Úřad práce ČR pomáhá dlouhodobě žákům 8. a 9. tříd základních škol i studentům středních škol s volbou toho nejvhodnějšího povolání. „Trh vzdělávání a pracovního uplatnění navštěvují především žáci, kterým končí povinná školní docházka, což letos v našem regionu představuje více než 1 700 budoucích středoškoláků. Přicházejí také jejich rodiče, výchovní poradci a další pedagogičtí specialisté," řekl ředitel frýdecko-místeckého kontaktního pracoviště ÚP ČR Vladimír Patáčik.

CHTĚLA BY STUDOVAT EKONOMICKÝ OBOR

Trh vzdělávání a pracovního uplatnění ve Frýdku-Místku. Zdroj: Deník/Martin Šrubař Na prezentaci se dostavila také Tereza Kolouchová z Palkovic, kterou doprovázel její otec. „Nějakou představu, co bych chtěla po dokončení základní školy studovat, už mám. Mělo by se jednat o nějaký ekonomický obor. Přišla jsem tady, abych se podívala, jaká je momentálně nabídka," prozradila Tereza Kolouchová, která chodí do deváté třídy.

Střední školu techniky a služeb Karviná zastupovali dva studenti třetího ročníku v hasičském oděvu.

„Na této akci nejsme poprvé. Prezentujeme obory logistika a požární technik, které jsou zakončeny maturitou. Po absolvování je možné pokračovat ve studiu na vysoké škole. Na naší škole můžou nově studovat požární techniku i holky. Po dokončení mohou kluci nastoupit buď k profesionálním hasičům, děvčata se například uplatňují jako operační důstojnice. Zájem ze strany veřejnosti o náš informační stánek určitě je, za což jsme samozřejmě rádi," zhodnotili studenti.

Trh vzdělávání a pracovního uplatnění ve Frýdku-Místku. Zdroj: Deník/Martin Šrubař Školy představily zájemcům své vzdělávací programy a seznámily je mimo jiné s kritérii přijímacího řízení, typy či formami studia. Zástupci škol navíc žákům, kteří měli zájem, zadávali jednoduché úkoly, aby si mohli ověřit své dosavadní zkušenosti i takzvané měkké dovednosti, které dnes zaměstnavatelé velmi často požadují. V tomto ohledu byli připraveni odpovídat na dotazy také specialisté Úřadu práce ČR.

Návštěvníkům sdělili nejen to, jaké obory mají budoucnost, ale také jim přiblížili nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, jejichž prostřednictvím je možné zvýšit šance uchazečů na trhu práce. „Zástupci zaměstnavatelů zase seznámili návštěvníky se svým výrobním programem, s pracovištěm či požadavky na zaměstnance. Prezentovaly se především technicky zaměřené profese, o které mají zdejší firmy největší a trvalý zájem," uzavřela mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.