Tošanovická zóna se začala řešit v roce 2005, žádost o územní rozhodnutí podal investor před pěti lety. Deník loni v létě informoval, že stavební úřad v Hnojníku s umístěním stavby potřetí souhlasil. - více ZDE

Kritici záměru se ale poté opět obrátili na krajský odbor územního plánování, stavebního řádu a kultury (ÚPS).

Kraj řeší námitky od října

Mluvčí kraje Šárka Vlčková ve středu redakci řekla, že odvolání podané formou čtyř podání, z nichž jedno učinilo 31 osob, obdržel odbor ÚPS 20. října. Vzhledem k tomu, že v odvolání byla napadena zákonnost závazného stanoviska orgánu ochrany přírody, musel odbor ÚPS požádat zdejší odbor životního prostředí a zemědělství o potvrzení, nebo změnu závazného stanoviska.

Odbor životního prostředí podle Vlčkové dospěl k závěru, že závazné stanovisko je nutno změnit, a učinil tak rozhodnutím, jež nabylo právní moci 4. února. „Kromě toho byly v součinnosti s odborem ŽPZ řešeny i další odvolací námitky. Krajský úřad následně vydal opatření ze dne 10. března, jímž umožnil účastníkům řízení seznámit se podklady rozhodnutí, a to od 28. do 30. března. Krajský úřad předpokládá, že rozhodnutí vydá nejpozději do dvou týdnů,“ naznačila ve středu mluvčí Šárka Vlčková.

Zájem investora trvá

Starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák uvedl, že zájem investora i po letech trvá. „Určitě už do toho vložil nemalé prostředky,“ prohlásil s tím, že se zdá, že investor bude mít zájem stavbu urychlit, aby to bylo „v co nejkratší době“. Starosta předpokládá, že stejný zájem bude mít i obec. Fakt, že krajský úřad o odvolání rozhoduje půl roku, Martiňák nekomentoval.

Kritici se obávají dopravy a jejího vlivu na zdraví

Nejhlasitějším kritikem záměru je Stanislav Bartek. Říká, že mu vadí to, že jde o „megalomanský“ projekt na zelené louce, navíc tvrdí, že průmyslová zóna výrazně zhorší dopravní situaci a bude mít dopad na zdraví lidí. Martiňák jeho tvrzení odmítá. Podle něj projekt přinese i řadu pozitivních věcí, například stovky pracovních míst či rozvoj místních spolků a podnikatelských aktivit.

Stanislav Bartek dlouhodobě argumentuje peticí, kterou před lety podepsalo 185 obyvatel Horních a Dolních Tošanovic. Říká, že pokud zóna vznikne, obydlenou obcí může denně projíždět asi šest tisíc aut. „To vše má vliv na zdraví člověka, ale nikoho nezajímá, že výfukové plyny z aut zapříčiňují celou řadu onemocnění. Největším problémem je však to, že se na částečky prachu přichytávají polyaromatické uhlovodíky, které mají rakovinotvorné účinky,“ prohlásil Bartek. Petr Martiňák s ním nesouhlasí. „To nikdo neví, je to prostě jen jeho tvrzení.“