Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trápení s vodou skončí napřesrok

Zvláště letošní dlouhé sucho prověřilo vydatnost podzemních i povrchových zdrojů vody na Jablunkovsku. Do některých obcí musely pitnou vodu dovážet cisterny.

22.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Horsinka Adolf

Problém by měla vyřešit stavba za 44,5 milionu korun, kterou společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava zahajuje tento týden. V nepříznivých obdobích pak bude možné vodu čerpat z Ostravského oblastního vodovodu (OOV).

Nedostatečná vydatnost místních podzemních a povrchových zdrojů vody se v suchých obdobích týká Jablunkova, Návsí, Bystřice, Hrádku, Písečné, Košařisk nebo třeba Vendryně.

„Bilance mezi vydatností místních zdrojů a odběry bývá v klimaticky nepříznivých obdobích roku napjatá a neposkytuje dostatečnou provozní rezervu. V těchto obdobích je v případě potřeby nutné pokrývat deficit návozem pitné vody autocisternami," řekl ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř. Doplnil, že díky uskutečnění projektu získá 12 700 odběratelů vody na Jablunkovsku přístup k dostatečným zásobám vody z centrálního systému Ostravského oblastního vodovodu.

Společnost SmVaK Ostrava projekt připravuje od roku 2012. Dělníci mají začít pracovat tento týden, hotovo má být v polovině příštího roku.

V obdobích sucha poteče voda z OOV přes vodovodní síť Třince a Vendryně dvěma směry do vodojemu pro Bystřici a stávajícím potrubím zpětně do nového vodojemu v Milíkově. „V letošním roce bude položeno potrubí přívodního a výtlačného řadu v délce zhruba jednoho kilometru. V následujícím roce bude postaven nový vodojem, včetně vybavení všemi potřebnými technologiemi, a začlení se do dispečerského systému SmVaK. Položeno bude potrubí od nového vodojemu po napojení na vodovod v obci Návsí v délce 4010 metrů," popsal mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt. Doplnil, že čerpání do vodojemu v Bystřici už bylo zprovozněno.

Podle generálního ředitele SmVaK Ostrava Anatola Pšeničky společnost v roce 2012 zpracovala technicko-ekonomickou studii, která se zabývala všemi možnými variantami, jak zajistit vodu do dané oblasti.

„Následná jednání s vlastníky pozemků a hledání schůdné trasy a odpovídajícího pozemku pro nový vodovod nebyla vždy snadná," řekl Anatol Pšenička a doplnil: „Proto jsem rád, že projekt běží a od poloviny příštího roku získají obyvatelé Jablunkovska i podnikatelské subjekty zase o něco komfortnější služby v dodávkách pitné vody, které budou zabezpečeny i při extrémních klimatických podmínkách," dodal generální ředitel SmVaK Ostrava.

Problémy s vodou mají i v Bukovci

Starosta Bystřice záměr hodnotí kladně. „Jak z pohledu obce, tak z pohledu odběratelů záměr uskutečnění projektu, který přispěje k posílení dodávky pitné vody, samozřejmě vítáme," řekl Roman Wróbel s tím, že pokud jde o veřejný vodovod ve správě společnosti SmVaK, moc stížností lidí na množství vody nezaznamenal. „Co se týká objemu vody, to jsme přečkali. Problémy jsme řešili spíše v těžce dostupných lokalitách. U občanů, kteří neměli vodu nebo spravují úsek svého soukromého vodovodu, jsme museli dovážet pitnou vodu," doplnil Wróbel.

Problém s dlouhým suchem řeší také v nedalekém Bukovci. Lidé tam čerpají vodu z obecního rezervoáru, kam ovšem voda přestala přitékat. Rezervoár se podařilo naplnit díky jednomu z hlubinných vrtů, které obec zajistila minulý rok.

Nicméně tekutina, která asi čtyřem stovkám lidí teče z kohoutků, je zatím užitková. Zda ji lze pít, ukáží v nejbližší době výsledky rozboru.

Autor: Patrik Rymel

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Tomáš Vidura, Čeladná, nar. 17. 10., 50 cm, 3,68 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

V Řepištích se chystají na fotbalovou slávu se vší důsledností. Už v sobotu v poledne přivítá tamní klub, hrající I.B třídu, soupeře z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení