Babyboxy jsou už vyrobeny a připraveny k instalaci. Nechtěné děti budou moci jejich matky bezpečně odložit v Ostravě, Frýdku-Místku a v Opavě. „Budou se jmenovat babyboxy VŘSR, tedy Velké říjnové socialistické revoluce. Naplánoval jsem to tak záměrně, je v tom kus recese, ale hlavně chci překonat rekord v počtu otvírání babyboxů v jeden den. Doufám, že se to povede,“ uvedl Hess.

Jeho občanské sdružení už v Česku instalovalo třináct babyboxů, v nichž šanci na život dostalo čtrnáct dětí.

Ostravský babybox bude umístěn v Městské nemocnici Ostrava. Už loni o tom rozhodli městští radní. Ředitel této nemocnice František Jurek uvedl, že vedení špitálu vybralo vhodný prostor, který nebude na příliš rušném místě, ale zároveň jeho vzdálenost od čtyřiadvaceti­hodinové lékařské služby nepřesáhne sto padesát metrů. „Je to proto, aby rodiče nechtěných dětí nebyli všem přímo na očích a aby zdravotníci spolehlivě slyšeli akustický signál, když někdo do boxu dítě vloží,“ vysvětlil Jurek.

Mluvčí nemocnice Anna Vidiševská potvrdila, že stavební práce na dětském oddělení Městské nemocnice Ostrava nyní finišují. „Děláme vše pro to, aby babybox mohl od 7. listopadu začít sloužit,“ řekla mluvčí.

O ostravském babyboxu se hodně diskutovalo, má své zastánce, ale i odpůrce. „Já jsem došel k přesvědčení, že právo dítěte na život je nadřazeno všem dalším právním a etickým normám,“ míní Jurek. Ke stejnému závěru došli také ostravští radní. „Kdyby nový babybox zachránil jenom jedno dítě, má rozhodně smysl,“ tvrdí náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví a sociální věci Lubomír Pospíšil (ODS). Zdůraznil, že radní doporučili zřízení babyboxu jako další alternativu k existujícím zákonným možnostem řešení situace dětí, které jejich matky odmítnou.

Tři schránky pro nechtěné děti dostanou Ostrava, Opava a Frýdek-Místek už 7. listopadu
Šéfinženýr babyboxů Michal Čumpelík z firmy Teletech plus servis si je vyfotil před cestou na Moravu a do Slezska. Předtím je poskládal ze tří tisícovek elektronických součástek. Dohromady váží 450 kilogramů.