„Jde o hromadnou akci, kterou letos děláme poprvé pod vlajkou TO Bodláci. To znamená – nultý výšlap s názvem Annapurna 2010. Tento nápad vznikl v roce 1989 a původní organizátoři po 20 letech výšlapy ukončili,“ prozradil sheriff.

Motoráčkem dorazili na Ostravici, kde se k nim přidávali další trampové jiných osad, vodáci a všichni, kterým se nechtělo sedět doma. Přijeli i kamarádi ze Slovenska , aby se mohli kochat beskydskou přírodou. Samotný výšlap absolvovalo zhruba 30 lidí, kteří se v průběhu začali dělit na skupinky. Někteří potřebovali delší pauzy a druzí chtěli být zase rychle v teple. „Na vrcholku pod Lysou začalo přituhovat a vát silnější vítr se sněhem. Ale nic, co by nás mohlo rozhodit. Na horách není zima, jsou jenom špatně oblečení lidé,“ prohlásil osadník jménem Sany.

Na takové akce je velice důležité si brát s sebou náhradní suché prádlo na převlečení. I v zimě se při výšlapu zapotí úplně každý. Cesta dolů pokračovala rozhodně svižnějším tempem. Trampové na vrcholku vytáhli sáčky, igelity, někteří dokonce sněhové lopaty. Cílem byla Rajská bouda, kde se setkali s dalšími kamarády. Připravena byla basa, mandolína, banjo, kytary a hlavně jídlo, neboť všem po náročném výšlapu vytrávilo. V přátelském duchu se bavili všichni až skoro do 20 hodin, kdy jim odjížděl poslední autobus.

„Když chce někdo být osadníkem, dá mi vědět a je brán jako čekatel. Minimálně větší polovina osady musí souhlasit s přijetím a po nějaké době na Bodláckém výročním potlachu je veřejně přijat. Dostane tzv. domovenky, které si může našít na košili, nebo mantl. Já jsem byl na trempu, country a přírodě odkojený, ale myslím, že i ten kdo nikdy nejezdil na vandry a jenom k tomu přičichne, už u toho zůstane,“ řekl sheriff John.

TO Bodláci přišli o své zázemí ve Skalici pod názvem Strž. Tam pořádali potlachy,oslavy narozenin, opékačky, ale i obyčejné zabití času. „Dosud se nám nepodařilo najít nové místo, kde bychom byli na svém, nebo aspoň v pronájmu mimo civilizaci,“ uzavřel smutně sheriff.

Trampové jsou srdeční lidé, s láskou k přírodě a s duší romantickou.