Kritici tvrdí, že z nepochopitelných důvodů se nedávno zasáhlo proti farmářským trhům, které se konaly před obchodním centrem ve frýdecké části města. Údajně se tím brání podpoře malého a středního podnikání.

Magistrát to ale odmítá. „Tato nařčení jsou zcela neopodstatněná a mylná," reagovala mluvčí Jana Matějíková. „Statutární město pořádá Beskydské farmářské trhy v souladu s tržním řádem města, který je závazný pro všechny prodejce, kteří hodlají nabízet, prodávat zboží a poskytovat služby mimo kolaudovanou provozovnu. Tržní řád platí ve městě od roku 2005," připomněla mluvčí magistrátu. „Jeho prostřednictvím se město brání proti nepoctivým prodejcům a reguluje prodej mimo kolaudované provozovny," dodala.

Tržní řád zakazuje prodej pojízdný, tedy prodej z aut a pojízdných prodejen nahodile nebo po trasách, a dále prodej pochůzkový, což je prodej z tašek a různých krabic položených na chodníku. Zákaz platí i pro podomní prodej.

Mluvčí magistrátu upozornila, že tržní řád naopak vymezuje místa, kde lze prodávat a nabízet zboží nebo poskytovat služby mimo kolaudovanou provozovnu. „Seznam míst je zveřejněn na webu města," uvedla. Obchodní centrum, před nímž se nepovolené farmářské trhy konaly, v seznamu není.

Amatérský přístup

Pořadatel těchto trhů podle magistrátu porušil právní předpis dvakrát. A poprvé se tak stalo už v květnu. „Obratem po akci město upozornilo majitele pozemku na existenci tržního řádu, a to zejména s ohledem na prodejce a amatérský přístup pořadatele," uvedla mluvčí Jana Matějíková. Další nepovolené trhy se podle magistrátu konaly v průběhu června a jejich organizátor již měl vědět, že se může dostat do kolize s předpisy a že na to případně doplatí prodejci, které na trhy přizval. „Neznalost nařízení obce a zákona nikoho neomlouvá. Město bylo benevolentní a na porušení tržního řádu nejdříve upozornilo, až při dalším nerespektování nařízení zasáhlo, a to opět bez uložení sankce," tvrdí mluvčí.

Podle ní může obchodní centrum zažádat o rozšíření seznamu prodejních míst o svou lokalitu, stejně jako to v minulosti udělali prodejci z Letné u výpadovky na Frýdlant.