„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. U mrtvých osob byla nařízena soudní pitva,“ uvedla mluvčí. U řidiče, který pád stromu se zraněním přežil, policie nemohla udělat dechovou zkoušku na alkohol. Proto u něj policisté nařídili odběr krve.

Na zničeném autě policie odhadla škodu na 370 tisíc korun, na stromě a zničeném kovovém svodidle na 15 tisíc korun. „Příčina a všechny okolnosti nehody včetně pádu stromu jsou předmětem dalšího vyšetřování trutnovských policistů,“ doplnila Kormošová.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) s policií spolupracuje, uvedl mluvčí parku Radek Drahný. Strom o délce 30 metrů a stáří kolem 150 let byl podle něj ve spodní části zřejmě napadený hnilobou. „Strom vypadal zdravě a nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozil jeho pád,“ řekl. I správci parku za příčinu pádu stromu považují silný poryv větru.

Dvě ženy a chlapec 

Strom spadl na auto na silnici II/252 do Malé Úpy asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou. V autě, které jelo od Malé Úpy, na místě zemřely dvě ženy ve věku 76 a 88 let a patnáctiletý chlapec. Šestasedmdesátiletého řidiče záchranáři vrtulníkem převezli do nemocnice.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) dnes nechá v místě tragického pádu smrku u silnice do Malé Úpy pokácet stromy, které by mohly být rizikové. Lesníci podle Drahného zkontrolovali porost v lokalitě nehody již v neděli. „Na místo přesouváme těžařskou firmu. Kácet by se mohly jednotky až nižší desítky stromů,“ řekl Drahný.

Kácení by mělo být hotové ještě dnes, aby se mohla pro provoz opět otevřít cesta vedoucí na Malou Úpu a k hraničnímu přechodu do Polska na Pomezních Boudách.

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného průběžně sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Nedělní tragédie je podle něj první takovým případem v Krkonoších.