S nabídkou osmačtyřiceti středních škol převážně z Moravskoslezského kraje, ale i se specializovanými obory se mohli návštěvníci akce seznámit ve středu v hale STaRS v Třinci.

Nabídka byla opravdu široká. Mezi chlapci budily zájem elektrotechnické obory, dívky zase zaujaly obory zdravotních škol a nechyběla ani nabídka gymnázií z regionu.

Na akci vyrazila i ZŠ Koperníkova z Třince, aby se její žáci seznámili s možnostmi dalšího studia. „Na akci chodíme pravidelně, letos tu máme osmáky a deváťáky, děti si mohou ujasnit své priority, ale hlavní slovo má stejně vždy rodina, dojezdová vzdálenost nebo kamarádi,“ uvedl Jakub Štvrtňa, učitel ze ZŠ Koperníkova.

U většiny stánků se vyskytovali studenti jednotlivých středních škol, kteří se snažili nalákat potencionální zájemce právě do jejich školy.

Střední škola gastronomie, služeb a oděvnictví z Frýdku-Místku nabízí širokou škálu oborů jak výučních, tak maturitních. „Nejdříve jsem se vyučila na kadeřnici, ale protože jsem chtěla mít maturitu, pokračuji ve studiu v oboru kosmetička, jednou je mým snem otevřít si vlastní salon,“ uvedla Kateřina Troszková, studentka druhého ročníku. Tyto obory jsou ve škole velice oblíbené, méně zájemkyň se hlásí například do oboru oděvnictví.

Chybí nám dlouhodobě švadleny, normovačky, oděvní technoložky a konstruktérky, letos se první ročník vůbec neotevřel, přitom zájem ze strany firem by byl velký,“ uvedla Marcela Jalůvková ze SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb. Naopak velký zájem je o obor kominík. „Obor kominík otevíráme každý rok, bereme 12 uchazečů a někteří studenti ještě pokračují i v navazujícím studiu, ale i s učebním oborem práci najdou snadno a je o ně velký zájem,“ sdělil Jaroslav Aniol ze Střední školy technických oborů v Havířově.

Na akci nechyběli ani zástupci policejních škol, hasičů a vojenských škol, kteří v uniformách lákali potencionální zájemce o studium. Budoucí policisté ze Střední odborné školy ochrany osob a majetku z Karviné předvedli i ukázku bojových umění, které se ve škole učí. „Ve škole trénujeme karate, judo, box i krav magu,“ řekl Pavel Dohnal, student SOŠ ochrany osob a majetku.