Desítky občanů přišlo na pondělní zasedání frýdecko-místeckého zastupitelstva protestovat proti výstavbě třetího mostu přes řeku Ostravici na místecké Rivieře. Někteří lidé s sebou dokonce přinesli i transparenty. Protesty občanů přímo na zastupitelstvu předcházela petice s několika tisíci podpisy. Na stranu občanů se jednoznačně postavily i opoziční politické strany v zastupitelstvu. Nic z toho však městské radní nepřimělo změnit názor. Sociální demokraté a komunisté nakonec svou těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu prosadili zpracování návrhu územního plánu města, ve kterém se s třetím mostem počítá.
„Návrh územního plánu je vůči třetímu mostu definitivní,“ upozornil zastupitel Dalibor Hrabec (ODS), který současně žádal stažení tohoto bodu z jednání. „Komunisté kdysi zničili město hnusným odporným průtahem a teď, když jsou se sociálními demokraty opět u vlády, chtějí výstavbou třetího mostu stejně hrubým a nenapravitelným zásahem poškodit Rivieru,“ rozčiloval se zastupitel Miloslav Merta (ODS). „Mít ve Frýdku-Místku na zhruba pěti kilometrovém úseku pět mostů, to je podle mne zbytečný luxus. Prosím, aby město vyřadilo třetí most z územního plánu. Všechno, co potřebujeme, je jen dokončit obchvat,“ apeloval mluvčí občanského sdružení Mezi mosty Radomír Žvak. Pěti mosty mínil mosty u Válcoven plechu, na Revoluční a na Hlavní ulici, třetí most a plánovaný most na obchvatu.
„Město se snaží zachránit dopravu, až začne vyrábět Hyundai, ale třetím mostem se nic nevyřeší, protože se auta stejně budou potkávat na dalších křižovatkách. Mostem se jenom zničí jedno hezká část Riviery,“ řekl obyvatel Riviery Tomáš Habrnál. „Obchvat staví stát, my můžeme pro občany udělat to, že postavíme most na Rivieře. Nejde jen o obyvatele Riviery, ale jsou tu občané celého města. Nevím, jestli bych měl jako zástupce hrstky lidí, kteří jsou navíc většinou občany Starého Města a ne Frýdku-Místku, tu odvahu žádat vyjmutí třetího mostu z územního plánu,“ oponoval náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM). „Když teď tento záměr neschválíme, přípravné práce se budou muset pozastavit a až za dva roky budeme mostu nutně potřebovat, nebudeme moci stavět. Ti stejní lidé, kteří jsou dnes proti mostu, jej budou za dva až tři roky požadovat,“ míní Miroslav Dokoupil. „Tento materiál z jednání nestahuji,“ dodal.
Primátorka města také podotkla, že třetí most je v lokalitě potřebný, protože tam vznikla nejen řada rodinných domů, ale podnikání tam plánují i mnozí investoři. Radní most obhajují i tím, že byl do územního plánu zařazen už před dvanácti lety, kdy ještě byla u moci současná opozice. „Byla to jen územní rezerva, varianta pro případ, že nebudou stačit stávající mosty. Tenkrát byla ale úplně jiná situace, mohlo se ukázat, že třeba obchvat vůbec nebude,“ konstatoval zastupitel Petr Hartmann (KDU-ČSL).
„Uzemní plán je živý materiál, žádné dogma. Dnes po dvanácti letech se situace změnila a my dnes potřebu třetího mostu zpochybňujeme a ptáme se, co nám přinese. Pokud nás argumenty nepřesvědčíte, že jej potřebujeme, uděláme vše pro to, aby se třetí most nestavěl,“ prohlásil zastupitel Igor Svoják (ODS). „Očekával bych od radnice argumenty pro třetí most. Proběhla tu slovní šavlovačka, ale nepadl ani jediný rozumný argument, proč třetí most potřebujeme,“ podivil se zastupitel Josef Vojvodík (KDU-ČSL).
„Nejde o žádnou hrstku lidí. Občanské sdružení Mezi mosty předalo radnici se 2700 podpisy a my z Riviery jsme přidali dalších čtyři tisíce podpisů, tak nelžete. Schvalujete si, co chcete, s občany nikdy žádná diskuze o třetím mostu neproběhla. Doufám, že lidé začnou na zasedání zastupitelstva více chodit, potom, co jsme tu teď všichni viděli,“ rozčílila se jedna z obyvatelek Riviery.
V pátečním vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku budeme dávat prostor vašim názorům a komentářům z našich webových stránek.