen tak, když víme, že směřujeme do zemí, kde lidé dennodenně svádějí boj o holý život. Začali jsme hledat organizace, které v Africe působí, a postupně jsme se propracovali k Občanskému sdružení Bez mámy," popsal Tomáš Gongol s tím, že po návratu z první cesty sdružení Bez mámy převzali a přesunuli sídlo do Nošovic.
Dnes již mají za sebou několik úspěšných projektů. Aktuálním projektem je výstavba velkého sirotčího centra pro chlapce a dívky ve vesnici Mahango.
„Jsme ve fázi, kdy se podařilo dokončit první budovu – ubytovnu pro chlapce a pustili jsme se do výstavby servisní budovy, aby mohl být provoz sirotčince co nejdříve zahájen. Následně budeme pokračovat ve stavbě ubytovny pro dívky," prozradil Tomáš Gongol. Díky jejich aktivitě už ve vesnici stojí misijní stanice a malý prozatímní sirotčinec. „Naším dlouhodobým projektem je také zprostředkovávat sponzoring sirotků, který funguje obdobně jako Adopce na dálku u České charity," vysvětlil předseda sdružení, kterému s prací v Tanzánii pomáhají i dobrovolníci.
„Dobrovolník musí mít upřímnou touhu pomáhat. Ta se nejlépe ukáže tím, co je ochoten pro naše projekty a podporu afrických dětí udělat zde. Může uspořádat koncert, výstavu, sehnat nějaké sponzorské dary či oslovit nové sponzory. Pokud zároveň není učitelem, lékařem či zdravotníkem, tak by měl mít představu, jak může být v Africe nápomocný," poznamenal s tím, že hledají jen odhodlané lidi.
„Dobrovolnictví v Africe nemá za úkol hojit rány, které jsme uštědřili v našem přecivilizovaném světě," dodal. O samotné Tanzánii hovoří jako o bezpečné zemi, plné přírodního bohatství. „Politická i náboženská situace je zde poměrně vyrovnaná a klidná. Skutečným nebezpečím může být riziko nákazy tropickými chorobami, žloutenkou či vzteklinou, virem HIV. Před cestou je nepostradatelné absolvovat určitá očkování, zakoupit antimalarika a repelenty. Riziko nákazy je pak nutno minimalizovat vhodným chováním," shrnul Tomáš Gongol.
A jak se jeho nevšední zkušenosti promítají do všedního života? „Řekl bych, že poznatky z Afriky se odrážejí na výchově nás samotných. Učíme se vážit si toho, co máme a uvědomovat si, že nic není samozřejmost. Kdybych měl uvést konkrétní věc, ze které jsme se poučili, tak to je neplýtvat jídlem. Někdy je těžké dojíst například tři dny starý chléb, když máme chuť na čerstvý, voňavý a křupavý," uzavřel Tomáš Gongol.
Sdružení Bez mámy finance pro své projekty získávají z darů fyzických i právnických osob. Letošní novinkou je spuštění prodeje afrického umění, jehož výtěžek půjde jak na provoz, tak na zmiňované projekty. Eshop je dostupný na www.darekzafriky.cz.